| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lolek
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 224
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Założenie Grupy Rekonstrukcji Historycznej

Witam wszystkich. Mam pytanie do osób wtajemniczonych które siedzą w temacie. Jakie albo czy w ogóle są prawne uwarunkowania założenia grupy rekonstrukcji historycznej. Pragnę od razu nadmienić że nie mam tu na myśli stowarzyszenia rejestrowego ani zwykłego tylko właśnie grupę która byłaby samodzielna bez zamiaru podpinania się pod istniejące już stowarzyszenie (co jest aktualnie często spotykaną praktyką).

Z góry dziękuję za odpowiedź.

_________________
Audiatur et altera pars

Nie 27 Paź, 2013 1:59

Powrót do góry
Zubek
Porucznik

Porucznik





Posty: 628
Pochwał: 3
Skąd: Starków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
tak na wstępie - czy chcesz posługiwać się bronią ostrą ( na ślepaki) czy np. ASG ( na kulki) czy w ogóle tylko atrapami broni?
Jeżeli ostrą - to wymaga szeregu formalności, a przede wszystkim stowarzyszenia, uprawnień itp.
Jeżeli ASG czy atrapy - sprawa jest prostsza - taką broń osoba pełnoletnia ( albo niekoniecznie - ale 16 lat trzeba mieć ukończone) legalnie może nabyć, a potem użytkować.
Od czego zacząć?
Po pierwsze- od zebrania grupki kumpli, którzy chcą się w to bawić i mają na to trochę kasy, bo to kosztuje, niestety...
A ponadto:
Ano od wyboru epoki i jednostki/oddziału, który chcecie rekonstruować. Na ogół to nie jest tak, że przymierzacie się - generalnie - np. do żołnierzy gen Maczka czy Września czy Karpatczyków, że pozostanę przy II w.św. - dobrze jest wybrać konkretna jednostkę ( w miarę małą najlepiej), poznać jej skład etatowy i osobowy, poszukać sylwetek ludzi, dowódców, wyróżniających się żołnierzy, poznać jej historię i szlak bojowy, zapoznać się z taktyką tego rodzaju broni czy służby, musztrą tego okresu, umundurowaniem, oznakami i odznakami itp.

Potem czy równolegle, przychodzi wybór i zakup umundurowania i oporządzenia - tu zwracać trzeba uwagę na stroje i wyposażenie z epoki, niekoniecznie oryginały, ale raczej wierne kopie.

No i - rodzaj zabawy, w jaką chcecie się bawić = strzelanki?, manewry? współpraca z innymi GRH? rekonstrukcje wydarzeń? zloty i spotkania? albo wszystkiego po trochu?

I ćwiczyć...
To sprawy oczywiste, ale trzeba je sobie dobrze uświadomić - i skalkulować koszty i możliwości.
A przy broni typu ASG raczej żadnych specjalnych zezwoleń na organizację GRH nie potrzeba - ot przedsięwzięcie hobbystyczne - i tyle.
Całkiem tak, jakbyś umawiał się z kolegami na grę w siatkę, w brydża czy pobieganie dla relaksu w większej grupie...
Pozdrawiam
R

Nie 27 Paź, 2013 21:24

Powrót do góry
Lolek
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 224
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Widzę, że kolega przedstawił cały referat dotyczący rozpoczęcia przygody. Za co uprzejmie dziękuje jednakże akurat kwestie merytoryczne są mi znane gdyż do niedawna działałem już w istniejącym stowarzyszeniu. Uważam że osiągnąłem w nim wszystko co się dało osiągnąć aż wreszcie przyszedł czas aby stworzyć coś swojego, rozwinąć skrzydła i zrealizować własne pomysły.

Jednakże jak wcześniej wspomniałem nie są mi znane prawne uwarunkowania dot. stworzenia grupy. (O ile takie są ) Nie mogę się doszukać żadnych informacji.

Czyli jak mniemam jedyne wymogi są przy stowarzyszeniu, a grupa może sobie istnieć od tak ?

I mam jeszcze jedno pytanie co daje (jakie plusy ze sobą niesie) opcja figurowania grupy pod istniejącym stowarzyszeniem ?

_________________
Audiatur et altera pars

Nie 27 Paź, 2013 21:44

Powrót do góry
Zubek
Porucznik

Porucznik





Posty: 628
Pochwał: 3
Skąd: Starków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
oj, kolego, zapytałeś, jak nowicjusz, więc Rolling Eyes ...
A konkretnie - jeżeli działasz jako stowarzyszenie ( min. 15 osób, władze, statut, rejestracja itp formalności) to możesz starać się o o dofinansowanie np. z samorządów lokalnych ( gmina, powiat) w ramach różnych przedsięwzięć kulturalno- historycznych w twojej miejscowości.

Możesz także otrzymywać darowizny od firm i osób fizycznych na działalność statutową, pomoc rzeczową ( np. transport po kosztach, zakup sprzętu czy wyposażenia itp.), a ponadto legalnie i oficjalnie współpracować np. ze szkołami czy stowarzyszeniami lokalnymi w rodzaju " Towarzystwo Miłośników Ziemii X czy Miasta Y" - a tam również liczyć można na pomoc czy to stowarzyszenia jako takiego czy też ze strony ich członków.

Minusem sa niezbędne formalności - czyli sporo papierów- ale to juz kwestia oceny, czy warto.

Natomiast bawiąc się prywatnie - działasz tylko w ramach swoich możliwości finansowych i organizacyjnych.

Pozdrawiam
R

Pon 28 Paź, 2013 10:59

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.