| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
czarnobylski
Porucznik

Porucznik





Posty: 719
Pochwał: 1
Skąd: 53°02' N 18°37' E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Otłoczyn

Witam, czy miał ktoś z Was przyjemność poszukiwać w Otłoczynie koło Torunia? Wiecie coś więcej o tych terenach?
_________________
czarnobylski

Nie zabieraj swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tylko na ziemi

www.krewniacy.pl

Nie 30 Lip, 2006 14:10

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Otłoczyn ( Ottlotschin), kojarzy się z linią umocnień budowaną w 1944, Niemcy wycofali się z tej okolicy bez walki, gdy zaistniało niebezpieczeństwo oskrzydlenia pozycji, ale z tego co wiem dzisiaj znajdują się w nich mogielniki.
Otłoczyn gm. Aleksandrów Kujawski bunkier betonowy kategoria V zagrożenia.
Tak więc przy penetracji należy zachować szczególną uwagę, aby się nie władować do mogielnika.



Opis załącznika:
mapa terenu

Pon 31 Lip, 2006 10:20

Powrót do góry
czarnobylski
Porucznik

Porucznik





Posty: 719
Pochwał: 1
Skąd: 53°02' N 18°37' E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki Siwy za wyczerpującą wypowiedź. To bardzo ważna wiedza. Co ciekawe przez Otłoczyn przechodził Bursztynowy Szlak. Archeolodzy znaleźli tam wiele ciekawych rzeczy z okresu jego użytkowania.
Co jeszcze ciekawsze w Otłoczynie przebywał Napoleon ze swoją Wielką Armią. Może w tym miejscu warto podjąć wątek szlaków napoleońskich. Wiem, że juz na forum pisaliśmy o miejscach związanych z Napoleonem w Polsce, ale może warto przeanalizować jak wyglądały szlaki przemarszu jego wojsk. Zapraszam Wszystkich do dyskusji...

_________________
czarnobylski

Nie zabieraj swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tylko na ziemi

www.krewniacy.pl

Pią 11 Sie, 2006 21:39

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak jest to miejsce jednej z przepraw , zbiegu szlaku z Kruszwicy , i drugiego z biegiem Drwęcy - ale co najważniejsze jest to teren archeologiczny, objęty ochroną prawną i nie wolno tam poszukiwać.

Sob 12 Sie, 2006 11:55

Powrót do góry
czarnobylski
Porucznik

Porucznik





Posty: 719
Pochwał: 1
Skąd: 53°02' N 18°37' E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

zgadzam się ze Szponiastym !!! Jest to teren pełen stanowisk archeologicznych. Rozpoczynając ten wątek niefortunnie sformułowałem swoją myśl pisząc o tym czy ktoś tam poszukiwał. Tak jak to później wyjaśniłem zależy mi na dyskusji dotyczącej szlaków przemarszu wojsk napoleońskich po terenach obecnej Polski. Temat ten jest poniekąd białą plamą wśród pasjonatów tejże epoki. Także jeszcze raz zapraszam do dyskusji.
P.S. A wiecie, że podczas II wojny światowej Niemcy chciali stworzyć ośrodek wypoczynkowy dużo większy niż w Ciechocinku. Podobno klimat jest tam dużo lepszy.

_________________
czarnobylski

Nie zabieraj swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tylko na ziemi

www.krewniacy.pl

Sob 12 Sie, 2006 13:35

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

http://www.ioh.pl/artykuly.php?Wypisz=182 - to czytałeś,
od numeru 11 bedzie ciąg dalszy losów wojsk Napoleońskich na ziemiach Polskich, a tak nawiasem mówiąc to w Toruniu był garnizon.

Sob 12 Sie, 2006 18:38

Powrót do góry
czarnobylski
Porucznik

Porucznik





Posty: 719
Pochwał: 1
Skąd: 53°02' N 18°37' E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

czytałem, czytałem. Duże nadzieje wiążę z tą serią artykułów. W Toruniu przez długi czas przebywały wojska napoleońskie. Zresztą rozpoczęły budowę fortyfikacji toruńskich, które z czasem stały się chlubą Prusaków.
Bardzo ciekawie opisuje to profesor Andrzej Nieuważny w: "Kampania 1813 r. na północnym zachodzie Księstwa Warszawskiego" (Toruń 1995). Bardzo polecam ta publikację. Zresztą jak każdą, którą napisał. Słyszałem, że profesor ma pisać artykuły do IOH. Czy to prawda, nie wiecie czegoś na ten temat?

_________________
czarnobylski

Nie zabieraj swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tylko na ziemi

www.krewniacy.pl

Nie 13 Sie, 2006 9:21

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.