| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Partowie

Dokąłdnie jak w temacie, zagrażali cesarstwu Rzymskiemu , kto to był ?

Wto 15 Sie, 2006 23:32

Powrót do góry
czarnobylski
Porucznik

Porucznik





Posty: 719
Pochwał: 1
Skąd: 53°02' N 18°37' E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Partowie to lud indoirański. Historia tego ludu nieodłącznie wiąże się z monarchią Seleukidów. Gdzieś w połowie III w.p.n.e. Partom udało się założyć własne państwo. Rządzone było przez dynastię Arsakidów. Była to swoista secesja z w/w państwa Seleukidów. Próbę likwidacji państwa Partów podjął Antioch III. W 209 r. poprowadził wyprawę wojenną. Mimo częściowych sukcesów nie udało mu się jednak powstrzymać rozwoju państwa partyjskiego.
Apogeum rozwoju kraju Partów przypadło na panowanie Mitrydatesa I. Rządził w latach 171-138 p.n.e. Mitrydates przyjął tytuł "króla królów". Był to przejaw czerpania z kultury i tradycji dynastycznej perskich Achemenidów.
W latach czterdziestych II w.p.n.e. Mitrydates podporządkował sobie najpierw Medię, a potem Babilonię. W przeciągu kilkunastu lat pod rządami Partów była już cała Mazopotamia.
Stolicą Państwa Partów był Ktezyfont nad Tygrysem.

Mam nadzieję, że chociaż trochę przybliżyłem temat.

_________________
czarnobylski

Nie zabieraj swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tylko na ziemi

www.krewniacy.pl

Pon 21 Sie, 2006 21:14

Powrót do góry
czarnobylski
Porucznik

Porucznik





Posty: 719
Pochwał: 1
Skąd: 53°02' N 18°37' E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

jeszcze w kwestii uzupełnienia - zagrażali funkcjonowaniu Cesarstwa. To przecież właśnie w walce z nimi zginął w 53 r. p.n.e. Krassus, jeden z triumwirów.

Jako ciekawostkę mogę jeszcze dodać, że w starożytnym Rzymie krążyła legenda, że Państwo Partów może zostać tylko pokonane przez króla. Gdy Juliusz Cezar postanowił rozwiązać problem Partów pojawiła się opcja ogłoszenia go królem w celu wyeliminowania ryzyka przegrania. W związku z tym podczas uroczystości Luperkaliów Cezar miał otrzymać koronę z rąk Marka Antoniusza. Jednak nie doszło do tego wydarzenie, ponieważ najbardziej przeciw temu zaoponował tłum zebrany w teatrze. Korona - symbol monarchistycznej władzy - był w ówczesnym Rzymie bardzo negatywnie odebrany.

Ciężkie boje z Partami toczył też Marek Aureliusz (opanowanie przez Partów Armenii). Pierwsze większe sukcesy odniósł Septymiusz Sewerus. Udało mu się stworzyć prowincję Mezopotamię, co spowodowało, że państwo Partów przestało być już zagrożeniem dla Rzymu.

_________________
czarnobylski

Nie zabieraj swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tylko na ziemi

www.krewniacy.pl

Pon 21 Sie, 2006 21:38

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wilekie dzięki , mam już jasność umysłu w tej sprawie.

Nie 27 Sie, 2006 20:51

Powrót do góry
Kopacz62
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 7
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem



[img=http://images1.fotosik.pl/152/099c1b0b60553a85m.jpg]

Pon 28 Sie, 2006 22:54

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.