| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
pawell
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Konieczno- pacyfikacja 26.08.1943

Poszukuję bliższych informacji na temat działania AK w Koniecznie oraz kulisów pacyfikacji w 1943 roku.
Jedyne co udało mi się znaleźć to:
http://www.konieczno.boo.pl/?strona=pacyfikacja_kno

Pią 15 Kwi, 2011 23:29

Powrót do góry
marcor
Hauptmann

Hauptmann




Posty: 920
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie bylo zadnej pacyfikacji.
Wiecej na stronach widocznych pod strona.. Laughing

Popraw to bo obciach..

Sob 16 Kwi, 2011 2:08

Powrót do góry
pawell
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A co to było?
Aresztowanie "wrogów ludu" czy bandytów? Z odczytaniem formułki ... wszystko co powiesz może być użyte przeciwko Tobie?

Ta akcja nosi znamiona pacyfikacji choćby z punktu widzenia środków (siły wojskowe) jak i celów (zastraszenie ludności- bo czemu służą publiczne aresztowania i egzekucje?). A czemu nie pacyfikacja? Bo zginęło kilkanaście a nie kilkaset osób? Bo nie spalono (chyba?) ani jednego domu?
Bo nikt jej nie umieścił na jakiejś oficjalnej liście pacyfikacji?

Użyłem takiego określenia także choćby dlatego, że takiej nazwy używają także tamtejsi mieszkańcy (byłem tam kiedyś), taki jest też tytuł artykułu.

Nie rozumiem Twojego oburzenia.

Sob 16 Kwi, 2011 8:51

Powrót do góry
pawell
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jednak nawet oficjalnie IPN mówi że to pacyfikacja.
"W sierpnia Marek Teper, wiceprezes Włoszczowskiego Towarzystwa Historycznego zwrócił się z wnioskiem do kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu o potwierdzenie wydarzeń z 26 sierpnia 1943 roku i listy pomordowanych. IPN potwierdził fakt pacyfikacji Konieczna i wskazał nazwiska pomordowanych."
http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130925/POWIAT0113/130929348

Nie 29 Wrz, 2013 13:10

Powrót do góry
Groteska
Kapitan

Kapitan





Posty: 1366
Pochwał: 2
Skąd: Melbourne
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam.
Absolutnie moim zamiarem nie jest tu robienie polityki i oczernianie kogoś. Doskonale sobie zdaje sprawę że anonimowy komentarz pod artykułem - który w 99% przypadków jest absolutnie bezpodstawnym i złośliwym paszkwilem jakiegoś nie wyżytego spamera - nie jest podstawą do merytorycznej dyskusji. Jednak znając z historii przypadki "ostrej konkurencji" miedzy rożnymi Polskimi organizacjami podziemnymi podczas DWŚ przytoczę ten komentarz:
naga prawda napisał:
Ludzi z AK wydali ludzie z GL a ci z Częstochowy wpadli przypadkiem!!!
i zapytam czy są jakieś przesłanki ku temu?

Pozdrawiam.
Bezmyślna kalka otępiającej Wikipedii.

_________________
Ciało Pinokia leżało na ziemi, a nad nim w złowieszczym kluczu krążyły dzięcioły.

"Pokój! Pokój między narodami!! Pokój wszystkim ludziom dobrej woli!!!" wrzeszczał - ze swego bunkra - Adolf Hitler pod koniec kwietnia 1945 roku...

Nie 29 Wrz, 2013 13:41

Powrót do góry
pawell
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Coś się kolega "wzbudził". Moje pytanie w wątku nie dotyczyło w żaden sposób tła pacyfikacji ani nie sugerowałem żadnych przyczyn.
Skądinąd przesłanki potwierdzające takie przyczyny są.
1. Zabicie 7.09.43 członków i sympatyków GL nosi znamiona akcji odwetowej. Nie sądzę, żeby ktoś podjął taką decyzję bez choćby poszlak. Osobną sprawą, że ta akcja była bezprawna i jej autor zapłacił za to głową. To dowodzi, że w AK przywiązywano wagę do działania lege artis.
2. Z tego co wiem do dzisiaj w tej miejscowości są głębokie podziały i niesnaski mające swoje źródło w czasach wojennych a i przedwojennych.

Nie 29 Wrz, 2013 13:59

Powrót do góry
Groteska
Kapitan

Kapitan





Posty: 1366
Pochwał: 2
Skąd: Melbourne
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam
pawell napisał:
Coś się kolega "wzbudził". Moje pytanie w wątku nie dotyczyło w żaden sposób tła pacyfikacji ani nie sugerowałem żadnych przyczyn.

Nie rozumiem dlaczego miałbym się "wzbudzić" Question. Nie spałem skoro przeczytałem Wink. Zadawanie pytań na forach, nie jest - raczej - zabronione.

Pozdrawiam.
Bezmyślna kalka otępiającej Wikipedii.

_________________
Ciało Pinokia leżało na ziemi, a nad nim w złowieszczym kluczu krążyły dzięcioły.

"Pokój! Pokój między narodami!! Pokój wszystkim ludziom dobrej woli!!!" wrzeszczał - ze swego bunkra - Adolf Hitler pod koniec kwietnia 1945 roku...

Nie 29 Wrz, 2013 14:10

Powrót do góry
pawell
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

"Wzbudził" czyli wzburzył Uśmiech (to takie pojęcie przeniesione z techniki lekko).
Tak to przynajmniej odebrałem.

A co do meritum to chyba odpowiedziałem. Od jakiegoś czasu głębiej mnie ten temat zainteresował stąd szukam jakichś nowych opinii i faktów.

Nie 29 Wrz, 2013 14:29

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.