| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
red25
Lieutenant Colonel

Lieutenant Colonel

Posty: 3064
Pochwał: 4
Skąd: UE
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Zbrodnia w Wierzchowinach

6 czerwca 1945r oddział NSZ pod dowództwem M. Pazderskiego ps Szary wymordował 196 ukraińskich mieszkańców wsi Wierzchowiny. Decyzję o tej czystce podjęło lokalne kierownictwo NSZ - mieszkańcy Wierzchowiny byli nie tylko Ukraińcami a więc obcymi ale oskarżano ich o współpracę z komunistami.

Rankiem 5 czerwca oddział NSZ, przebrany w mundury LWP wszedł do wsi co nie wzbudziło niepokoju mieszkańców, którzy wkraczających przywitali jedzeniem. Najpierw dokonano egzekucji kilku mieszkańców którzy byli na liście konfidentów UB. Później zaczęła się masakra całej wsi.

Grzegorz Motyka, Rafał Wnuk, Pany i rezuny, Warszawa 1997
„Z zeznań przesłuchiwanych osób, które były naocznymi świadkami zajścia, wynika, że napastnicy oprócz broni palnej używali dla wykonywania zabójstw siekier, łopat i motyk. Nie obeszło się również bez gwałcenia kobiet. (…) Zamordowano w powyższy sposób 194 osoby, w tym 45 mężczyzn, 65 dzieci w wieku od 2 tygodni do 11 lat, a pozostałe osoby to kobiety i dzieci powyżej 11 lat. Rabowano również mienie mieszkańców, odzież, bieliznę, obuwie, mniejsze sprzęty napastnicy załadowali na wozy i wywieźli ze sobą. Zabrano też ze wsi znaczną ilość krów, świń i koni. Z ogólnej liczby 140 koni, jaką posiadała ludność przed 6.6.45r. pozostało obecnie tylko 5-6 par."

Początkowo winą za zbrodnie próbowano obarczać UB (są tacy którzy, robią to nadal) ale fakty są i materiały nie pozostawiają wątpliwości

Pismo NSZ Szczerbiec 23.06.45 s.4;

"Dla zdrajców Komitetu Lubelskiego będziemy żałować kuli. Dla nich sucha gałąź. Ten komitet obstawił się bolszewickimi komunistami, Żydami i bulbowcami. Cała ta trójca wyprawia harce szatańskie. Lecz próżny trud. Walka z żydokomuną i hajdamatczyzną rozpoczęła się. Wierzchowiny były jednym z wielu przykładów panoszenia się pasożyta hajdamackiego, który za Bugiem morduje Polaków w otwartej walce, a z tej strony wchodzi do resortu, PPR i likwiduje Polaków. Za zbrodnie te spotkała ich kara, i spotka każdego zdrajcę. W walce bezkompromisowej nie zawahamy się przed radykalnymi cięciami. Do Wierzchowin nie tylko się przyznajemy, ale zapowiadamy jeszcze niejedno Psie Pole hajdamatczyzny. To odpowiedź na zabużańskie mordy dokonywane na bezbronnej ludności.”

ASRL, SR 2653, odpis meldunku z 17.06.45 ppor. „Romana”, k.15;

„Melduję, że dnia 6 VI 1945r. oddziały NSZ pod dowództwem kapitana „Szarego”, por. „Jacka”, por. „Romana”, ST. Sierż. „Zemsty” i ST. Sierż. „Sokoła” udały się na akcję na wieś ukraińską Wierzchowiny, która jest położona na granicy powiatu krasnostawskiego i hrubieszowskiego. Sama wieś składa się z Ukraińców z wyjątkiem kilku rodzin polskich. (…) Mieszkańcy wsi Wierzchowiny to sami konfidenci i byli tacy, nawet większość, którzy pracowali w Resorcie lub NKWD w postaci wywiadowców, dostarczali swoim przełożonym bardzo cennych materiałów, a mianowicie praca icj polegała na tym, aby zniszczyć jak najwięcej Polaków zdrowo myślących, znaczy takich, którzy byli i są przeciw obecnemu rządowi. Tropili za oddziałami NSZ lub za oddziałami AK. (…) Dowództwo Narodowych Sił Zbrojnych, aby położyć temu kres i zapobiec dalszemu mordowaniu Polaków i ich rodzin, wydało rozkaz, aby mieszkańców wsi Wierzchowiny co do jednego wymordować, toteż dnia 6.6.1945r. powyższe oddziały pod dowództwem kpt. „Szarego” o godzinie 12 minut 15 przybyły do wsi Wierzchowiny, by dokonać akcji na zbrodniarzach. Akcja trwała do godziny 15 min. 10. W czasie akcji przede wszystkim strzelano do mieszkańców pochodzenia ukraińskiego, młodych zaś męczono celem wydobycia broni, która była używana na Polaków – co się okazało słuszne, gdyż wydobyto z nich kilka automatów, amunicji i granatów. W powyższej wsi zostało zamordowane 194 osoby pochodzenia tylko ukraińskiego.”

"Bohaterowie" z NSZ zwalczając komunistycznych agentów w Wierzchowinach zamordowali 194 osoby w tym 65 dzieci w wieku od 2 tygodni do 11 lat, 84 kobiety i dzieci powyżej 11 lat i 45 mężczyzn.

Oddział Szarego po bohaterskim boju w Wierzchowinach zatrzymał się na popas w Hucie gdzie urządzono festyn z duża ilością alkoholu. 10 czerwca grupa pościgowa KBW wsparta przez sowietów rozbiła oddział zabijając 166 jego członków w tym Szarego - przy stratach własnych 1 zabity i 6 rannych.

W 1992r sprawca zbrodni w Wierzchowinach M. Pazderski został przez Prezydenta RP pośmiertnie udekorowany Krzyżem Partyzanckim..

Dziś "bohaterowie" z NSZ sa stawiani na piedestał, ich imieniem nazywane sa ulice, stawia się im pomnikiOpis załącznika:
Zamordowani w Wierzchowinach "agenci UB"

Opis załącznika:
Kolejna grupa "agentów UB" zamordowana w Wierzchowinach

Opis załącznika:
Następna grupa "agentów UB"

_________________
Żeromski, Daszyński, Pużak, Ciołkosz, Gustaw Herling-Grudziński byli socjalistami... ich też nazwiecie lewakami?
http://www.youtube.com/watch?v=6KZKyUQblWU

Nie 09 Cze, 2013 0:13

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik
Posty: 4010
Pochwał: 8
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Witam, czy wiadomo ilu mieszkańców liczyły Wierzchowiny przed pacyfikacją? Pozdrawiam.

Nie 09 Cze, 2013 20:32

Powrót do góry
nordland76
Oberstleutnant

Oberstleutnant

Posty: 2689
Pochwał: 10
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Red napisz może coś o zbrodniach komunistów w powojennej Polsce-to też ciekawy temat Super

Nie 09 Cze, 2013 21:17

Powrót do góry
red25
Lieutenant Colonel

Lieutenant Colonel

Posty: 3064
Pochwał: 4
Skąd: UE
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Skoro temat cię tak interesuje to proszę herr nordland76 się nie krepować. To temat powszechnie teraz znany - ja wolę się skupić na tym co zapomniane lub fałszowane.... Uwielbiam jak na wspomnienie o morderstwach nacjonalistów od razu pojawiają się głosy o zbrodniach komunistów. Skoro komuniści mordowali to wszelkich innych zbrodniach powinniśmy zapomnieć bo ważne są tylko ofiary komunistów? Bardzo konstruktywne i merytoryczne podejście. Teraz tylko brakuje moderatora który zamknie temat.


Co ciekawe na oficjalnej stronie Gminy Siennica Różana w której leżą Wierzchowiny opis historii tej wsi kończy się na 1921r - wtedy liczyła 92 domy i 517 mieszkańców.... nic więcej w/g tej strony w historii Wierzchowin się nie wydarzyło;

http://www.siennica.pl/index.php/info/soectwa/wierzchowiny/historia18

_________________
Żeromski, Daszyński, Pużak, Ciołkosz, Gustaw Herling-Grudziński byli socjalistami... ich też nazwiecie lewakami?
http://www.youtube.com/watch?v=6KZKyUQblWU

Nie 09 Cze, 2013 22:22

Powrót do góry
Kris501
Moderator
Komandor porucznik

Komandor porucznik

Posty: 3313
Pochwał: 11
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

red25 napisał:
Teraz tylko brakuje moderatora który zamknie temat.

red25 widzisz jak sam potrafisz przewidzieć swoje działanie. Wstawiasz fragment tekstu tylko po to, aby rozpocząć zamęt, gdyż sam dyskusji nie zamierzasz prowadzić.

_________________
pozdrawiam Krzysiek

Per aspera ad astra = Winner

Pon 10 Cze, 2013 7:45

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forumPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.