| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rusek44
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 73
Skąd: Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Fillia Sttuthofu w Kokoszkach

Witam
Mieszkam ok. 300m od miejsca gdzie mieściła się fillia Sttuthofu w Kokoszkach a prawie nic o niej nie wiem Embarassed
prosze o odp.

Czw 08 Cze, 2006 21:31

Powrót do góry
rusek44
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 73
Skąd: Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czy nikt nic nie wie na temat podobozu Stutthofu w Gdańsku Kokoszkach??? Zniesmaczony Zniesmaczony

Nie 11 Cze, 2006 22:48

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W Kokoszkach nie było filii obozu Stutthof - raczej jedynie miejsce zakwaterowania (dla więźniów z filii w Gdańsku) przy istniejącym stalagu ale po kolei. Aussenarbeitslager Schichau-Werft in Danzing oraz SS-Aussenarbeitslager Burggraben. Założony 13 XI 1944, zlikwidowany w połowie lutego 1945 roku, załoga składała się z 6 esesmanów i 18 nadzorczych SS z obozu w Sztutowie, oraz marynarzy marynarki wojennej. Więźniowie zakwaterowani byli w wydzielonych barakach obozu jenieckiego w Kokoszkach pod Gdańskiem - Stalag XX A Burggraben. Do pracy w stoczni Schichau przy budowie okrętów wojennych byli dowożeni koleją. Ogółem do podobozów ze Stutthofu skierowano 1600 kobiet i mężczyzn. W lutym 1945 podczas likwidacji część więźniów wywieziono w kierunku Lęborka a część powróciło do Stutthof.

Nie 11 Cze, 2006 23:08

Powrót do góry
Ponury
Lieutenant

Lieutenant





Posty: 786
Skąd: Gdańsk!
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A poszukaj tutaj:


http://www.kki.net.pl/~museum/rozdz3,1.htm


Przy okazji. Mieszkasz w Kokoszkach. Ja na Niedźwiedniku. Może słyszałeś coś o tym?

Pewnego ciepłego wieczoru sierpnia 1944 r. Amerykanie dokonali silnego nalotu na Rumię,Gdynię i Gdańsk. Pewna starsza pani opowiadała mi w zeszłą środę że pojawiło się nad Gdańskiem kilkadziesiąt maszyn, z których spadały "świecące choinki" (bomby zapalające jak mniemam).
I co ciekawe zestrzelono podobno cztery Liberatory nad Gdańskiem. Druga żona dziadka opowiadała mi że jeden wolno ciągnąc za sobą smugę dymu skierował się w lasy oliwskie,a na wysokości dzisiejszej Matarni rozbił się. Słyszałem gdzieś na naszym forum że była tam w pobliżu nawet bateria (88`ósemka kultowa?). Samolot rozbił się, zapalił się kawałek lasu,patrol niemieckiej żandarmerii popędził tam na motocyklach,ale cała załoga spłonęła żywcem. Podobno po wojnie pozbierano resztki ciał pilotów i pochowano na tym cmentarzu sojuszniczym pod Malborkiem. Czy słyszeliście coś o tej historii?

Niezależnie od tego pomóżcie zlokalizować tą baterię (88 FLAK i PPANC?) w pobliżu obwodnicy...

http://www.forum.eksploracja.pl/viewtopic.php?t=1994&highlight=

Czy ktoś kojarzy czy to czasem nie był ten nalot opisany na stronie 426 "Powstania`44" N.Daviesa? Autor wspomina tylko o Rumii,ale może przy okazji także wybrane cele w Trójmiaście "poczęstowali" bombami.

Sro 14 Cze, 2006 8:48

Powrót do góry
rusek44
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 73
Skąd: Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak byla tam bateria Flak 88mm ale dawno ją już wywieźli 8)

Czw 22 Cze, 2006 21:22

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.