| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tadwan1
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Polskie Oddziały Wartownicze w Niemczech

Jednym z mniej znanych epizodów kończących II wojnę światową są dzieje polskich jednostek wojskowych formowanych od V 1945 przy amer. wojskach okupacyjnych w Niemczech. Posiadam w zbiorach kilka ciekawych eksponatów z tych jednostek i chętnie "pogadam" z kimś kto się tym interesuje.
tadwan1



Opis załącznika:
Jeden z eksponatów

Sro 23 Sie, 2006 21:49

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z pewnoscia beda to w wiekszosci jednostki 1ej Dywizji Pancernej pod dow. generala Maczka. Polacy byli zreszta tez wtedy wojskiem okupacyjnym, na polnocnym-zachodzie w miescie Haarem zmienili nazwe na MACZKOW. Tylko ze byla to raczej strefa brytyjska a nie amerykanska.

Jestem zainteresowany tymi sprawami, wiec bardzo chetnie pogadam.

Czw 24 Sie, 2006 13:32

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Z pewnoscia beda to w wiekszosci jednostki 1ej Dywizji Pancernej pod dow. generala Maczka.


Od kiedy to Maczek dowodził dywizją po maju 1945 ??.

Czw 24 Sie, 2006 13:48

Powrót do góry
Sebastian
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 177
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jak sie nie mylę morze chodzić o odziały wartownicze stworzone z Brygady Świętokszyskiej NSZ .
Pozdrawiam Sebastian Bardzo szczęśliwy

Czw 24 Sie, 2006 15:53

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Human napisał:
Cytat:
Z pewnoscia beda to w wiekszosci jednostki 1ej Dywizji Pancernej pod dow. generala Maczka.


Od kiedy to Maczek dowodził dywizją po maju 1945 ??.


1 Dywizja Pancerna bedzie zawsze sie kojarzyc z Maczkiem. I pamietaj kiedy Rudnicki zostal dowodca, dopiero w polowie maja.


Oddzialy NSZu???????? To podaj jakies konkrety, bo cos w to nie wierze. Jak sie mieli tam dostac? To mi jak bajka teraz brzmi. AK ok i Maczkowcy, bo mam informacje z pierwszej reki tamtych czasow.



Polecam jeszcze www.cmentarze.org

Czw 24 Sie, 2006 16:52

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
1 Dywizja Pancerna bedzie zawsze sie kojarzyc z Maczkiem. I pamietaj kiedy Rudnicki zostal dowodca, dopiero w polowie maja.


Nie 1 Dywizja, a 1. Dywizja, faktycznie zawsze będzie się kojarzyć z Maczkiem, niestety negatywnie, natomiast napisałem chyba wyraźnie, po maju 1945- czyli w okresie, kiedy faktycznie stała się częścią sił okupacyjnych.

Czw 24 Sie, 2006 16:58

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wiesz z tego co wiem, to kapitulacje na zachodnim froncie gdzie wlasnie przebywala 1. Polska Dywizja Pancerna Niemcy zlozyli juz nawet 4go maja. I nie rozumiem dlaczego ma sie kojarzyc negatywnie z gen.Maczkiem?

Czw 24 Sie, 2006 18:42

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4537
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, kiedyś czytałem że Polskie Oddziały Wartownicze istnieją do dnia dzisiejszego, czy to prawda? http://encyklopedia.interia.pl/haslo?hid=96176

Czw 24 Sie, 2006 21:13

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
I nie rozumiem dlaczego ma sie kojarzyc negatywnie z gen.Maczkiem?


Wróćmy do przeszłości- 8 sierpnia 1944 generał Maczek wydaje rozkaz o celach dla dywizji- rozkaz, którego wydać nie miał prawa, niezgodny z rozkazem gen. Crerara, do którego to rozkazu, gen. Maczek może być co najwyżej rozkaz wykonawczy. Jednak nie- Maczek wie lepiej i wydaje własny rozkaz i za to go kocham. Rozkaz Maczka wywołuje złożenie dwóch oficjalnych protestów do sztabu gen. Crerara- jednego przez gen. Rennie i drugiego przez gen. Kitchinga. Kocham generała Maczka, za to, że idiotyczna ułańska szarża 1. Pułku Pancernego doprowadziła do zdradzenia stanowisk pułku 1. NY. Kocham też gen. Maczka za to, że w odróżnieniu od amerykańskiego gen. Mileya nie miał odwagi zakazać swoim żołnierzom rozwalania jeńców i wydał ciche na to przyzwolenie.

Mam dalej pisać za co gen. Maczka kocham ??.

Czw 24 Sie, 2006 21:41

Powrót do góry
tadwan1
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Polskie Oddziały Wartownicze w Niemczech

Z notatki w encyklopedii jasno wynika, że jednostki te były demobilizowane od 1956 r. i trudno ich obecnie szukać w Niemczech :?
Moje zainteresowania tymi oddziałami dotyczą raczej emblematów odznak i innych elementów umundurowania i nie wchodzę w polemiki historyczne - zapewne sporadycznie w oddziałach tych byli również żołnierze z 1Dywizji Pancernej , jednak w większości tworzone z byłych jeńców wojennych WP i AK, więźniów obozów koncentracyjnych, przymusowych robotników wywiezionych do III Rzeszy, uciekinierów z kraju a także żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej.

_________________
zapraszam:
http://www.medale.prv.pl

Czw 24 Sie, 2006 21:48

Powrót do góry
1234
Porucznik

Porucznik




Posty: 699
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W tych jednostkach służył też "powojenny Kloss" czyli kapitan Czechowicz - agent wywiadu PRL w Wolnej Europie. Nawet mam jego fotkę w mundurze żołnierza kompanii wartowniczych, a w swojej książce służbie poświęca rozdział. Na ile to jest autentyczne to druga sprawa...
_________________
Nasza droga nie wiodła przez stepy
I pustynie ogromne piaszczyste
Dla nas twierdzą była leśna głusza
Wiejskie chaty i pola ojczyste

Czw 24 Sie, 2006 21:55

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4537
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, przypomniałem sobie gdzie to czytałem w encyklopedii PWN pod hasłem Polskie Oddziały Wartownicze jest wzmianka że " w formie szczątkowej istnieją do dzisiaj" encyklopedia jest z 1997r i niestety nie wiem jaki stan jest na rok 2006. Pozdrawiam.

Czw 24 Sie, 2006 22:51

Powrót do góry
Grot-Dziobecki
Major

Major





Posty: 1908
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:

Oddzialy NSZu???????? To podaj jakies konkrety, bo cos w to nie wierze. Jak sie mieli tam dostac? To mi jak bajka teraz brzmi. AK ok i Maczkowcy, bo mam informacje z pierwszej reki tamtych czasow.


Brygada Świętokrzyska. Po przejściu przez Czechy i wyzwoleniu obozu koncentracyjnego dla kobiet w Holiszowie jednostka została uznana za aliancką. I teraz cytat ze strony zapewne już znanej...:
Cytat:
15 sierpnia, po porozumieniu z dowódcą amerykańskiej 3 Armii gen. Pattonem, Brygada została przetransportowana do Karsfeld w okolicy Dachau. Tam powstał projekt wykorzystania jej do formowania kompanii wartowniczych. Z memoriałem w tej sprawie udali się do sztabu 3 Armii płk „Bohun - Dąbrowski”, płk Stanisław Żochowski, pełniący wtedy funkcję oficera łącznikowego II Korpusu z Brygadą i mjr J. Iłłakowicz. Szef 3 Armii, który ich przyjął, wyraził zgodę na sformowanie kompanii wartowniczych na bazie Brygady Świętokrzyskiej. Wkrótce wydany został rozkaz w tej sprawie.

Pozdrawiam

Pią 25 Sie, 2006 10:48

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Postac plka Zochowskiego jest mi znana. Mieszkal po wojnie w Australii i tam chyba tez zmarl. Zresztal otrzymal na emigracji stopien generala brygady.

Pią 25 Sie, 2006 12:28

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.