| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Masz u mnie 'Noteckie"
Moje ulubione Bardzo szczęśliwy także trzymam Cie za słowo Wink Wink
_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Pon 28 Mar, 2011 12:41

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Te lokalne browary maja swój urok, prawda Mr. Green
A jakbym tak dostał od Setha namiary te linki - to chętnie też przy okazji " cóś" wypiję - lepiej myśli się zbierają Rolling Eyes
Pozdrawiam

Pon 28 Mar, 2011 23:11

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

http://www.old.nekla.pl/historia/historia_02.php

http://gniezno.com.pl/wiadomosci/czytaj/2643/tajemnica_imienia_bohatera.html

http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36035,5895530,Powstancy_kontra_pancerz.html

http://www.wfeh.webd.pl/forum/viewthread.php?thread_id=64

http://mitrofan.geoblog.pl/wpis/48204/iwno-mielzynscy

http://www.republika.pl/derela/danutapl.htm

http://paluki.tygodnik.pl/artykuly/zobacz/2035/147/Rynarzewo,_styczen-luty_1919_roku.html

Tylko kilka tych które czytałem, w większości bazuję na słowie drukowanym Wink Czytaj zatem, analizuj i pisz.......


Ostatnio zmieniony przez seth dnia Wto 29 Mar, 2011 18:33, w całości zmieniany 1 raz

Wto 29 Mar, 2011 18:21

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki Bardzo szczęśliwy ,
aha - i mamy czas, prawda? Więc w wolnej chwili - Wyluzowany
Pozdrawiam
PS- skąpe te informacje, nic nowego Crying or Very sad
Cytat:
w większości bazuję na słowie drukowanym

Jakieś sugestie, tytuły zatem?

Pon 04 Kwi, 2011 23:17

Powrót do góry
Vitiaz
Ефрейтор

Ефрейтор





Posty: 24
Skąd: inąd
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Że odgrzeje, zapraszam na "Czarną Fortunę", a gdzie ? Poszukajcie.
_________________
ПОЙДЁШЬ ПРОТИВ МЕНЯ-СДОХНЕШЬ КАК СОБАКА!

Sro 10 Sie, 2011 1:00

Powrót do góry
Amandil
Joto Hei

Joto Hei





Posty: 59
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mam pewne wątpliwości.

Bez wątpienia Powstanie Wielkopolskie było udane ale choć wiem że w tamtych okolicznościach nie dało się odzyskać więcej ziemi mam wątpliwości czy możemy uznać Powstanie Wielkopolskie za całkowicie zwycięskie skoro całej Wielkopolski jednak nie udało się wyzwolić. Pamiętajmy bowiem że w niektóre regiony Wielkopolski władza naszej ojczyzny zawitała ponownie dopiero w roku 1945(Jeśli oczywiście uznajemy skomunizowaną Polskę za naszą prawdziwą ojczyznę )

Ostatnio zmieniony przez Amandil dnia Czw 29 Mar, 2012 10:39, w całości zmieniany 1 raz

Sro 28 Mar, 2012 11:02

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Mam pewne wątpliwości.

Amandil napisał:
Bez wątpienia Powstanie Wielkopolskie było udane

No więc było czy nie było udane Question Bo poniżej zaprzeczasz sam sobie.
Amandil napisał:
ale choć wiem że w tamtych okolicznościach nie dało się odzyskać więcej ziemi mam wątpliwości czy możemy uznać Powstanie Wielkopolskie za całkowicie zwycięskie skoro całej Wielkopolski jednak nie udało się wyzwolić.

Niestety jeżeli już zajmuje się głos i to jeszcze negujący osiągnięcia jedynego zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego to prosiłbym, aby przytoczyć chociaż jeden argument przeciw.
Amandil napisał:
Pamiętajmy powiem że w niektóre regiony Wielkopolski władza naszej ojczyzny zawitała ponownie dopiero w roku 1945(Jeśli oczywiście uznajemy skomunizowaną Polskę za naszą prawdziwą ojczyznę )

To jest perełka Exclamation
Czy pisząc ten post odwiedziłeś chociażby wiki i zapoznałeś się z terenem o którym piszesz. Śmiem wątpić.

Sro 28 Mar, 2012 15:04

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nasz nowy Kolega wbrew pozorom słusznie zauważa, że powstanie choć zwycięskie nie doprowadziło do odzyskania całego terenu dawnej Wielkopolski w granicach z 1772 roku - tu za bardzo nie ma akurat z czym polemizować czy co udowadniać wystarczy na mapę spojrzeć...
Pozdrawiam

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Sro 28 Mar, 2012 16:31

Powrót do góry
Amandil
Joto Hei

Joto Hei





Posty: 59
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z jednej strony Polska otrzymała tereny których powstańcom nie udało się zdobyć (Jak np Leszno ) z drugiej strony jednak część obszarów objętych Powstaniem (np okolice Babimostu ) ostatecznie pozostało w Niemczech . Inna sprawa że tereny późniejszej Marchii Granicznej Poznańsko Zachodnio Pruskiej było w istocie zamieszkane w przeważnie przez Niemców(Np w powiecie Skwierzyna tylko 53 mieszkańców na 1000 było Polakami ) bo długa germanizacja swoje jednak zrobiła. Powstańcy planowali początkowo wyzwolić całą Wielkopolskę ale niestety z powodu wymienionego powyżej to się nie udało . Ciekawi mnie też czy Poznaniacy uważają dziś np napływowych mieszkańców takich miast jak Piła za prawdziwych Wielkopolan.

Pią 30 Mar, 2012 21:13

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Amandil;

Cytat:
Ciekawi mnie też czy Poznaniacy uważają dziś np napływowych mieszkańców takich miast jak Piła za prawdziwych Wielkopolan.


Nie uważają. Jednak najbardziej jest to widoczne w przypadku takich miast jak Czarnków i Trzcianka. Starzy mieszkańcy, autochtoni nie widzą w mieszkańcach napływowych prawdziwych Wielkopolan. Jeżeli chodzi o nowe pokolenia, to te takie anse mają głęboko w ......nosie.
Na dawne ziemie niemieckie, czyli min. Piłę i Trzciankę przesiedlono ludzi z tzw. "ciepłych stron", lub tych "za Buga" . Szacunek rdzennych Wielkopolan dla tej ludności napływowej, był nader nikły i wynikał z różnic kulturowych i obyczajowych.
Wielkopolska była i pozostanie autonomicznym regionem Polski w której wszelka ludność napływowa będzie traktowana z góry i z nieufnością. Jednak wraz z upływającym czasem różnice te stają się coraz mniej istotne.
Na koniec posłużę się cytatem z książki Marka Rezlera "Powstanie Wielkopolskie" str. 336:

"Często się mówi, że w wyniku powstania wielkopolskiego region wrócił do Macierzy. Odwrotnie, to Polska do niej wróciła, bo kolebka państwowości znajdowała się nad Wartą"

I ja seth pod tym zdaniem podpisuję się oburącz.

Pią 30 Mar, 2012 22:05

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Amandil napisał:
Ciekawi mnie też czy Poznaniacy uważają dziś np napływowych mieszkańców takich miast jak Piła za prawdziwych Wielkopolan.

A czy Warszawiak, uzna napływowca za prawdziwego Warszawiaka, a czy Krakus w tej sytuacji postąpi inaczej Question
Jest to pytanie z rzędu tych retorycznych.

sethl napisał:
"Często się mówi, że w wyniku powstania wielkopolskiego region wrócił do Macierzy. Odwrotnie, to Polska do niej wróciła, bo kolebka państwowości znajdowała się nad Wartą"

Najlepsza charakterystyka Powstania z jaką się spotkałem Piwo

Pią 30 Mar, 2012 22:30

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

siwy;

Cytat:
Najlepsza charakterystyka Powstania z jaką się spotkałem



Jednak autorem tej celnej uwagi jest Marek Rezler, a nie seth Wink Seth ją tylko zacytował i nie uzurpuje sobie prawa do autorstwa. Podzielam Twoje zdanie siwy, bo taka jest prawda Piwo

Pią 30 Mar, 2012 22:42

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
ale choć wiem że w tamtych okolicznościach nie dało się odzyskać więcej ziemi mam wątpliwości czy możemy uznać Powstanie Wielkopolskie za całkowicie zwycięskie skoro całej Wielkopolski jednak nie udało się wyzwolić.
Trochę odświeżę temat. Potrafisz podać główny cel Powstania Wielkopolskiego, stawiany sobie przez główne dowództwo?
_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Nie 22 Kwi, 2012 21:59

Powrót do góry
Amandil
Joto Hei

Joto Hei





Posty: 59
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chodzi Ci chyba o to że dowództwo Powstania chciało się ograniczyć do wyzwalania ziem etnicznie polskich . Czy tak ?

Sro 26 Wrz, 2012 21:53

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dowództwo powstania chciało pokazać opinii międzynarodowej że Wielkopolska powinna należeć do Polski. Większość ziem Wielkopolski "wyzwoliła" sie sama, gdy oficjalnie powstanie dopiero sie zawiązywało. Nikt w Kraju Warty nie łudził sie że są szanse na militarne pokonanie zaborcy więc skupiono sie na utrzymaniu ziem które wyzwolono. Oczywiście należy pamiętać o próbach zdobycia miast, które miały znaczenie logistyczne itp. jak na przykład 3 bitwy o Rawicz. Jednak były to nie liczne przypadki.
_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Pon 29 Paź, 2012 11:39

Powrót do góry
Maliniorz
Chorąży

Chorąży





Posty: 192
Skąd: Wielkopolska
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dokładnie. Już w listopadzie 1918 Wielkopolanie wzięli sprawy w swoje ręce, powołując np. Rady Robotniczo- Żołnierskie, czy przydzielając obserwatorów polskich niemieckim urzędnikom.

Pon 29 Paź, 2012 18:30

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

seth;


Cytat:
Wszystko wskazuje na to, że tych 29 Powstańców zginęło w bitwie o Rynarzewo i Zamość, a nie tylko w szturmie na pociąg.



Zdobycie pociągu pancernego pod Rynarzewem, suplement.

Jesienią roku 1930 przeniesiono na bydgoski cmentarz Nowofarny przy ulicy Artyleryjskiej, ciała poległych pod Złotnikami Kujawskimi i Rynarzewem Powstańców Wielkopolskich. Wszystko wskazuje na to, że ludzi ci wpadli do niemieckiej niewoli w trakcie walk pod w.w miejscowościami i zmarli w bydgoskich szpitalach. Pierwotnie pochowano ich, jak wszystkich "kajzerowskich" jeńców, na cmentarzu przy ulicy Kcyńskiej (Kwatera Wojenna). Wspominam ich nazwiska min. dlatego, że wśród nich byli ci którzy uczestniczyli w walkach na odcinku Rynarzewo-Zamość, jak i dlatego że wśród zabitych był brat mojego pradziadka Jana. Lista obejmuje następujące nazwiska;

1. Knach Wojciech,
2. Burak Franciszek,
3. Lautenszleger Grzegorz,
4. Czechowski Edmund
5. Szymański Józef
6. Hyska Apolinary
7. Piwkowski Kazimierz.

Historia tej ekshumacji była żywa w pamięci mojej rodziny. Niestety grób mojego wuja został zlikwidowany w okresie powojennym, mimo że był w obrębie kwatery powstańczej na cmentarzu Nowofarnym. Okoliczności tego zdarzenia nie są mi znane, wiadomo tylko tyle że spośród 7 mogił ostało się pięć. Być może czas i grabarze zatarli te ślady.
Los Polaków zamieszkujących dawny zabór pruski był przewrotny. Mój pradziadek Jan zginął w Prusach Wschodnich w służbie Kajzera, a jego młodszy brat poległ w Powstaniu Wielkopolskim. Pamięć obu jest kultywowana ( wyłącznie przeze mnie), mimo że od Powstania dzieli nas kawał czasu.

Pon 29 Paź, 2012 19:55

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 Strona 3 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.