| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Paradigm
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 138
Skąd: Pinecity
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Łuska do ID

Poniżej podaję linki do zdjęć dzisiejszego znaleziska w okolicy byłego obozu jenieckiego w Klimontowie. Ktoś może mi pomóc w identyfikacji ?
Na współczesną raczej nie wygląda.
http://img248.imageshack.us/img248/2540/20060731009sd6.jpg
http://img248.imageshack.us/img248/9314/2006073100111ll1.jpg
http://img289.imageshack.us/img289/2103/2006073100211ln5.jpg

_________________

Pon 31 Lip, 2006 21:14

Powrót do góry
Jaro5
Porucznik

Porucznik





Posty: 775
Pochwał: 10
Skąd: Shangri-La
Archiwum: A co to ??
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam

Produkcja włoska, w gre wchodzi albo 6,5x52 Mannlicher Carcano albo 7,35x51 Carcano. Bez dokładnego zmierzenia długości łuski bądź kalibru (a tu to jest raczej niemozliwe) nie powiem ci dokładnie. No ale masz łuske włoską z 1936 roku. Zobacz (bo na zdjęciu nie widać) czy na godz. 12 są jakieś litery (muszą być tylko moga byc niewidoczne). To jest kod producenta. Obstawiam na 100 % SMI czyli Societa Metallurgica Italiana, Campo Tizorro.

Pozdrawiam

_________________
"Życie jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiesz na co trafisz."

Pon 31 Lip, 2006 21:41

Powrót do góry
Paradigm
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 138
Skąd: Pinecity
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

hmmm... no własnie nie dostrzegłem tam nic oprócz tej 36. Może po jakiejś elektrolizie by wyszło. Ale zajmę sie tym dopiero po powrocie z wczasów.
Aaaa i jeszcze pytanie - w jakiej broni była stosowana ? Czyzby MP40 ? A może MP43 ?
Chociaż tak po zastanowieniu się, to chyba raczej niemożliwe, aby strzelano tą amunicją z w/wym. broni, choć kto wie.

_________________

Pon 31 Lip, 2006 21:49

Powrót do góry
Paradigm
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 138
Skąd: Pinecity
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zmierzyłem łuskę i mierzy 52 mm, zatem wychodzi na Mannlichera. tym samym mam tez odpowiedź z czego została wystrzelona.
Dzięki Jaro. Pozostaje zatem poszukać jeszcze jakiegoś Mannlichera Uśmiech

_________________

Pon 31 Lip, 2006 22:26

Powrót do góry
Paradigm
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 138
Skąd: Pinecity
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hmmm... tak się zastanawiam nad jedną rzeczą - przedstawiona przeze mnie łuska pochodzi z naboju posredniego, a zdaje sie Mannlicher był chyba na nabój karabinowy. Czy jest zatem możliwe, aby ta łuska pochodziła z naboju wystrzelonego z Mannlichera ???


EDIT

Powoli wszystko staje się jasne. Łuska pochodzi prawdopodobnie z karabinu Carcano M91.
http://legionstratega.proboards51.com/index.cgi?board=karabiny&action=display&thread=1139599443
http://world.guns.ru/rifle/rfl21-e.htm
Tłumaczyłoby to brak kryzy na łusce.

_________________

Wto 01 Sie, 2006 4:15

Powrót do góry
Jaro5
Porucznik

Porucznik





Posty: 775
Pochwał: 10
Skąd: Shangri-La
Archiwum: A co to ??
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Paradigm napisał:
Hmmm... tak się zastanawiam nad jedną rzeczą - przedstawiona przeze mnie łuska pochodzi z naboju posredniego, a zdaje sie Mannlicher był chyba na nabój karabinowy. Czy jest zatem możliwe, aby ta łuska pochodziła z naboju wystrzelonego z Mannlichera ???


Przedstawiona przez ciebie łuska nie pochodzi z naboju posredniego a karabinowego.

A poza tym MP-40 wykorzystywały amunicję pistoletową 9x19 Parabellum a MP-44 posrednią 7,92x33 Mauser kurz

_________________
"Życie jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiesz na co trafisz."

Wto 01 Sie, 2006 11:31

Powrót do góry
Paradigm
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 138
Skąd: Pinecity
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jaro5 napisał:
Przedstawiona przez ciebie łuska nie pochodzi z naboju posredniego a karabinowego.

Tak teraz już to wiem. Do tej pory myślałem, ze tylko naboje karabinowe miały wystającą poza obrys kryzę.
A generalnie rzecz biorąc, znasz może jakąś stronkę, gdzie można by porównać czym się różni nabój karabinowy od pośredniego ?

_________________

Wto 01 Sie, 2006 11:42

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

jak sama nazwa wskazuje - pośrednią długością łuski między karabinowym (ok. 50-60 mm) a pistoletowym (ok. 20-25 mm)
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Wto 01 Sie, 2006 12:04

Powrót do góry
Paradigm
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 138
Skąd: Pinecity
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

maxikasek napisał:
jak sama nazwa wskazuje - pośrednią długością łuski między karabinowym (ok. 50-60 mm) a pistoletowym (ok. 20-25 mm)

Hehehe prawdę powiedziawszy nie wiedziałem że to takie proste Uśmiech

_________________

Wto 01 Sie, 2006 12:17

Powrót do góry
Jaro5
Porucznik

Porucznik





Posty: 775
Pochwał: 10
Skąd: Shangri-La
Archiwum: A co to ??
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Paradigm napisał:

Tak teraz już to wiem. Do tej pory myślałem, ze tylko naboje karabinowe miały wystającą poza obrys kryzę.


To tez nie do końca. W amunicji strzeleckiej, a do takiej zaliczaja sie naboje karabinowe mamy do czynienia z kilkoma rodzajami kryz, zwykłą (nie wystającą, czyli z wtokiem), półwystającą, czy wystajacą. Identycznie jest w amunicji do broni krótkiej.

Paradigm napisał:

czym się różni nabój karabinowy od pośredniego ?



maxikasek napisał:
jak sama nazwa wskazuje - pośrednią długością łuski między karabinowym (ok. 50-60 mm) a pistoletowym (ok. 20-25 mm)


No nie tylko Wink

_________________
"Życie jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiesz na co trafisz."

Wto 01 Sie, 2006 12:20

Powrót do góry
Paradigm
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 138
Skąd: Pinecity
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jaro5 napisał:
W amunicji strzeleckiej, a do takiej zaliczaja sie naboje karabinowe mamy do czynienia z kilkoma rodzajami kryz, zwykłą (nie wystającą, czyli z wtokiem), półwystającą, czy wystajacą. Identycznie jest w amunicji do broni krótkiej.

hmmm... czyli ma m rozumiec, ze w broni krótkiej występuje równiez aminicja z kryzą wystającą ??? A to Ci niespodzianka.

_________________

Wto 01 Sie, 2006 12:27

Powrót do góry
Jaro5
Porucznik

Porucznik





Posty: 775
Pochwał: 10
Skąd: Shangri-La
Archiwum: A co to ??
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Paradigm napisał:
hmmm... czyli ma m rozumiec, ze w broni krótkiej występuje równiez aminicja z kryzą wystającą ??? A to Ci niespodzianka.


A amunicja rewolwerowa ?? Bez kryzy wystającej nabój nie utrzymałby się w odpowiedniej pozycji w bębenku Wink

_________________
"Życie jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiesz na co trafisz."

Wto 01 Sie, 2006 13:20

Powrót do góry
Paradigm
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 138
Skąd: Pinecity
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jaro5 napisał:
A amunicja rewolwerowa ?? Bez kryzy wystającej nabój nie utrzymałby się w odpowiedniej pozycji w bębenku Wink

No tak. Racja. Rewolwerów nie brałem pod uwagę.

_________________

Wto 01 Sie, 2006 13:40

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.