| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nadania Krzyża Żelaznego w XIX w. - pytanie

Jak miłośnikom tematu wiadomo, Krzyż Żelazny (Eisernes Kreuz - w skrócie EK) został ustanowiony w 1813 r. Z tego co wiem nadawano go uczestnikom wojen napoleońskich oraz uczestnikom wojny francusko-pruskiej 1870/71. Nic natomiast nie wiem o tym, by EK nadawano za udział w wojnie z Danią (1864) oraz Austrią (1866). Czy po prostu za czyny dokonane podczas tych dwu spośród trzech tzw. Einheitskriege EK nie nadawano, czy jednak nadawano?

Sro 19 Gru, 2007 15:13

Powrót do góry
Scypion
Feldwebel

Feldwebel





Posty: 81
Skąd: Gdańsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Nadania Krzyża Żelaznego w XIX w. - pytanie

Witam.

Leuthen napisał:
Jak miłośnikom tematu wiadomo, Krzyż Żelazny (Eisernes Kreuz - w skrócie EK) został ustanowiony w 1813 r. Z tego co wiem nadawano go uczestnikom wojen napoleońskich oraz uczestnikom wojny francusko-pruskiej 1870/71. Nic natomiast nie wiem o tym, by EK nadawano za udział w wojnie z Danią (1864) oraz Austrią (1866). Czy po prostu za czyny dokonane podczas tych dwu spośród trzech tzw. Einheitskriege EK nie nadawano, czy jednak nadawano?

Krzyż Żelazny został ustanowiony 20 marca 1813 roku, przez króla Prus Friedricha Wilhelma III, na pamiątkę rozpoczęcia wojny wyzwoleńczej Prus spod panowania francuskiego.

Po Waterloo, Krzyż Żelazny nie był nadawany aż do 1871 roku.

19 lipca 1870 został ponownie wprowadzony do galerii odznaczeń. Powodem, dla którego został reaktywowany, była wojna francusko - pruska w 1870 roku.
Podczas trwania działań wojennych nie wręczono żadnego EK, zrobiono to po zakończeniu wojny.
Żelazny Krzyż 1870 został zmieniony, dla uczczenia zwycięstwa nad Francją. Oryginalny awers (po poprawce z 1838 roku), został zachowany lecz został rewersem, (drugą stroną). Awers EK 1870 posiadał w górnym ramieniu krzyża koronę, na środku królewski symbol W, a na dolnym ramieniu pojawiła się nowa data - 1870.

Zmienił się sposób zamocowania EK I na mundurze, wprowadzono srebrną szpilkę na pionowym zawiasie.
Wielki Krzyż (Grosskreuz), został przyznany dziewięć razy, m.in. otrzymał go Cesarz Wilhelm I i Generalfeldmarschall Graff Helmuth von Moltke.
Gwiazda do Wielkiego Krzyża tym razem nie została ustanowiona.
Łącznie nadano: EK I - około 1.300; EK II - około 42.000 i WKŻK - 9 sztuk.

W 1895 roku, w 25 rocznicę zwycięskiej wojny francusko - pruskiej (1870 - 1871), ustanowiono pamiątkową klamrę z Liśćmi Dębu.
Dotyczyło to następujących odznaczeń: Pour le Merita, Rote Adlerorden i Eiserne Kreuz 1870.
Klamra była noszona na wstążce orderowej, lecz nie posiadam żadnych dodatkowych informacji na ten temat.

Krzyż Żelazny, ponownie został wprowadzony 5 sierpnia 1914 roku, wkrótce po rozpoczęciu I Wojny Światowej.

Pozdrawiam.

_________________
zapraszam na:
http://www.dws-xip.pl/reich/index.html

Sro 19 Gru, 2007 15:41

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki za tak szybką i tak wyczerpującą odpowiedź Wink Jeszcze zapomniałeś dodać, że EK ustanowiono we Wrocławiu, konkretnie w dawnym Zamku Królewskim (wcześniej: Pałac Spätgena) przy ob. ul. Kazimierza Wielkiego Wink

Sro 19 Gru, 2007 15:48

Powrót do góry
Scypion
Feldwebel

Feldwebel





Posty: 81
Skąd: Gdańsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wtam.

Dziękuję za informację.
Dodam tylko że projekt nowego odznaczenia, został zaprojektowany, przez znanego architekta Friedricha Schinkela.
Był to prosty poczerniany żelazny krzyż, z ciągłym srebrnym paskiem dookoła krawędzi.
Ustanowiono trzy klasy Żelaznego Krzyża:
Grosskreuz (Wielki Krzyż - WKŻK) - dla wyższych dowódców,
EK I - (1 Klasse),
EK II - (2 Klasse).
Obie klasy były przeznaczone za indywidualne zasługi w walce oraz za
wykazane bohaterstwo na polu walki.
Żelazny Krzyż miał być przyznawany tylko raz, tzn. nie można było otrzymać
dwukrotnie tej samej klasy.
Na jednej stronie w środku była przedstawiona potrójna prosta dębowa gałązka, na dolnym ramieniu była umieszczona data 1813 a na górnym ramieniu krzyża królewski symbol FW i korona.
Krzyż Żelazny I i II kl. miał wymiar 42 milimetrów, (chociaż istniały różne modele różniące się wielkością - od 28 do 42 mm.).
Wielki Krzyż był większy - jego wymiar to 62 mm.
EK I - posiadał od spodniej strony, przymocowana sukienną wkładkę, tak aby można by go przyszyć do kurtki mundurowej. Były też odmiany z dwoma haczykami na każdym ramieniu by móc go przymocować do munduru.
EK II - posiadał w górnej części przymocowane do krzyża kółko, do którego była umocowana wstążka w barwach Prus.
Grosskreuz - posiadał podobnie jak EK II kółko. Był on noszony na szyi, na wstążce podobnej do EK II, lecz znacznie szerszej.

Pozdrawiam.

_________________
zapraszam na:
http://www.dws-xip.pl/reich/index.html

Sro 19 Gru, 2007 15:57

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Też dziękuję za "rozwinięcie myśli" Wink Trudno sobie wyobrazić, że to kojarzone głównie z pruskim (a następnie niemieckim) militaryzmem odznaczenie zaprojektował znany architekt doby romantyzmu Wyluzowany

Czw 20 Gru, 2007 15:13

Powrót do góry
Piotr Kmiecik
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 419
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Scypion napisał:
Friedricha Schinkela

poprawniej byłoby Schinkla, Karla Friedricha. z ciekawszych rzeczy jego autorstwa (poza EK oczywiście) - chociażby pałac w Kamieńcu Ząbkowickim (Dolny Śląsk)

_________________
Śmierci nie znamy osobiście
Jak dotąd umierali inni...

Sro 09 Sty, 2008 9:32

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Schinkl zaprojektował bardzo wiele ciekawych budowli - także na Dolnym Śląsku. Kilka lat temu we wrocławskim Muzeum Architektury była wystawa ukazująca efekty jego działalności.

Sro 09 Sty, 2008 10:50

Powrót do góry
Piotr Kmiecik
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 419
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

te na Dolnym Śląsku są akurat najbardziej oczywiste biorąc pod uwagę jego pochodzenie. ale w jego dorobku jest na przykład kościół w Krzeszowicach (Małopolska) - zresztą z fantastycznymi drewnianymi maswerkami (przypuszczam, że to kwestia cięcia kosztorysu - ale trochę mi szczęka opadła jak to zobaczyłem)
ale Schinkel to jakby zupełnie inna historia - więc może poprosić moderatora o wydzielenie tematu?

_________________
Śmierci nie znamy osobiście
Jak dotąd umierali inni...

Sro 09 Sty, 2008 11:34

Powrót do góry
Piotr Kmiecik
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 419
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

aaa, wracając do tematu:
pytałem już kiedyś na innym forum. teraz problem zrobił sie mniej palący, bo część informacji wydobyłem z innych źródeł, niemniej nęka mnie dalej:
czy znając imię, nazwisko, dokładną datę śmierci i przybliżoną (roczną) urodzin pewnego pruskiego porucznika, oraz fakt, że otrzymał EK 2. Klasse za wojnę Francusko-Pruską, oraz wiedząc, że został ranny w bitwie pod Gorze i znając (prawdopodobnie) jednostkę w której służył jestem w stanie wyciągnąć skądś dokładniejsze dane biograficzne?

_________________
Śmierci nie znamy osobiście
Jak dotąd umierali inni...

Sro 09 Sty, 2008 15:17

Powrót do góry
Stonewall
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Scypionie!
Mam pytanie do Ciebie odnośnie EK w wojnie francusko-niemieckiej z lat 1870-71. Otóż po przeczytaniu Twojej wypowiedzi zrodził się u mnie problem interpretacji znanych mi źródeł owej wojny dotyczących. Skoro, jak piszesz, fizycznie nie wręczano krzyży tych podczas trwania operacji wojennych, to wręczano okolicznościowe dyplomy poświadczające nadanie odznaczenia? Dotąd byłem bowiem przekonany, że EK nadawany był w tym okresie również fizycznie. Czy mam rozumieć, że król przyznawał odznaczenie jeszcze w czasie wojny, a osoby, jakim odznaczenie to przyznano, odbierały go już po ustaniu działań zbrojnych? Co w takim razie z ludźmi, którzy końca wojny nie dożyli? Same nadania w trakcie wojny są bowiem faktem poświadczonym przez liczne relacje. Do tej pory żyłem w przeświadczeniu, że 24 sierpnia roku 1870 w Bar-le-Duc Wilhelm I wręczył osobiście oficerom III Armii 200 Żelaznych Krzyży. Czy zamiast wręczenia doszło jedynie do ogłoszenia nadania? Czy po prostu z uwagi na fakt, iż EK przywrócono raptem miesiąc wcześniej, nie zdążono wybić egzemplarzy owego odznaczenia? Bardzo interesuje mnie ta kwestia, tym bardziej że wódz III Armii, ks. Fryderyk Wilhelm, wymógł nadania EK także dla tych swoich oficerów, którzy nie byli Prusakami.

Sro 07 Sty, 2009 21:19

Powrót do góry
panc
Moderator
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3165
Pochwał: 30
Skąd: W-wa ,Pl. Na Rozdrożu 2 m. 183
Archiwum: Grzegorz Gąsienica-Poszepszyński
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Stonewall napisał:
(...) Do tej pory żyłem w przeświadczeniu, że 24 sierpnia roku 1870 w Bar-le-Duc Wilhelm I wręczył osobiście oficerom III Armii 200 Żelaznych Krzyży (...)

Pojawiaja sie takze wczesniejsze daty:
http://books.google.com/books?id=o-AaAAAAYAAJ&pg=PA670&lpg=PA670&dq=1870+first+decorations+of+iron+cross&source=bl&ots=BbYPBxPsQw&sig=2WF8r0nlkj2Xwyt5qSGZ60XrOuE&hl=en&sa=X&oi=book_result&resnum=10&ct=result#PPA670,M1
19 lipca 1870 roku Napoleon III wypowiada wojne i juz tego samego dnia Wilhelm I wznawia EK... Wygląda to na realizacje wczesniejszego zamysłu...
Co w takim razie z ludźmi, którzy końca wojny nie dożyli? -w tekscie stoi,-w pazdzierniku Wilhelm I zadecydował,ze krzyze pozostana w posiadaniu rodzin-rozumiem przez to,ze odznaczenie dla tych, ktorzy zgineli i ( nie otrzymali go fizycznie ) zostanie przekazane bliskim.Podobnie jak Ty sądze,ze wiekszosc opracowan błądzi w materii nienadawania EK podczas wojny F-P.Kwestia ile tych nadan miało miejsce...
Mala ciekawostka-(wiem,ze nie dla wszystkich Laughing ) http://www.findagrave.com/cgi-bin/fg.cgi?page=gr&GRid=9726383
pozdr

Czw 08 Sty, 2009 7:02

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Scypion napisał:
został zaprojektowany, przez znanego architekta Friedricha Schinkela.

Skoro wątek został "odgrzany",może warto dodać,że projektant wzorował się na krzyżu rycerzy Zakonu Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie - pomijając detale jest to właściwie jego kopia, tylko ze skróconym dolnym ramieniem (w proporcjach "grecki", podczas gdy zakonny jest "łaciński").

_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Pon 19 Sty, 2009 20:59

Powrót do góry
lukasz-41
Captain

Captain




Posty: 959
Pochwał: 1
Skąd: Europa, Ziemia, Układ Słoneczny
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Warto może jeszcze wspomnieć, że Krzyż Żelazny był chyba pierwszym wojskowym odznaczeniem kraju niemieckojęzycznego, które mógł otrzymać każdy żołnierz, bez względu na posiadany stopień. Widać tu wyraźny wpływ francuskiej Legii Honorowej, również dostępnej dla wszystkich żołnierzy (podobnie na wzór LH w Księstwie Warszawskim każdy żołnierz mógł otrzymać Virtuti Militari). W innych państwach jeszcze bardzo długo utrzymywał się wyraźny podział na odznaczenia dla oficerów (ordery) oraz podoficerów i szeregowych (krzyże i medale).

Sob 05 Lip, 2014 11:25

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.