| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Madziek1306
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 6
Skąd: Śluńsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ZAPYTANIE OD STUDENTKI ASP. Zdejmowanie korozji z żeliwa

Hej chłopaki Bardzo szczęśliwy
Pisze do WAS chłopcy bo dostąpiłam zaszczytu robienia na prace mgr konserwacji obiektów żeliwnych. Jeden z nich jest bardzo zardzewiały.
Zastanawiam się nad wykorzystaniem elektrolizy, no ale obawiam się, ze obiekt jest zbyt delikatny Rolling Eyes
Piaskowanie wykluczyłam, bo wydaje mi się nazbyt agresywne.
Teraz pytanie do WAS chłopcy.
Czy nie uszkodzę takiego obiektu elektrolizą?
Jak to zrobić technicznie? Co wybrać na "pożarcie"? Czy też żeliwo czy stal?
Czytałam ze dobre rezultaty daje glukonian sodu, no ale jak na lekarstwo literatury na temat tego sposobu zdejmowania korozji.
Please poradzcie
Rolling Eyes

Wto 14 Sty, 2014 23:59

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

autoliza lub elektroliza, NaOH woda i druty aluminiowe starczą do autolizy, dobrze wyszczotkować na koniec szczotką drucianą i dokładnie umyć.

wiadro+woda+NaOH (w zastępstwie kret do rur) fanta owinąć dobrze aluminiuowym drutem (może być i nie drut) wrzucić to na noc, najlepiej jak woda będzie mieć temperaturę pokojową, ale nie rób tego w pokoju bo to gazuje i raczej mało zdrowe, jest też żrące w kontakcie ze skórą.

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Sro 15 Sty, 2014 10:10

Powrót do góry
Strugu
Porucznik

Porucznik




Posty: 651
Pochwał: 3
Skąd: Przemyśl
Archiwum: Rozkradli Niemcy
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Szkiełkowanie Uśmiech Ludzie szkiełkują aluminium i nic mu się nie dzieje więc żeliwo będzie wyczyszczczone idealnie

Sro 15 Sty, 2014 10:41

Powrót do góry
arak
Kapitan

Kapitan





Posty: 1244
Pochwał: 1
Skąd: Warm.-Maz.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
jak najbardziej szkielkowanie było by ok, ale zastanawiam się czy nie uszkodzi to jednak powierzchni (mam na myśli mnogość wielu zdobień na przedmiocie), jest jeszcze coś takiego jak sodowanie jeszcze bardziej "delikatna" metoda. Problemem jest jednak z dostępność.
Jedynym sposobem "domowym" pozostaje elektroliza, tym bardziej że budowa tego przedmiotu jest dosyć skomplikowana (a doczyścić trzeba w każdym zakamarku:)).

_________________
Pozdrawiam.
Arek

Sro 15 Sty, 2014 19:39

Powrót do góry
Madziek1306
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 6
Skąd: Śluńsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No właśnie wykluczyłam autolize ze względu na mało miarodajne wyniki w postaci jakości. Zależy mi na dokładnej metodzie. To obiekt muzealny, jak coś mu się stanie to moje rece nogi na suficie
Co zrobić z obiektem który jest pokryty lakierem, którego nie wolno mi zdjąć Wyluzowany
Czyszczenie chemiczne nie wchodzi w grę, bo nie wiadomo jak się zachowa materiał, brak badań na ten temat :cry

Czw 16 Sty, 2014 0:04

Powrót do góry
Strugu
Porucznik

Porucznik




Posty: 651
Pochwał: 3
Skąd: Przemyśl
Archiwum: Rozkradli Niemcy
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To zwierciadełko jest oksydowane, ciężki temat. Te przedmioty mają zostać odnowione czy zakonserwowane bo już nie wiem?

Czw 16 Sty, 2014 0:26

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

czyściłem kiedyś żeliwo w autolizie i efekt był bardzo dobry, po szczotkowaniu można dodatkowo poprzecierać wełną stalową i ważne aby dokładnie umyć, inaczej będzie rdzewieć

szkiełkowanie jest raczej metodą agresywną, ściera detale, np. co do aluminium to słyszałem że kulki szkła potrafią się w niego wbijać.

_________________
Pozdrawiam
Przemek


Ostatnio zmieniony przez Indiana Jones dnia Czw 16 Sty, 2014 11:15, w całości zmieniany 1 raz

Czw 16 Sty, 2014 10:08

Powrót do góry
Strugu
Porucznik

Porucznik




Posty: 651
Pochwał: 3
Skąd: Przemyśl
Archiwum: Rozkradli Niemcy
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

http://www.retroforum.fora.pl/gielda,2/szkielkowanie-z-polyskiem-i-matowe-przykladowe-zdjecia,47.html

Jak jest dobry specjalista to żadnych detali nie straci.

Czw 16 Sty, 2014 11:09

Powrót do góry
Madziek1306
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 6
Skąd: Śluńsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

lusterko tj, tafla nie podlega konserwacji.
W programie konserwatorskim zakładam sobie, że wykonam tylko konserwacje żeliwa.
Nie wynika to z lenistwa tylko z tego, że każda metodę "naprawy" musze mieć dokładnie opracowana, a to czasochłonne.
Obiekty pochodzą z niegdyś pruskiej odlewni żeliwa w Gliwicach

Co z punktowymi ogniskami rdzy? Wyluzowany
Słyszeliście o metodzie z wykorzystaniem glukonianu sodu?

Nie 19 Sty, 2014 17:12

Powrót do góry
EK
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6826
Pochwał: 21
Skąd: Wschowa/Fraustadt
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Teraz w tym temacie pisze się prace magisterskie!!!.Czterdzieści lat do tyłu bawiłem się w to w piwnicy 2m x 2 m.Szczotki druciane,miękkie twarde..Filce ,pasty.Trochę chemi i cierpliwość. No i dużo ba!!! bardzo dużo godzin poświęconych na każdy element.Paluchy wiecznie pokaleczone brudne od past i poparzone od elektrolitów.Nie raz wychodziłem z piwnicy jak naćpany po nawdychaniu się oparów.Czasami jak człowiek przeliczył poświęcone godziny na pracę a wartość przedmiotu to się dziwił po co to robi.Ale zawsze satysfakcja z efektu końcowego była ogromna.Nie ukrywam że parę moich lampek wisi w znanych pałacach i u dobrych kolekcjonerów.
A dzisiaj.????.............Już nie chce mi się tego robić. Niech robią to magistry Mr. Green Mr. Green

Apropo odlewni żeliwa w Gliwicach.To tam właśnie produkowano pierwsze Krzyże żelazne ,,1813,, dokladnie 200 lat wstecz.



Opis załącznika:

_________________
Jak się nie ma co się lubi , to się lubi co się ma .
Jur,,EK,,

Pon 20 Sty, 2014 22:30

Powrót do góry
arak
Kapitan

Kapitan





Posty: 1244
Pochwał: 1
Skąd: Warm.-Maz.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Piękna kolekcja, można sobie wyobrazić ile pacy to kosztowało Super

P.S. Przykro mi, ale ja nie słyszałem o tej metodzie (glukonianu sodu), ale chętnie się czegoś nauczę Uśmiech

_________________
Pozdrawiam.
Arek

Pon 20 Sty, 2014 22:43

Powrót do góry
szydlowskiartur
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Te lampy i okucia na zdjęciu wyglądają bardzo efektownie - szczególnie w komplecie.
_________________
pomiar temperatury

Wto 28 Sty, 2014 14:11

Powrót do góry
Madziek1306
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 6
Skąd: Śluńsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hej!
EK piękna kolekcja!

no tak teraz się już przyszli magistrzy i konserwatorzy bawią w czyszczenie żeliwa.
Teraz jeszcze czekam na zatwierdzenie programu, ale prawdopodobnie będzie autoliza albo elektro. Co do glukonianu sodu pobawię się nim juz na innym kawałku żeliwa. Poniżej dołączam inny schemat układu do czyszczenia żeliwa. Pytanie, czy ktoś tego próbował?

Drugie pytanie z innej beczki. Ktoś próbował przyciemniać olejem odlew z żeliwa bądź co innego?



Opis załącznika:

Nie 02 Lut, 2014 13:47

Powrót do góry
Policjant
Adjudant

Adjudant




Posty: 116
Skąd: Gotenhafen
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Madziek1306 napisał:
Hej!
EK piękna kolekcja!

no tak teraz się już przyszli magistrzy i konserwatorzy bawią w czyszczenie żeliwa.
Teraz jeszcze czekam na zatwierdzenie programu, ale prawdopodobnie będzie autoliza albo elektro. Co do glukonianu sodu pobawię się nim juz na innym kawałku żeliwa. Poniżej dołączam inny schemat układu do czyszczenia żeliwa. Pytanie, czy ktoś tego próbował?

Drugie pytanie z innej beczki. Ktoś próbował przyciemniać olejem odlew z żeliwa bądź co innego?


Elektroliza jest idealna do żeliwa,wychodzi perfeckt i nie narusza struktury - POLECAM ! Piwo Czołg2

Sob 12 Lip, 2014 19:38

Powrót do góry
toyotomi
Sho Sa

Sho Sa





Posty: 1545
Pochwał: 36
Skąd: EU/DE
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Drugie pytanie z innej beczki. Ktoś próbował przyciemniać olejem odlew z żeliwa bądź co innego?


Proszę skonkretyzuj pytanie.
Jeżeli chodzi Ci o oksydowanie żeliwa, staliwa, żelaza i stali "na gorąco" w ogniu, używając oleju jako środka oksydującego,
to jest to temat dosyć szeroki. Z jednej strony w miarę prosty, a z drugiej wymagający doświadczenia, bo może wyrządzić znaczne szkody (Primum non nocere)
Zajmuję się tym dosyć często podczas renowacji różnych "antków", najczęściej są to okucia, zawiasy i wszelakie żelazne ozdoby starych, skrzyń, szaf i drzwi.

_________________
http://www.szabla.org.pl/phpBB3/index.php

Nie 13 Lip, 2014 8:25

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.