| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marcinus
Plutonowy

Plutonowy

Posty: 74
Skąd: 75 Pułk Piechoty - Chorzów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czy mogło dojśc do wojny PRL vs NRD w 1986?

Kiedyś ten temat poruszałem na forum, kilka lat temu temu piłem z gościem, który w 1986 słuzył w WOP na granicy zachodniej. Opowiadał mi o ciekawym epizodzie miał wtedy miejsce.
Enerdowskie jednostki pływające zaczęły przestawiać boje rozgraniczające na Odrze, na Zalewie Szczecinskim i w Zatoce Pomorskiej. Boje te pierwotnie były umiejscowione na szlaku żeglownym - jako że Odra nie ma statusu rzeki międzynarodowej jak Dunaj.
Mimo strasznie napiętej i nie jasnej sytuacji polskie jednostki zaczęły interweniowac, Skutku to nie przyniosło.
Poszedł wiec meldunek i uzyskano z dowództwa odpowiedz ze należy działać zgodnie z regulaminem. Na skutek tego prawdopodobnie na Zalewie Szczecińskim w strone enerdowskich jednostek została oddana salwa.
Skutek był jasny do przedidzenia.
Znajomy opowiadał mi, że przyszedł zaszyfrowany rozkaz otwarcja koperty z kodami na czas "W".
Sam będąc radiooperatorem był przy całej procedurze najpierw wyjecie klucza z kasy pancernej, zerwanie plomb z worka z tym kluczem, otwarcie kasy pancernej z kodami wojennymi, wyjecie zaplombowanej koperty i przełamanie plomb przez dowódce i wydanie ksiazki kodów/kryptonimów w rece oficera i dalej zgodnie z procedura hasło - kryptonim - działanie. Juz podciagnięto rezerwistów i w jednostce był wyciągnięty sprzet cięzki czekano tylko na rozkaz wymarszu.
Rozkaz taki nie nadszedł, wiec wszystko pozwijano, Potem tłumaczono im ze to były ćwiczenia mobilizacyjne. I wszystko by grało gdyby nie drobny fakt , że w przypadku ćwiczeń stosowano inna procedure i szły inne kryptonimy.
Mnie się wydaje że sprawa mogła wygladać tak.
26 kwietnia była awaria w Czarnobylu i władze radzieckie były całkowicie zaabsorbowane własnymi problemami, podobna sytuacja była tez w PRL ( ci co pamiętaja to wiedza - Płyn Lugola brrrr). Wobec powyższego enerdowcy postanowili sytuację wykorzystac i postawic władze PRL przed faktem dokonanym.
Jezeli ktos cos wiecej wie na ten temat czekam na odpowiedz.

_________________
Szukam pamiątek po przedwojennym Związku Strzeleckim

Wto 19 Mar, 2013 15:16

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany
Posty: 4484
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czy chodzi tu o ten incydent gdzie doszło do wymiany ognia?
_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Wto 19 Mar, 2013 15:45

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik
Posty: 4351
Pochwał: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, czy przypadkiem nie był to rok 1985?
"Z dniem 1 stycznia 1985 NRD rozszerzyła swoje morze terytorialne z 3 do 12 Mm (Polska uczyniła to w 1978 roku). W wyniku tego tory wodne prowadzące do portów w Świnoujściu i Szczecinie znalazły się w granicach NRD. Utrudniało to funkcjonowanie obu portów i doprowadzało do konfliktów z udziałem niemieckiej marynarki wojennej. Dopiero w maju, udało się wynegocjować w Berlinie umowę w sprawie rozgraniczenia wód morskich. Stwierdzała ona m.in., że północny tor podejściowy do portów w Świnoujściu i Szczecinie, w całym jego przebiegu oraz kotwicowiska znajdują się na polskim morzu terytorialnym, bądź na morzu otwartym." http://www.muzeumsg.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=84:oznakowanie-granic-1945-1990&catid=7:infrastruktura-graniczna&Itemid=20
Co się tyczy ewentualnej wojny PRL z NRD to "wielki brat" na pewno by do nie nie dopuścił.
Pozdrawiam.

Sro 20 Mar, 2013 14:04

Powrót do góry
maciej1900
Podpułkownik

Podpułkownik

Posty: 2907
Pochwał: 1
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

a ja słyszałem...że doszło do wymiany ognia (lub do innej zaostrzonej sytuacji)...ale nagle ruskie okręty się zjawiły i stanęły pomiędzy "bratnimi" armiami....ale czy to prawda!?

Kwestia dostępu do Szczecina i Świnoujścia wywoływała już polsko-niemieckie spory. W 1984 r. władze NRD jednostronnie rozszerzyły swoje wody terytorialne, obejmując nimi tor do polskich portów. Wybuchł otwarty konflikt, gdy okręty NRD na spornych akwenach próbowały taranować polskie żaglówki i domagały się od statków handlowych zejścia z toru do polskich portów. Konflikt zakończyła międzyrządowa umowa z maja 1989 r. o rozgraniczeniu obszarów morskich w Zatoce Pomorskiej. Ale w 1994 r. rząd Niemiec postanowił rozszerzyć obszar swojej wyłącznej strefy ekonomicznej. Znów znalazł się w niej tor do polskich portów. W 2004 r. niemieckie okręty zatrzymały polski statek pogłębiający redę portów Szczecin-Świnoujście.

Read more: http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,7409994,Niemcy_warunkowo_chronia_polskie_porty_przed_Nord.html#ixzz2ODAYpapw

_________________
"Armia baranów, której przewodzi lew, jest silniejsza od armii lwów prowadzonej przez barana" Napoleon

http://youtu.be/ivgCD31iKyg

Czw 21 Mar, 2013 23:18

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forumPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.