| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dawne jednostki miar - kuchennych.

Witam serdecznie

W tym wątku pragnę przeliczyć przeliczniki dawnych jednostek miar jakie możemy spotkać w starych książkach kucharskich.

Na początek FUNTY i ŁUTY - spotykane do drugiej wojny światowej.

Wto 22 Lis, 2011 18:39

Powrót do góry
Krzysiu
Chorąży

Chorąży





Posty: 150
Skąd: Świdnica
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jednostki masy

nowopruskie (1816 - 1871)

Centner (cetnar) = 51,447 kg
Pfund (funt) = 0,467711 kg
Lot (łut) = 14,616 g
Quint = Quintel = Quintschen = 3,654

wiedeńskie (1780 – 1876)

Centner (cetnar) = 56,018 kg
Stein (kamień) = 11,203 kg
Pfund (funt) = 0,56018 kg
Lot (łut) = 17,502 g

galicyjskie (1801 – 1857, zastąpione wiedeńskimi)

cetnar = 40,5 kg
kamień = 10,131 kg
funt = 0,405 kg
łut = 12,7 g

rosyjskie (1836 – 1916)

berkowiec = 163,8 kg
pud = 16,38 kg
funt = 0,4095 kg
łot = 12,8 g
zołotnik = 4,26 g

Pod koniec XIX w. (w Rosji w 1916 r.) wszystkie systemy miar niemetrycznych zostały zastąpione miarami metrycznymi, a miary wcześniejszy stopniowo zanikały.

_________________
www.altkreytzen.org.pl

Czw 24 Lis, 2011 10:15

Powrót do góry
virtualbob
Kapral

Kapral




Posty: 55
Skąd: Kabaty
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Krzysiu napisał:
Pod koniec XIX w. (w Rosji w 1916 r.) wszystkie systemy miar niemetrycznych zostały zastąpione miarami metrycznymi, a miary wcześniejszy stopniowo zanikały.

A czy z Rosją to na pewno był to rok 1916? Anglosaskie jednostki miar trzymały się u nich całkiem nieźle aż do Drugiej Wojny Światowej i dopiero trofiejne maszyny wywiezione z Niemiec i 'terytoriów wyzwolonych' spowodowały przejście na układ metryczny.
Tym bardziej dziwi zmiana przypadająca na środek Wielkiej Wojny, w trakcie dostaw sprzętu z Wielkiej Brytanii, Japonii i USA które także obejmowały wyposażenie wykonane w miarach anglosaskich.

Czw 24 Lis, 2011 10:53

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co do miar kuchennych jeszcze - zetknąłem się z takimi pojęciami jak " głowa" ( np. cukru), "garść", czy " półgarść" (np. orzechów), "osełka" ( np. masła) - które jednocześnie w jakiś sposób odzwierciedlały ilość czy ciężar ( masę) tych produktów...
Ale kiedy co i jak - tego już nie wiem - więc może coś na ten temat jest u p. Kierskiej?
Pozdrawiam

Czw 24 Lis, 2011 23:38

Powrót do góry
Krzysiu
Chorąży

Chorąży





Posty: 150
Skąd: Świdnica
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Głowa, garść i osełka to nie są miary, tylko zwyczajowe pojęcia formy. Nie były nigdy w żaden sposób kodyfikowane., przynajmniej na ziemiach polskich.

virtualbob napisał:
A czy z Rosją to na pewno był to rok 1916? ...
Na pewno to trzeba umrzeć Uśmiech
Ihnatowicz (Miary na ziemiach polskich) i Encyklopedia Powszechna PWN podaje 1916 r., Wikipedia 1918 r. Wierzę raczej wydawnictwu PWN. Natomiast miary zwyczajowe utrzymują się długo. Nie wiem, czy pamiętasz denominację złotego w 1995 r. - ludzie długo jeszcze posługiwali się "starymi" milionami (moja teściowa przelicza sobie złotówki na stare do dzisiaj - a to już 17 lat minęło).

Nie wiem, skąd wziąłeś obecność miar anglosaskich w Rosji - nigdy takich nie używano.

_________________
www.altkreytzen.org.pl

Pią 25 Lis, 2011 22:03

Powrót do góry
virtualbob
Kapral

Kapral




Posty: 55
Skąd: Kabaty
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Krzysiu napisał:
Nie wiem, skąd wziąłeś obecność miar anglosaskich w Rosji - nigdy takich nie używano.

Sprawdź np. kaliber rosyjskich karabinów i dział - wszystkie są w calach...

Sob 26 Lis, 2011 15:08

Powrót do góry
Krzysiu
Chorąży

Chorąży





Posty: 150
Skąd: Świdnica
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cal to jednostka długości, występująca w CAŁEJ Europie - nie tylko w Anglii, ale także we Francji, Niemczech, Polsce, Rosji i wielu innych krajach.

Nie lubię powoływać się na Wikipedię, ale zazwyczaj ona pierwsza wychodzi w wyszukiwarce. A wystarczyło wpisać "cal rosyjski" i wyszło to: http://pl.wikipedia.org/wiki/Cal

I jeszcze jedna sprawa: wagomiar dział podawało się w funtach. Na cale angielskie i milimetry przeszło to dopiero wtedy, gdy wszędzie po Wielką Brytanią i jej koloniami upowszechnił się system metryczny. A i tak często kaliber dział podaje się w calach angielskich, nawet w krajach, które tego systemu miar nigdy nie używały.

_________________
www.altkreytzen.org.pl

Nie 27 Lis, 2011 12:41

Powrót do góry
Pearlkrk94
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 1
Skąd: Opole
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie! Zdjęcia muszą być bardzo wyraźne i muszą odzwierciedlać rzeczywisty wygląd produktu. Niestety często mamy do czynienia z oszustami, którzy przerabiają fotki w programach graficznych!

Wto 22 Kwi, 2014 15:34

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników w tym forum
Nie możesz ściągać plików w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.