| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ostatni antypapież

Feliks V był ostatnim antypapieżem średniowiecza. Panował od 1439 do 1449 r. Zanim został wybrany, był księciem Sabaudii (formalnie abdykował 6 stycznia 1440 r.). Według J.N.D. Kelly "Encyklopedia papieży", jego zwierzchność uznawała tylko Sabaudia i kilka mniejszych państw. Skądinąd wiadomo, że Feliks V mianował kardynałami Polaków: biskupa krakowkiego Zbigniewa Oleśnickiego oraz arcybiskupa gnieźnieńskiego Wincentego Kota. Oprócz tego mianował kardynałem także Aleksandra ks. Mazowieckiego, który był biskupem Trydentu (tego ostatniego w zamian za poparcie na soborze w Bazylei). Zastanawiam się wobec powyższego: które to "mniejsze kraje" należały do obediencji Feliksa V, oraz jaki był stosunek Polski i kościoła polskiego do niego (skoro tylu Polaków otrzymało z jego rąk najwyższe godności kościelne)?
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Sro 14 Cze, 2006 16:20

Powrót do góry
Dietrich
Schütze

Schütze




Posty: 13
Skąd: OstPreussen
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Żeby zrozumieć podejście Feliksa do Polaków, trzeba zrozumieć całą intrygę i gre, która pozwoliła mu zasiąść na piotrowym tronie.
Jak wiadomo poprzednik Feliksa – Eugeniusz IV mocno naraził sie ojcom soborowym, chcąc radykalnie ograniczyć ich zapędy we wprowadzaniu z życie zasad koncyliaryzmu i głoszeniu tez o wyższości zbierającego się na soborach episkopatu nad papiestwem. Jak nie wiadomo o co chodzi, wiadomo, że chodzi o pieniądze, bo sobór między innymi żądał części dochodów papieskich.
Eugeniuszowi nie pozostało nic innego jak rozwiązać sobór bazylejski – doszło więc do rozłamu w wyniku czego 300 członków soboru (w tym 7 biskupów) złożyło Eugeniusza z urzędu a w jego miejsce wybrało Amadeusza z Sabaudii – naszego rzeczonego Feliksa V.
Cóż, pozostało mu grać tak, jak zagrają mu jego mocodawcy. I tu swoją rolę zagrał kardynał Cesarinii.
Zorganizował on krucjatę przeciw Turkom, w której czołowa rola przypadła królowi Polski i Węgier Wladysławowi. Żeby coś chcieć, trzeba tez coś dać – to takie proste. Ktoś został kardynałem i miał władzę – a ktoś inny klęskę pod Warną w 1444. Jaki stosunek, kto i do czego miał oraz co z tego wynikło wiemy z historii

Sro 14 Cze, 2006 18:09

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Jaki stosunek, kto i do czego miał oraz co z tego wynikło wiemy z historii

Że Zbigniew Oleśnicki i Wincenty Kot byli zwolennikami Feliksa V, to wiem. Był nim chyba także arcybiskup Lwowa Jan Odrowąż. A jak było z innymi biskupami polskimi? Czy ci trzej to jedyni zwolennicy antypapieża wśród episkopatu polskiego?

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Sro 14 Cze, 2006 18:26

Powrót do góry
Dietrich
Schütze

Schütze




Posty: 13
Skąd: OstPreussen
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Trudno dziś oceniać, kto personalnie z biskupów był niezadowolony z takich spraw obrotu. Nie dotarłem do żadnych źródeł o tym mówiących. Nie ulega jednak wątpliwości, że sam Oleśnicki miał wielu przeciwników swojej polityki polegającej na zachowaniu swojej pozycji za wszelką cenę. „Ustawiony” jak nikt inny, łapał się wszelkich sposobów, aby sytuacji tej nie zmieniać, no i mieć wpływ na ważne decyzje. Nie oszukujmy się w tamtym okresie duchowieństwo też „parło” na kasę i w tej mierze również między nimi dochodziło do sporów.
Po koronacji Władysława, w praktyce, to Oleśnicki sprawował władzę i skupieni wokół niego możnowładcy. Z przeciwników wymienia się Spytka z Melsztyna, sędziego poznańskiego Abrahama Zbąskiego oraz Jana Strasza z Kościelnik. O przeciwnikach z kręgów biskupich nic źródła nie wspominają, choć możemy się domyślać, ze w chrzescijańskiej zawiści kilku z nich (którzy się nie załapali na kąski) na pewno knowało przeciw kardynałowi.(to przecież takie ludzkie i jakże polskie).

Pią 16 Cze, 2006 13:07

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.