| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Groteska
Kapitan

Kapitan





Posty: 1366
Pochwał: 2
Skąd: Melbourne
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chronologia Marynarki Wojennej Niemiec.

Witam.

W temacie z XIX wieku Panc zalinkował jak to Konwencja w Gastein z 1865 roku powołała do życia twór który przez ponad półtora wieku ewoluował w dzisiejszą Deutsche Marine (Marynarka Wojenna Niemiec).
Myślałem że nic prostszego jak wrzucić w wyszukiwarkę słowa Marynarka Wojenna Niemiec i wszystko będzie podane na tacy. Niestety. W polskiej Wiki nawet niema jednego wpisu skupiającego je wszystkie Rolling Eyes. Dlatego spróbowałem idąc za angielską Wiki German Navy przetłumaczyć je na polski w chronologicznej kolejności. Przepraszam za tłumaczenia lub ich brak - proszę poprawiać Czołg2 - ale na swoje usprawiedliwienie to muszę przyznać że ja w sumie z wodą to nie mam wiele wspólnego, oprócz tego że jestem nurkiem...ale wody ognistej tylko W szoku.

Korzenie Niemieckiej Marynarki Wojennej sięgają do niespokojnych czasów Wiosny Ludów pamiętnego 1848 roku. 14 czerwca 1848 roku Parlament Franfurcki powołał do życia Reichsflotte (Cesarską Flotę) i ona pierwsza przyjęła czarno-czerwono-złotą banderę. 14 czerwca jest dniem kiedy współczesna Niemiecka Marynarka Wojenna świętuje swoje urodziny.
2 kwietnia 1852 roku rozwiązano ją sprzedając większość jednostek oprócz dwu parowych fregat, które przekazano Marynarce Wojennej Prus.

Chronologicznie to było mniej więcej tak:
- 1701 Preußische Marine [Marynarka Pruska (Prussian Navy)]. To marynarka tylko jednego królestwa a nie ogólna, ale dla sprawiedliwości historycznej podaje ją tutaj. Co prawda reszta wybrzeża w większości w obcych rekach ale czy były jakieś inne nie pruskie twory obok Question;
- 1848-1852 Reichsflotte (Cesarska Flota);
- 1867 rok przemianowanie Związku Niemieckiego na Związek Północnoniemiecki i powstanie Federalnej Marynarki Związku Północnoniemieckiego [Norddeutsche Bundesmarine (North German Federal Navy)], głównie właśnie z Pruskiej Marynarki;
- 1871 Kaiserliche Marine [Cesarska Marynarka Wojenna (Imperial German Navy)];
- 1919 Reichsmarine (Marynarka Rzeszy);
- 1935 Kriegsmarine (Marynarka Wojenna);
- 1945 German Mine Sweeping Administration, 1945-56. To gdy Niemiec nie było. Po polsku nic nie znalazłem, więc angielska wiki;
- 1956 - 1994 Bundesmarine (Marynarka Wojenna RFN: Republika Federalna Niemiec);
- 1956 - 1990 Volksmarine [Navy of East Germany (Marynarka Wojenna NRD: Niemiecka Republika Demokratyczna);
- 1995+ Deutsche Marine [German Navy (Marynarka Wojenna Niemiec)].

Pozdrawiam.
Bezmyślna kalka otępiającej Wikipedii.

_________________
Ciało Pinokia leżało na ziemi, a nad nim w złowieszczym kluczu krążyły dzięcioły.

"Pokój! Pokój między narodami!! Pokój wszystkim ludziom dobrej woli!!!" wrzeszczał - ze swego bunkra - Adolf Hitler pod koniec kwietnia 1945 roku...

Pią 22 Sie, 2014 10:55

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.