| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

<<Riese>>: "pierwsze po wojnie tak duże odk

Aż ciarki mnie przeszły, gdy przeczytałem to w Telegazecie TVP3 Wrocław, a jak obejrzałem regionalne "Fakty", zazdrościłem... tej megalomanii Laughing Podkreślenia i wytłuszczenia w tekście poniżej - moje.

"Nieznane sztolnie w Górach Sowich

W Walimiu poszukiwaczom udało się odnaleźć dalszą część tajemniczych pohitlerowskich sztolni, które drążyli więźniowie obozu Gross-Rosen i przymusowi robotnicy. To pierwsze po wojnie tak duże odkrycie.

Do wywiercenia otworu eksploratorzy zastosowali nowoczesną wiertnicę.18 metrów pod ziemią wiertło natrafiło na pustą przestrzeń. Do wywierconego otworu eksploratorzy wpuścili kamerę. Latarka oświetla nam belki pomiędzy stropami itp. Mamy do czynienia na pewno z korytarzem i jest to dowód, że trafiliśmy na ukrytą część sztolni – mówi jeden z poszukiwaczy.

Odkryte podziemia będą odkopywane na wiosnę, po otrzymaniu niezbędnych zezwoleń. Trzeba będzie zatrudnić ekspertów, m.in. sapera i inżyniera górniczego. Prace będą kosztowne, potrzebni są sponsorzy.

Pod koniec wojny hitlerowcy w wielkim pośpiechu w Górach Sowich drążyli tajemnicze podziemia. Dotychczas znanych było ponad pięć kilometrów sztolni. Wszystko wskazuje na to, że poznamy kolejne.

W obawie przed najazdem niepożądanych poszukiwaczy skarbów nie podajemy miejsca sensacyjnego odkrycia."

Źródło: http://www.tvp.pl/wroclaw/aktualnosci/rozmaitosci/nieznane-sztolnie-w-gorach-sowich/2852514

Brakuje tylko informacji w stylu "Tajemnica Gór Sowich wyjaśniona Exclamation " Mr. Green
Ale ubaw - po pachy i to za darmo! Znaleziono co najmniej dwie (a może 3, 4?) sztolnie (nagłówek w liczbie mnogiej), które jak wiadomo "drążyli więźniowie" (bo przecież każdy wiezień KL Gross-Rosen, pracujący w Górach Sowich, był miał gruntowną wiedzę sapera z zakresu pirotechniki albo kwalifikacje górnika strzałowego, a materiału wybuchowego mieli ile dusza zapragnie Laughing ). Ale w sumie to drążyli te podziemia Niemcy - jak wynika z dalszej części relacji. No - niemieccy więźniowie, którzy byli...hitlerowcami Bardzo szczęśliwy

Reasumując relację: odkryto sztolnie i wszystko wskazuje na to, że zwiększy się kilometraż poznanych podziemi "Riese". A co jak odkryto sztolnie, a kilometraż się nie powiększy? Będzie katastrofa! Mr. Green

Ubaw po pachy i to za darmo! A "jeden z poszukiwaczy", który mówi o latarce i korytarzu, to sam wiceprezes Sowiogórskiej Grupy Poszukiwawczej - grona osób naprawdę poważnych i kompetentnych, z których działaniami trzeba się liczyć Exclamation Exclamation Exclamation

Nie pozostaje mi nic innego, jak posypać głowę popiołem i iść do Canossy Laughing

PS A co powiedzą na wiosnę? Że pozwoleń nie dostali czy sponsorzy się nie zgłosili? I tak WIELKA TAJEMNICA "RIESE" z jakże przyziemnych przyczyn pozostanie nieodkryta Smutny


Podpisano
Strażnik sowiogórskich tajemnic śledzący uważnie z kwatery we Wrocławiu poczynania SGP
Leuthen

Czw 30 Wrz, 2010 18:15

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Leuthen, masz rację, że nie ma się co ekscytować. Wink
Przewiercili się do sztolni nr 3, którą już kilka ekip próbowało szturmować (Piotr Kruszyński, etc.).
Pożyjemy, zobaczymy, co im z tego kopania wyjdzie. Twisted Evil

Sob 02 Paź, 2010 16:12

Powrót do góry
ioh
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dyskusja przypomina mi emerytów którzy pod koniec lat dziewięćdziesiątcych po zakupie nowiutkiego seicento, nudząc się w bezmiarze wolnego czasu i korzystając z dobrodziejstwa okresu gwarancyjnego zajmowali czas mechanikom serwisowym każdą odkrytą nową pierdołom.

tylko pozazdrościć wolnego czasu.

P.S
Wam Panowie z Sowich życzę powodzenia

Pią 15 Paź, 2010 23:03

Powrót do góry
kojakk
Chorąży

Chorąży





Posty: 189
Skąd: WALDENBURG
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak, artykuł jest świetny Wyluzowany A ile kosztował wstęp na tą imprezę odkrywczą Laughing Laughing

Sob 16 Paź, 2010 8:52

Powrót do góry
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zobaczcie Riese w cieniu Nadludzi.
Wyluzowany
http://riese.bloog.pl/ksiega,1,index.html?ticaid=5b30f

Pią 05 Lis, 2010 23:24

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ciekawe, czy zgodnie z zapowiedzią (już za tydzień lato Mr. Green ) wiosną ruszyły prace? Wink

Pią 17 Cze, 2011 12:38

Powrót do góry
Jakub_AK77
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 27
Skąd: łódzkie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Na swojej stronie inetrnetowej zapowiadają, że mają wszystkie pozwolenia i roboty mają ruszyć w 2012 roku.

Pzdr

Pon 11 Cze, 2012 11:18

Powrót do góry
Bruno
Leutnant

Leutnant





Posty: 237
Skąd: Pless
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zdjęcie tych podziemi przedstawia część dawno już odkrytą, bo jak by miało być inaczej, czyżby Niemcy zapomnieli zgasić światło.
Byłem osobiście w tych podziemiach. Przyglądałem się im zwłaszcza pod kontem ich wykonania i zabezpieczenia górniczego. Typowe górnictwo chodnikowe. Ślady po wiertłach do kamienia, które po nawierceniu iluś tam otworów odstrzeliwuje się materiałem wybuchowym. Zabezpieczenie stropów i ociosów w części zwiedzanej współczesne. Każdy górnik z doświadczeniem takie zrobi. Po górniczemu mówi się tak dajcie mi tylko ludzi, a ja to sam zrobię.
Gwoli przypomnienia na górnictwie się znam po, ponad 26 lat pracy na dole, od ślepra do sztygara. Wink

Pon 11 Cze, 2012 12:23

Powrót do góry
Jakub_AK77
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 27
Skąd: łódzkie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bruno, ale tu chodzi chyba o sztolnie nr 3 , która aktualnie jest zasypana. A ty chyba byłeś w sztolni nr 1 lub 2.

Pzdr

Pon 11 Cze, 2012 13:48

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Podczas wczorajszej wędrówki po górach Sowich widziałem na Soboniu nad sztolnią nr 3 wykopany jakiś 10-metrowy szyb.

Nie 15 Lip, 2012 10:30

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.