| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Czarny Tulipan
Sergent

Sergent

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Strażnica KOP Trościanica

Witam
Szukam informacji na temat walk oraz stanu osobowego (nazwiska żołnierzy) strażnicy granicznej Trościanica
Batalionu KOP Podświle, kompanii Dokszyce. Otóż w mojej rodzinie przekazywana opowieść o ataku Sowietów. Moja rodzina mieszkała w miejscowości Potasznia Gaj, gminy Dokszyce(?). Pradziadek był leśniczym. I rankiem dnia 17 września po rozbiciu owej strażnicy, wpadło do leśniczówki kilku naszych żołnierzy (wśród nich plutonowy) i poinformowali moich o inwazji sowietów z zaskoczenia - podeszli pod strażnicę i wytłukli wartowników przed nią granatami. Jeden z przybyłych żołnierzy był ranny - miał urwaną rękę i chyba w sumie był podoficerem lub chorążym. Byli znani mej rodzinie, gdyż podczas patroli lub powrotów z nich często wpadali się posilić i napić. Dostali ubrania cywilne od pradziadków zostali opatrzeni, a także otrzymali żywność i uciekli. No bo co robić jak łączność zerwana, strażnica rozbita, patrole rozbite. A bolszewiki byli wszędzie dookoła. Co z nimi później się stało to nie wiem. Psy strażnicze jeszcze przez kilka dni siedziały przy trupach swych partnerów z KOP i przeraźliwie wyły. Później już dokładnie nie pamiętam czy zostały zastrzelone przez krasnojarmiejców czy przygarnięte przez miejscowych.

Pozdrawiam

Sro 18 Cze, 2014 12:16

Powrót do góry
Strona 1 z 1

Skocz do: