| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Władysław Siciński

Właściwie chodzi mi o okoliczności w jakich po raz pierwszy jeden poseł zerwał Sejm RP dzięki liberum veto. Spotkałem się z wieloma róznymi opisami. m. in. 9 III 1652 r.( piątek) Siciński nie zgodził się na przedłużenie obrad do najbliższego poniedziałku. Po czym opuścił salę obrad. Niestety wśród ogólnego tumultu na sali sejmowej nikt tego wydarzenia nie zauważył i zorientowano się po pewnym czasie. Jeden z wersji mówi że Siciński czekał na Pradze po zerwanym Sejmie aż do niedzieli czy pojawią się po niego posłowie aby odwołał swoje słowa. Jednak nie znaleziono go (czy szukano??) i spokojnie opuścił Warszawę.
Jedna z wersji mówi też że działał na polecenie Janusza Radzwiłła. Z kolei zrywając sejm J. Radziwiłł działał na własną szkodę... (Sejm miał uchwalić m. in. zaległe pieniądze dla wojska które hetman zaciągnął). Pozostaje zasadnicze pytanie dlaczego Siciński zerwał Sejm??

_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Pią 03 Lis, 2006 21:11

Powrót do góry
speculator
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 220
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja bym przychylił się do 1 i 3 wersji. to, że go zerwał na polecenie J. Radziwiłła czytałem już w kilku książkach, no i ta wersja jest bardzo prawdopodobna, biorąc pod uwagę aspiracje Radziwiłła i jego marzenia o władzy w Polsce. co do pierwszej wersji to tez jestem za, bo z tego co mi wiadomo Siciński człowiekiem renesansu nie był i pewnie nawet nie wiedział dlaczego zrywa sejm, a że Książę kazali to zerwał, więc po co miał czekać, tym bardziej, że była to premiera "liberum veto" i panowie posłowie nie mieli przygotowanego wcześniej antidotum na te okoliczność. Siciński się cieszył z wypełnienia obowiązku wobec księcia no i pewnie z tego, że ma wpływ na decyzje w państwie, a panowie posłowie mieli gorzki przykład wolności szlacheckiej. Myslę, że jest to bardziej złożony problem związany poniekąd z mentalnością szlachty zarówno tej wielkiej, jak i zaściankowej.

Wto 27 Lut, 2007 17:16

Powrót do góry
sambor
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Władysław Siciński

Cytat:
Właściwie chodzi mi o okoliczności w jakich po raz pierwszy jeden poseł zerwał Sejm RP dzięki liberum veto. Spotkałem się z wieloma róznymi opisami. m. in. 9 III 1652 r.( piątek) Siciński nie zgodził się na przedłużenie obrad do najbliższego poniedziałku. Po czym opuścił salę obrad. Niestety wśród ogólnego tumultu na sali sejmowej nikt tego wydarzenia nie zauważył i zorientowano się po pewnym czasie.


Veto zauważono, a jakże. Z tym, że Panowie posłowie nie potrafili poradzić sobie z interpretacją tej protestacji. Część uważała iż jeden poseł nie może przeszkodzić w prolongacji obrad, część (niestety większa) że może. W ten sposób ustanowiono niebezpieczny precedens, który ostatecznie przyczynił się do upadku polskiego parlamentaryzmu i w znacznym stopniu osłabił państwowość Rzeczpospolitej.


Cytat:
Jeden z wersji mówi że Siciński czekał na Pradze po zerwanym Sejmie aż do niedzieli czy pojawią się po niego posłowie aby odwołał swoje słowa. Jednak nie znaleziono go (czy szukano??) i spokojnie opuścił Warszawę
.

Niektórzy posłowie oczekiwali na powrót Sicińskiego w poniedziałek 11 marca.


Cytat:
Jedna z wersji mówi też że działał na polecenie Janusza Radzwiłła. Z kolei zrywając sejm J. Radziwiłł działał na własną szkodę... (Sejm miał uchwalić m. in. zaległe pieniądze dla wojska które hetman zaciągnął). Pozostaje zasadnicze pytanie dlaczego Siciński zerwał Sejm??


Większość historyków w tym autor monografii tego sejmu, Władysław Czapliński, uważa, że za posłem upickim stał nie kto inny jak Janusz Radziwiłł.
Władysław Czapliński wymienia powody dla których Radziwiłłowi zależało na nie przedłużeniu sejmu:
- dumny wojewoda poczuł się śmiertelnie urażony tym iż sąd sejmowy zdjął infamię z Jerzego Słuszki, podskarbiego nadwornego litewskiego, skazanego przez komisje wileńską której przewodniczył właśnie Radziwiłl
- było to ostrzeżenie dla króla, aby nie pominął J.Radziwiłla w rozdawnictwie buławy hetmańskiej po Kiszce (wówczas śmiertelnie już chorym)
Tak więc dopatrywanie się patriotycznej, obywatelskiej postawy u Radziwiłla (pięniądze dla wojska) mija się z celem.

Z.Wójcik w biografii ostatniego Wazy na polskim tronie dodaje, że zerwanie sejmu było na ręke zarówno rojalistom jak i królewskiej opozycji. Stronnictwu dworskiemu, przede wszystkim z obawy przed próbą rewizji wyroku na H. Radziejowskim, na utrzymaniu którego Janowi Kazimierzowi zależało w sposób szczególny.
Opozycji ze względu na rozpowszechnioną plotkę, która już wtedy zaczęła żyć własnym życiem, mówiącej o absolutystycznych zapędach króla.

Sro 04 Lip, 2007 10:13

Powrót do góry
toldo1992
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 255
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja słyszałem, że posłowie gonili go przez pół Warszawy, złamali go, ale on nie odwołał veta.

Sro 04 Lip, 2007 12:26

Powrót do góry
dhoom
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Odsyłam do książki Jarosława Wojtczaka pt. ''Quebec 1759'' z serii ''Historyczne Bitwy''.
_________________
Enjoy the real success with 642-813 practice dump nice to meet you

Pią 24 Paź, 2014 8:33

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.