| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Władysław Dering- bohater?

Człowieczeństwo
Cytat:
jest to zbiór cech powszechnie uważanych za charakterystyczne dla gatunku ludzkiego, przez co rozumie się między innymi sposób formułowania myśli, język, uczucia i zachowanie, które są wspólne dla większości ludzi, i które kształtowały się na przestrzeni wieków.

A jak określić zbiór cech zawartych w takiej osobowości jak Władysław Dering? Jeszcze do niedawna bohater oświęcimskiego ruchu oporu, a dzisiaj wypływają inne fakty rzutujące na tą jakże kontrowersyjną postać. Daleki jestem od wydawania sądów, ale fakty mówią same za siebie.
Cytat:
Władysław Dering, rocznik 1903, przed wojną był znanym warszawskim ginekologiem i położnikiem. Po klęsce wrześniowej działał w podziemiu jako szef służby zdrowia Tajnej Armii Polskiej (TAP). Niemcy wkrótce rozbili organizację. Latem 1940 roku Dering trafił do Auschwitz i otrzymał numer obozowy 1723. Był jednym z pierwszych, którzy weszli do tworzonej przez rotmistrza Witolda Pileckiego konspiracji obozowej.

Druga twarz doktora przeraża przypomina bardziej Dr Jekyll i Mr Hyde
Cytat:
Pierwszych zabiegów dokonywał Niemiec tytułowany jako Obersturmbannführer, czyli wysokiej rangi oficer SS. Drugi lekarz początkowo tylko asystował. Potem zapytał Niemca, czy może go zastąpić. Hipka dokładnie zapamiętał te słowa: "Proszę, niech pan mnie też pozwoli zarżnąć świnię".

Ten właśnie lekarz usunął Hipce prawe jądro, a kilka miesięcy później również lewe. "Nie mam najmniejszych wątpliwości, że człowiek, który mi to zrobił, to Dering" – zeznał potem okaleczony. W Instytucie Pamięci Narodowej zachowały się opasłe teczki Władysława Deringa, m.in. protokoły zeznań składanych krótko po wojnie przez świadków z Polski, Niemiec, Czechosłowacji i Izraela. Dla jednych Dering to bohater, który przemycał do obozu lekarstwa i ratował więźniów przed komorą gazową. Inni malują go jako potwora, który gorliwie służył hitlerowskim zbrodniarzom.

więcej na:
http://wiadomosci.onet.pl/1623731,1292,1,doktor_z_auschwitz,kioskart.html

Wto 24 Sie, 2010 20:50

Powrót do góry
malanese
Schütze

Schütze




Posty: 14
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W rzeczywistości więcej świadków zeznawało na temat Władysława Deringa pozytywnie.
Kilka osób mogła po prostu chcieć mu zrobić świństwo ,zwłaszcza ,że ze swoją przyszłością dla nowych władców polski po wojnie mógł być niewygodny.
Łatwo było przypiąć lekarzowi kilka łatek ,niż męczyć go w więzieniu które były przepełnione takimi Panami jak RTM.Pilecki
Postacią Deringa interesowałem się swojego czasu i moim zdaniem - (wyciągam tylko wnioski) ten człowiek został pomówiony.

Sro 28 Mar, 2012 21:56

Powrót do góry
Szymon Jazkubowski
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 9
Skąd: Rzeszów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

malanese napisał:
W rzeczywistości więcej świadków zeznawało na temat Władysława Deringa pozytywnie.
Kilka osób mogła po prostu chcieć mu zrobić świństwo ,zwłaszcza ,że ze swoją przyszłością dla nowych władców polski po wojnie mógł być niewygodny.
Łatwo było przypiąć lekarzowi kilka łatek ,niż męczyć go w więzieniu które były przepełnione takimi Panami jak RTM.Pilecki
Postacią Deringa interesowałem się swojego czasu i moim zdaniem - (wyciągam tylko wnioski) ten człowiek został pomówiony.


Na temat Deringa jest wzmianka (nawet kilka) w książce Konstantego Piekarskiego "Umykając Piekłu". Jeżeli wierzyć autorowi był on )Piekarski) jedną z czołowych postaci oświęcimskiego podziemia i bliskim współpracownikiem Pileckiego, po wojnie zeznawał w obronie Deringa.

_________________
http://www.podkarpackahistoria.pl/

Pon 31 Gru, 2012 13:33

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.