| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
sokolam
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Moja mała wieś.

Witam, mam bardzo mało informacji o mojej wiosce tylko tyle co udało mi się znaleźć w internecie.

i tak:

i co mnie zainteresowalo:

Cytat:
Na początku XVI wieś ta, należąca do parafii xxxxx, dawała z łana kmieckiego dziesięcinę arcybiskupowi gnieźnieńskiemu. Według regestru poborowych powiatu orłowskiego z r. 1576 wieś xxxx płaciła od 16 łanów, 1 zagrody, 3 kom., 5 karczem, 2 łanów sołtysich, propinatora, 1 rzeźnika, 1 młyna dziedzicznego o 4 kołach, 1 stępnego koła, 43 osadników.



czy można to rozumieć że wieś która ma 43 osadników miala 5 karczm ??


Ostatnio zmieniony przez sokolam dnia Sob 24 Lis, 2012 22:04, w całości zmieniany 1 raz

Nie 04 Lis, 2012 17:02

Powrót do góry
daro
Major

Major





Posty: 1515
Pochwał: 4
Skąd: Schömberg
Archiwum: WSW
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:

czy można to rozumieć że wieś która ma 43 osadników miala 5 karczm ??


Według mnie, nic w tym dziwnego nie ma. Jeżeli ta wieś leży/ła obok jakiegoś ważnego szlaku komunikacyjnego lub jakiegoś dużego np. targowiska. To ilość tych karczm jest wystarczająca ( ludzie przecież musieli gdzieś zjeść i się przespać)
Wink
Pozdr

_________________
Szukajcie .........i aby Was nie znaleźli.
Pozdrawiam.Dariusz

Nie 04 Lis, 2012 21:26

Powrót do góry
sokolam
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No raczej właśnie nic tu takiego nie było ;/ chociaż nikt nie powie co było 500 lat temu ;/

Nie 04 Lis, 2012 21:30

Powrót do góry
daro
Major

Major





Posty: 1515
Pochwał: 4
Skąd: Schömberg
Archiwum: WSW
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Po za tym - wieś miała młyn. Z tego co pamiętam nie każda wieś go posiadała. Ludzie, aby zmielić zboże przybywali z odległych stron...

To tak po mojemu Wink Wink Wink na moje widzi mi się...ale jak było naprawdę tego pojęcia nie mam Neutral

_________________
Szukajcie .........i aby Was nie znaleźli.
Pozdrawiam.Dariusz

Nie 04 Lis, 2012 21:43

Powrót do góry
Krzysiu
Chorąży

Chorąży





Posty: 150
Skąd: Świdnica
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Trzeba się uczyć, a nie tylko grzebać w internecie. Liczba osadników to w zasadzie liczba właścicieli gospodarstw lub innych nieruchomości. Do nich dochodzą liczne rodziny, pracownicy najemni i wszelkie osoby bez majątku. Pięć karczem to dużo, ale karczmarze najczęściej również prowadzili dodatkową działalność rolniczą - a w zasadzie odwrotnie, byli rolnikami i dodatkowo prowadzili karczmy.
_________________
www.altkreytzen.org.pl

Pon 05 Lis, 2012 19:13

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.