| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
IOH BOT
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4004
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Łódź: wirtualny spacer po podziemnej wodnej "katedrze"

Wśród ogromnych zbiorników wody pitnej na łódzkich Stokach cztery zbudowane są ze specjalnie wypalanej cegły, ze ścianami i stropami w kształcie łuków. Sklepienie każdego zbiornika tworzy 100 ceglanych kopuł, wspartych na 81 kolumnach. Łukowo-krzyżowe sklepienia przypominają gotycką katedrę, stąd też zbiorniki nazywane są podziemną "katedrą".

Zbiorniki na co dzień wypełnione są wodą pitną dla mieszkańców Łodzi. Obiekt jest więc zamknięty ze względu na swój strategiczny charakter. Raz na dwa lub trzy lata woda w kolejnych zbiornikach jest spuszczana z powodu konserwacji i ewentualnych remontów oraz dezynfekcji. Wstęp tam mają jedynie upoważnieni pracownicy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.

Kilka razy zrobiono jednak wyjątek i wpuszczono do "katedry" dziennikarzy, a ostatnio przy okazji konserwacji zorganizowano w jednym ze zbiorników podziemny koncert w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur.

Według przedstawicieli ZWiK ponieważ zgłaszało się wiele osób, także z zagranicy, które słysząc o tej niezwykłej budowli chciały ją zobaczyć, łódzkie wodociągi przygotowały na swojej stronie internetowej - www.zwik.lodz.pl - specjalną prezentację zbiorników.

Podczas ostatniego koncertu wykonano zdjęcia sferyczne oraz filmy, które są podstawą wirtualnego spaceru. "Staraliśmy się pokazać cały obiekt oraz wnętrze opróżnionego z wody zabytkowego zbiornika ? również wykorzystując zdjęcia z dnia koncertu" - mówił Arkadiusz Szczygieł z łódzkiego ZWiK.

Na stronie można zobaczyć m.in. krótki film dokumentalny oraz nagranie z koncertu. W prezentacji wykorzystano także zdjęcia archiwalne z okresu budowy zbiorników na Stokach oraz zdjęcia współczesne. W przyszłości być może pokazane zostaną także inne ciekawe miejsca, które kryją łódzkie kanały oraz Stacje Uzdatniania Wody.

Według informacji ZWiK zbiorniki na Stokach zaprojektował na początku XX wieku angielski inżynier William H. Lindley, który zaproponował, żeby w najwyższym punkcie miasta ? o wysokości 260 m n.p.m. ? zbudować rezerwuary wody, mające pełnić rolę ogromnej wieży ciśnień.

Pierwsze dwa zbiorniki - o pojemności 15 tys. metrów sześciennych każdy - wybudowano w latach 1935-1937. Kolejne dwa - o takiej samej pojemności - powstały po II wojnie światowej, w latach 1949-53. Zbiorniki wybudowano na planie czterech kwadratów - każdy o boku długości 60 metrów. Powstały budowle ze specjalnie wypalanej cegły, ze ścianami i stropami w kształcie łuków, by utrzymać ciśnienie zgromadzonej w nich wody. Sklepienie każdego zbiornika tworzy 100 ceglanych kopuł, wspartych na 81 kolumnach.

W latach 1962-66 zbudowano jeszcze sześć kolejnych, ale już żelbetowych, okrągłych zbiorników o łącznej pojemności ok. 40 tys. metrów sześciennych. W sumie zbiorniki na Stokach mogą pomieścić 100 tys. metrów sześciennych wody pitnej i są jednymi z największych, nie tylko w Polsce. Woda do zbiorników tłoczona jest z kilkudziesięciu studni głębinowych, położonych w Łodzi, na jej obrzeżach oraz w Rokicinach. Około 10 proc. wody pochodzi z rzeki Pilicy. (PAP)

szu/ son/

Sob 01 Gru, 2012 13:00

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników w tym forum
Nie możesz ściągać plików w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.