| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Totenburg - tajemnicze mauzoleum w Wałbrzychu

A ja tam na wagary chodziłem. Czy aż tak tajemnicze? Śmiem wątpić.
Cytat:
To jedyne takie miejsce w Polsce, a prawdopodobnie także w Europie. O zmierzchu wieje tu grozą, za dnia monumentalny czworobok przypomina sarkofag, który wypełniają złowrogie tajemnice. W ten jeden z najbardziej mistycznych zakątków Wałbrzycha rzadko ktoś zagląda, bo miejsce nie ma żadnego przeznaczenia, nie ma tu także tablic informujących, co to właściwie jest.





więcej na:
http://turystyka.wp.pl/gid,11238035,title,totenburg--tajemnicze-mauzoleum-w-walbrzychu,galeria_zdjecie.html

Nie 21 Paź, 2012 12:17

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kilka lat temu poznałem określenie "głupie jak komentarz na onecie". Kliknąłem na link podany przez siwego, przeczytałem i stwierdzam, że możemy wprowadzić nowe: "głupie jak artykuł na Wirtualnej Polsce" Rolling Eyes Autorowi tekstu radzę odstawić to co brał/pił przed pisaniem - bardzo szkodliwie działa na mózg Mr. Green

"Mroczna przeszłość", "pomnik zła", "mroczne obrzędy", "złowrogie tajemnice" , "złowroga aura" - tego typu określeniami naszpikowany jest ten tekst. Jako humanista mógłbym dopisać jeszcze, że atmosfera jest tam posępna jak zmierzch nad Mordorem, zbierający się tam naziści byli mroczniejsi niż orkowie, noc jest tam czarna jak sumienie faszysty, ptaki nigdy nie przysiadają w obrębie tych murów i wiele tym podobnych bredni.
Niejaki "Hannibal Smoke", na podstawie którego materiałów ów tekst napisano, zerżnął prawie wszystkie informacje stricte historyczne z książki profesora Politechniki Wrocławskiej Janusza L. Dobesza pt. "Wrocławska architektura spod znaku swastyki na tle budownictwa III Rzeszy" (były 2 wydania).

"Totenburgów" w Polsce było co kilka, a co najmniej jeden oprócz wałbrzyskiego mauzoleum do dziś istnieje - mianowicie w Maszewie pod Stargardem Szczecińskim. Robert Tischler, projektant wałbrzyskiego mauzoleum, zaprojektował po II wojnie światowej "Totenburg" w miejscu słynnej bitwy pod El-Alamein (Afryka), odsłonięty w 1955 r.
[obie informacje podaję za książką prof. Dobesza]

Czw 01 Lis, 2012 15:32

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Leuthen napisał:
"głupie jak komentarz na onecie". Kliknąłem na link podany przez siwego, przeczytałem i stwierdzam, że możemy wprowadzić nowe: "głupie jak artykuł na Wirtualnej Polsce"

Dobre, ale jesteś niezwykle surowy Bardzo szczęśliwy
Pamiętaj, że tekst ukazał się w dziale turystyka i takie tam wtręty "mroczne dzieje", "ostatnia świątynia" napędzają potencjalnego łatwego turystę. Na mnie bardziej nostalgia działa Bardzo szczęśliwy
Dzięki za to "Wrocławska architektura spod znaku swastyki na tle budownictwa III Rzeszy" .

Czw 01 Lis, 2012 19:48

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

siwy napisał:
Dzięki za to "Wrocławska architektura spod znaku swastyki na tle budownictwa III Rzeszy" .

Proszę bardzo Uśmiech

PS Przekazałem linka do tego tekstu prof. Dobeszowi. Podziękował Wink

Pon 12 Lis, 2012 19:38

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W ostatnim Fokus historia jest co nieco na ten temat Uśmiech

Wto 13 Lis, 2012 0:07

Powrót do góry
Marianna1
Kapral

Kapral




Posty: 45
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dokładniej - Nr 11(68) 2012 (listopad) Razz

Czw 06 Gru, 2012 19:06

Powrót do góry
manka.bartek
Gefreiter

Gefreiter




Posty: 45
Skąd: Głuszyca
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Może jakieś wieści co władze Wałbrzycha planują, bo tych planów trochę było i jakoś nic na razie nie wyszło.

Wto 07 Paź, 2014 17:05

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.