| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GTRobin
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 60
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Proporczyki pułku pancernego "Skorpion"

Witam
Mam pytanie.
Potrzebna jest mi informacja ile wersji proporczyków pułku pancernego "Skorpion" wyprodukowano?
Bez tzw. samoróbek i wersji okopowych.
Wiem że produkowano je do 1946 roku -
Pozdrawiam

Pon 30 Sty, 2006 22:52

Powrót do góry
tadwan1
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Były dwie wersje:
- z nakładanym skorpionem;
- ze skorpionem wybitym w całości z proporczykiem
zdjęcia i opisy mogę przesłać na @
Pozdrawiam Bardzo szczęśliwy

Sro 23 Sie, 2006 21:27

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Panowie, tak gwoli ścisłości, nie pułku pancernego "Skorpion", ponieważ takiego cuda nie było, jeno Pułku 4. Pancernego "Skorpion".

Sro 23 Sie, 2006 21:40

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

właśnie skąd ta dziwna nazwa? Najpierw zwał się 4 Pułk Pancerny, a potem Pułk 4. Pancerny "Skorpion". 6 Pułk Pancerny też przechrzcili, i nie chodzi mi o dodanie nazw "patronów", a o dziwna składnię.
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Sro 23 Sie, 2006 23:43

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
właśnie skąd ta dziwna nazwa? Najpierw zwał się 4 Pułk Pancerny, a potem Pułk 4. Pancerny "Skorpion".


A ja wiem !!, bo mam w domu Lalaka Uśmiech Nazwa Pułk4. Pancerny zaczęła się pojawiać od 25 maja 1944 i była związana z nazewnictwem Pułku Jazdy Legionowej z 1799 roku, który powstał w Italii. Nazwę oficjalnie zatwierdzono 5 czerwca, a 15 września 1944 zmieniono ją ponownie na Pułk 4. Pancerny "Skorpion"

A sam symbol skorpiona powstał w 2. szwadronie- wymyślił go porucznik Białkiewicz.

Wszystkie informacje za: Zbigniew Lalak, Pułk 4. Pancerny "Skorpion", Pegaz- Bis, Warszawa 2003.

Sro 23 Sie, 2006 23:53

Powrót do góry
Jarecki
Redakcja
Sierżant

Sierżant





Posty: 86
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No nie wiem, czy Lalak i Human (za Lalakiem) mają rację.
Ja mam z kolei przed oczami książeczkę Jana Minkiewicza "Ułańskie dzieje" wydaną w Londynie w 1985 r. I tam autor odnosi brzmienie nazwy Pułk 4 Ułanów do czasów Księstwa Warszawskiego, a więc trochę później. Jednostki kawaleryjskie Księstwa miały kolejne numery tej broni, a nie osobną kolejność dla strzelców konnych, ułanów, huzarów czy kirasjerów, np. Pułk 1 Strzelców Konnych, Pułk 3 Ułanów (zresztą odtworzony w 2 Korpusie), Pułk 4 Strzelców Konnych, Pułk 10 Huzarów (też odtworzony u Andersa), Pułk 14 Kirasjerów. I to właśnie w nawiązaniu do nazw z czasów Księstwa (dlaczego - nie wiem, czyżby chodziło o to, że i jedni i drudzy żołnierze byli w Moskwie?) niektórym pułkom o kawaleryjskich nazwach zmieniono brzmienie z "normalnego" przedwojennego na wzięte z czasów Księstwa Warszawskiego.
Pozdrawiam
Jarecki

_________________
Quidquid agis, prudenter agas et respice finem.

Czw 24 Sie, 2006 12:07

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jakoś bardziej mnie wersja Lalaka przekonuje, a dlaczego, ano dlatego, że Lalak podaje konkretny numer rozkazu, więc ma podkładkę, albo dostał namiar na podkładkę od Suchcitza z AIPiMiS.

Czw 24 Sie, 2006 12:14

Powrót do góry
Jarecki
Redakcja
Sierżant

Sierżant





Posty: 86
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Trudno dyskutować z przekonaniami.

Minkiewicz z kolei opisując historię ułanów od ich początków do końca lat 1940-tych tylko dla pułków kawalerii Księstwa odnosi nazwy w brzmieniu pułk numer Pułk 13 Huzarów. Żadne inne pułki (w tym pułk legionowy) takiego brzmienia nazwy nie posiadały. Podpiera to literaturą na bite 4 strony, w tym takich znawców tematu, jak chociażby Gembarzewski, Krzeczunowicz, Pachoński czy Wielhorski. Pułk 4 Ułanów istniał przez kilka miesięcy w 1813 r. - od maja do bitwy narodów pod Lipskiem.
A rozkaz mógł nawiązywać do takiego oddziału, do jakiego chciał gen. Anders. Pułk ułanów legionowych w kilku okresach swojego istnienia był polską jednostką we Włoszech. Może stąd to nawiązanie.

No ale to są moje przekonania.
Jarecki

_________________
Quidquid agis, prudenter agas et respice finem.

Czw 24 Sie, 2006 12:33

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tylko jest jeden problem- pułki ułanów miały w II. Korpusie normalną numerację- 1. Pułk Ułanów Krechowieckich, 3. Pułk Ułanów Śląskich, 15. Pułk Ułanów Poznańskich, itd.
Więc skąd nagle w dwóch pułkach, nie mających nic wspólnego z tradycją kawaleryjską, a wręcz się od niej odżegnujących, taki wymysł Andersa ??.

Czw 24 Sie, 2006 13:24

Powrót do góry
Jarecki
Redakcja
Sierżant

Sierżant





Posty: 86
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A cholera go wie Exclamation Exclamation Exclamation
To chyba mógłby wyjaśnić gen. Anders. Ale ja nie umiem robić seansów spirystycznych (tzn. wywoływania duchów, bo inne na spiry... to tak). Może jakiś badacz dziejów 2 Korpusu to odkryje i nas poinformuje. Ale w tej chwili, myślę, ani Ty ani ja nie będziemy tego wiedzieć Question Question Question
Pozostaje tylko Piwo Piwo Piwo
I czekać.
Jarecki

A tak btw: jedna moja znajoma, która często skarżyła się na kłopoty z mężem, raptem przestała. Gdy ją zapytałem, czy się poprawiło, odpowiedziała - nie, ale znalazłam na niego sposób: wysoko ubezpieczyć i... czekać.
Mnie nie stać na wysokie składki ubezpieczeniowe, ale w temacie nazewnictwa chyba czekanie nas nie ominie. Mr. Green
Pozdro dla mego ulubionego "pancernego".
Jarecki

_________________
Quidquid agis, prudenter agas et respice finem.

Czw 24 Sie, 2006 14:25

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Ale w tej chwili, myślę, ani Ty ani ja nie będziemy tego wiedzieć Question Question Question


Ja na pewno nie, mimo dostępu do wspomnień ludzi związanych z II. Korpusem, przy mojej przynależności do grupy ludzi nieszczególnie lubianych w tzw. środowisku londyńskim do papierów się nie dostanę.

Cytat:
Pozdro dla mego ulubionego "pancernego".


Szarika ?? Laughing do tego też będzie chyba seans spirytu (tfu miałem napisać "y")styczny potrzebny.

Czw 24 Sie, 2006 15:46

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.