| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Czarny
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 29
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sztolnia w Boguszowie, ul. Nowotki

Czołem,

Mam pytanie o sztolnię w smutnym mieście Boguszowie. Znajduje się ona przy zielonym szlaku na Chełmiec, na ul. Nowotki, tuż przy ostatnim domu mieszkalnym. Ma charakterystyczne wejście w formie "bramy" kamiennej z XIX tabliczką.

Link do zdjęć (pozwliłem sobie podać do strony WGS-u): http://www.wgs.boo.pl/boguszow.html (chodzi o sztolnię zwaną na stronie "tunelik")

Czy ktoś z forumowiczów posiada info na temat historii tej dziury? Okoliczni mieszkańcy powtarzają wersję o "gazociągu", który miał tam być przed wojną.

Dodam, że nad sztolnia funkcjonowała do lat 90-tych kopalnia barytu (jest tam dziś boisko).

Będe wdzięczny za wszelkie informacje.

_________________
*czarny*

Sro 05 Sty, 2005 10:50

Powrót do góry
....
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jest to tunel wodociągowy wybudowany w 1870 r , działa do dziś. Nie ma nic wspólnego z górnictwem , poza ty ze został wykuty w skale. Biegnie od boiska upadowo w kierunku północno- wsch. Wylot na poziomie 547,7 na terenie stacji zakł. wodociągów, przy drodze 367 z Boguszowa do Wałbrzycha. Stacja i wylot sztolni znajduje się w lesie pomiędzy serpentynami tej drogi. Obecnie tunel należy jako ujecie wody do zakładów wodociągowych z Wałbrzycha, i jest przez tych pracowników doglądany 1-2 razy w roku. Tunel ten nie ma żadbych bocznych chodników, jest prosty na całej długości.

Sro 05 Sty, 2005 12:23

Powrót do góry
Gość


Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Jest to tunel wodociągowy wybudowany w 1870 r , działa do dziś.


Z tym się zgodzę.

Cytat:
Nie ma nic wspólnego z górnictwem


O ile kopanie dziur w ziemi nie jest górnictwem Bardzo szczęśliwy

Cytat:
Biegnie od boiska upadowo w kierunku północno- wsch. Wylot na poziomie 547,7 na terenie stacji zakł. wodociągów, przy drodze 367 z Boguszowa do Wałbrzycha. Stacja i wylot sztolni znajduje się w lesie pomiędzy serpentynami tej drogi


Sprawdzalismy sztolnie kompasowo. Leży idealnie na osi N-S. Nie stwierdzilismy by jej wylot był na terenie jakichkolwie zakładów, wlot jest dosłownie pięć, sześć metrów od budynku i garażu mieszkalnego. Jej drugi koniec (zamurowana ścianka i współczesna przykrywa kanalizacyjna) jest w lesie za boiskiem.

Cytat:
Tunel ten nie ma żadbych bocznych chodników


To prawda.

Cytat:
jest prosty na całej długości


Nie prawda. Mniej więcej po środku jest "zygzak" - sztolnia skręca w prawo pod kątem 30 st., biegnie jakieś 6 metrów i ponownie skręca w lewo na kierunek N-S.

Czy mówimy o tej samej dziurze?

Sro 05 Sty, 2005 12:40

Powrót do góry
....
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

O ten ci chodzi ???


Opis załącznika:

Sro 05 Sty, 2005 13:11

Powrót do góry
....
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Może ci chodzi o sztolnie na północy, ptrzy G. Boguszówce. Lepiej by pasowała też prosta biegnie na pn (azymut 355 stopni) , długośc ok 150 m. Biegnie równolegle po prawej stronie drogi.

Sro 05 Sty, 2005 13:53

Powrót do góry
Czarny
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 29
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chodzi mi o dziurę zakreśloną na czarno...


Opis załącznika:

_________________
*czarny*

Sro 05 Sty, 2005 23:31

Powrót do góry
....
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pisze o niej u góry, też jest to sztolnia wodociągowa. Biegnie w niej teraz rura kanalizacyjna. Bardziej na lewo, w wzgórzu nad stadionem są kolejne dwie sztolnie górnicze.

Czw 06 Sty, 2005 10:42

Powrót do góry
Czarny
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 29
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jakieś dwa tygodnie temu spenetrowałem okolice stadionu i przyznam się, nie potrafiłem odnaleźć żadnych sztolni innych niż w powyższym temacie. Tuż na ostatnimi domami na ul. Nowotki znalazłem zrujnowane wejście ko współczesnej kopalni (barytu jak sądzę) a właściwie:
a) wlot sztolni - ok. 10 m. szerokiego na 3 metry korzytarza prowadzący do rozwidlenia w cztery strony świata - zawały;
b) odkryty wlot szybu - po zejściu ok. 1 metra widać wylot dużego (ok. 4 m średnicy) szybu, na jednej ze ścian szybu żelazna drabina zejściowa, szyb niedostępny.
Odległości od wlotu sztolni i szybu sugerują ich połączenie.
Wszystko raczej współczesne.
Stąd moja wątpliwość - to chyba nie są te dwie sztolnie górnicze o których wspominasz?
Pozdrowienia. Jestem Ci winny piwo za informacje o Schliesertal.

_________________
*czarny*

Nie 27 Mar, 2005 0:17

Powrót do góry
Czarny
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 29
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Pozdrowienia. Jestem Ci winny piwo za informacje o Schliesertal


Bardzo szczęśliwy To do kolegi Undergrounda było!

_________________
*czarny*

Nie 03 Kwi, 2005 15:52

Powrót do góry
....
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Za piwo dziękuje , przy okazji się przypomne . Jak znajde trochę czasu to napiszę ci o tych sztolniach nad stadionem. teraz nawet nie mam gdzie rozłożyć materiałów bo robie coś zgoła innego i musiał bym zrobić przegrupowanie. Wlot tych sztolni był na pn-zach. Z tamtąd dochodziły one do stadionu i wyloty ich lub wylot wychodziły z zbocza przy stadionie.

Nie 03 Kwi, 2005 19:01

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sztolnie cd

UNDERGROUND napisał:
Za piwo dziękuje , przy okazji się przypomne . Jak znajde trochę czasu to napiszę ci o tych sztolniach nad stadionem. teraz nawet nie mam gdzie rozłożyć materiałów bo robie coś zgoła innego i musiał bym zrobić przegrupowanie. Wlot tych sztolni był na pn-zach. Z tamtąd dochodziły one do stadionu i wyloty ich lub wylot wychodziły z zbocza przy stadionie.


Kiedyś mieszkałem w Gorcach- rzut kamieniem od Boguszowa. Podjęty został ciekawy temat. UNDERGROUND była kiedyś jeszcze sztolnia dawnej kopalni barytu u podnóża Chełmca. Blisko Kolau (domki między Boguszowem, a Lubominkiem) i jak wspominałeś między Boguszowem, a Sobięcinem. Była także sztolnia przy szybie Jadwiga przy Szybowicach Wałbrzyskich. Używana doputy Victoria fedrowała. Jestem ciekaw czy ona jest dostępna. Może ktoś więcej może napisać Question

Nie 03 Kwi, 2005 21:30

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.