| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jan "Wilk" Wo
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niska średnia życia w średniowieczu to mit

Ostatnio do moich rąk trafił ciekawy podręcznik, księga kościelna z lat 1300-1458. Księża tamtego okresu prowadzili zapisy śmierci swoich parafian, były tam nie tylko daty śmierci ale i narodzin, więc obliczyłem z tego, że i tu zaskoczenie średnia życia wynosiła 70 lat, więc tak jak i w naszych czasach, mniej więcej. A w środowiskach naukowych funkcjonuje myślenie, że ludzie średniowiecza dożywali 30 lat, tak przynajmniej słyszałem. Gdy zapytałem się właściciela materiału, mówił coś o swojej teorii, że u ludzi średnia wieku śmierci jest stała, a teorie naukowe to nadinterpretacje, i fałszywe statystyki, mity. Ale nie będę kłamał, nie wiem skąd specjaliści biorą dane i jakimi metodami obliczają takie rzeczy. Ma ktoś wiedzę na ten temat, bo to ważny aspekt sprawy? Dodatkowo ciekawi mnie, jak według naukowców wzrastała i malała ta średnia na przestrzeni wieków. I czy są wśród historyków jakieś większe grupy z alternatywnymi teoriami, takimi jakie ma mój rozmówca?

Czw 24 Paź, 2013 3:28

Powrót do góry
Amica
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3596
Pochwał: 18
Skąd: Brenno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie ma to jak statystyki które potrafią tylko zafałszować obraz rzeczywistości, szczególnie jeśli nie jest się w stanie ich odpowiednio odczytać.
Cytat:
że ludzie średniowiecza dożywali 30 lat

Ludzie w średniowieczu dożywali różnego wieku, jedni żyli krócej inni dłużej nawet 70-80, to nie były przecież wyjątki. Chodziło Ci zapewne iż średnia długość życia wynosiła 30 lat. Teraz pytanie jak się oblicza średnią? Co na tę liczbę się składa. Ano, duża śmiertelność noworodków w tamtych czasach, to ona zaniżała średnią długość życia. Np. w jednym roku umiera 1000 osób, niechby wśród nich było 400 dzieci, które nie ukończyły 1 roku życia zaś reszta zmarła w wieku 70 lat, to średnia ich długość życia wyniesie coś koło 42 lat. ale to przecież nie znaczy, że ludzi ci dożywali tylko 40 urodzin. Kwestia odpowiedniej interpretacji danych.
Mając księgę kościelną też musisz najpierw przeanalizować z jakiego obszaru pochodzi, kogo uwzględnia, jaki był status społeczny tych osób, w jakich warunkach żyli, co to były za czasy itepe, itede czyli wszystko co wpływa na długość życia. Być może księga nie uwzględnia śmierci noworodków.

_________________
forum.historia.org.pl
Każdy dzień jest podróżą przez historię

Czw 24 Paź, 2013 14:53

Powrót do góry
perperuna75
Porucznik

Porucznik





Posty: 774
Pochwał: 3
Skąd: lubelskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Takie podawanie średniej długości życia nie odzwierciedla sytuacji. W tamtych czasach ale również do wybuchu II wojny największa śmiertelność dotyczyła niemowląt i dzieci. Pogrzeby osób powyżej 50 roku życia i starszych były zdecydowanie rzadsze. Powiedzmy, że 1 dnia umiera 3 dzieci w przedziale wiekowym 0,5 roku - 3 lat i 1 osoba w wieku 70 lat. Zobaczcie jak takie średnie potrafią przekłamywać.

Pią 01 Lis, 2013 10:30

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Niska średnia życia w średniowieczu to mit

Jan "Wilk" Wo napisał:
Ostatnio do moich rąk trafił ciekawy podręcznik, księga kościelna z lat 1300-1458. Księża tamtego okresu prowadzili zapisy śmierci swoich parafian, były tam nie tylko daty śmierci ale i narodzin

To bardzo ciekawe co piszesz, zważywszy na to, że obowiązek prowadzenia ksiąg kościelnych czyli tzw. ksiąg metrykalnych (księga chrztów, księga małżeństw, księga zgonów) wprowadzano dopiero wskutek postanowień soboru trydenckiego. Dla niewtajemniczonych - sobór ten obradował w latach 1545-1563, a więc o księgach metrykalnych można mówić dopiero od drugiej połowy XVI w. Wie o tym każdy student I roku historii, który nie śpi na zajęciach z demografii.

Jan "Wilk" Wo napisał:
nie wiem skąd specjaliści biorą dane i jakimi metodami obliczają takie rzeczy. Ma ktoś wiedzę na ten temat, bo to ważny aspekt sprawy?

Wśród wielu gałęzi nauki jest taka jedna zwana antropologią. "Zajmuje się badaniem człowieka jako jednostki w społeczeństwie w kontekstach historycznej zmienności, różnorodności, etniczności, struktur władzy czy płci kulturowej" (by zacytować "ciocię wikipedię"). Antropolodzy badają m.in. szkielety z cmentarzy średniowiecznych. Przykładem jest dr hab. Barbara Kwiatkowska, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (Instytut Biologii, Zakład Antropologii), która swoją rozprawę habilitacyjną napisała na temat mieszkańców średniowiecznego Wrocławia. W tej rozprawie pani Kwiatkowska dokonała oceny warunków życia i stanu zdrowia ówczesnych wrocławian w ujęciu antropologicznym. Z jej badań (uzyskanych do 2002 r. z 7 średniowiecznych cmentarzy wrocławskich 690 szkieletów) wynika m.in. że:
1) znaczna była śmiertelność kobiet we wczesnym okresie życia (prawdopodobnie związana z okresem okołoporodowym i większą podatnością na choroby)
2) Czas trwania życia wrocławian był zróżnicowany i zależał m.in. od kwestii etnicznych i społeczno-ekonomicznych (warstwy ubogie, średniozamożne i bogate)
3) Mężczyźni mieli większy okres życia do wieku maturus

Po szczegóły odsyłam do rozprawy habilitacyjnej pani profesor, opublikowanej w 2005 r. Miłej lektury. Potem możemy pogadać o Twoich rewelacjach, kol. Jan "Wilk" Wo

Pią 01 Lis, 2013 17:55

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wystarczy umieć odróżnić średnią arytmetyczną od mediany i psioczenie na naukowców zanika Twisted Evil

Problem w tym, że do powszechnej świadomości przedostała się średnia. Sporo w tym "zasługi" samych autorów podręczników, którzy niewystarczająco to wyjaśniają.

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Nie 24 Lis, 2013 0:18

Powrót do góry
angrytob
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 10
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Duża śmiertelność noworodków plus wojny plus choroby = niska średnia życia w Średniowieczu. Jeśli jednak spojrzymy na księgi parafialne to faktycznie - średnia jest znacznie wyższa.

Wto 18 Mar, 2014 14:18

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.