| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
porui
Porucznik

Porucznik





Posty: 745
Skąd: Wschodnie rubieże Rzeczpospolitej
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hetman koronny Stankiewicz

Poszukuję jakichkolwiek informacji na temat hetmana Stankiewicza.
W googlach znalazłem tylko 1 link, który i tak nic mi za wiele nie powiedział.
Póki co wiem tylko tyle i to nie na pewno, że walczył ze Szwedami w czasie potopu.

Proszę o książki, linki, słowem wszystko.

Za wszystko z góry dzięki. Wink

_________________
"Przez całe me życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nade wszystko inne wyższe dla mnie będzie (...) Służył będę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej do ostatniego tchu, a wszystkie moje czyny i zamiary tej najwyższej służbie podporządkowane będą."

Pią 01 Cze, 2012 21:44

Powrót do góry
Kadrinazi
Second Lieutenant

Second Lieutenant





Posty: 210
Skąd: Edinburgh
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie było takiego hetmana Uśmiech urzędy te w czasie Potopu zajmowali Stanisław Potocki (buława wielka), Stanisław Lanckoroński (buława polna, do 1657 roku) i Jerzy Sebastian Lubomirski (buława polna, od 1657 roku).
_________________
http://kadrinazi.blogspot.com/

Sob 02 Cze, 2012 12:43

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Może chodzi o jakiegoś wojskowego niższej rangi walczącego ze Szwedami? A może jakiegoś regimentarza - który był czymś w rodzaju tymczasowego hetmana?
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Sob 02 Cze, 2012 19:44

Powrót do góry
porui
Porucznik

Porucznik





Posty: 745
Skąd: Wschodnie rubieże Rzeczpospolitej
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Być może. Ostatnio szukam trochę informacji na temat przodków i właśnie takową znalazłem. Na bank jestem pewien, że był kimś ważnym. Na 75%, że jakiś dosć wysoki dowódca. Tylko może lata się nie zgadzają, bo źródło, w którym to znalazłem nasuwa mi pewne wątpliwości.

To może inaczej. Czy w XVII w. był ktoś o nazwisku Stankiewicz kto pełnił funkcję hetmana lub podobną?

_________________
"Przez całe me życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nade wszystko inne wyższe dla mnie będzie (...) Służył będę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej do ostatniego tchu, a wszystkie moje czyny i zamiary tej najwyższej służbie podporządkowane będą."

Sob 02 Cze, 2012 22:25

Powrót do góry
ArturJr
Major

Major





Posty: 1836
Pochwał: 9
Skąd: Leśna/Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chyba najbardziej znanym ze Stankiewiczów w XVII wieku był Jan Mikołaj Stankiewicz* herbu Mogiła (c. 1610-1657). Pełnił on funkcję pisarza wielkiego litewskiego.

Poza tym znani są (przynajmniej z funkcji):
Stankiewicz Hrehory (†. 2 II 1676), podczaszy żmudzki 29 XI 1635, ciwun gondyński 25 I 1649
Stankiewicz Jan († po 1667), horodniczy mścislawski już 1654
*Stankiewicz Jan Mikołaj († a. 25 V 1657), dworz. JKM, pisarz z. żmudzki 1622, ciwun ejragolski 24 III 1635, pisarz w. lit. 17 VIII 1653
Stankiewicz Michał Eustachy († 1680), dworz. pokojowy JKM, łowczy kowieński już 1652, sędzia gr. żmudzki 1653-1659?, ciwun ejragolski już 1658, podkomorzy żmudzki już 1671

źródło: http://www.mm.pl/~wwmkiewicz/

i trochę informacji o Janie Mikołaju - http://www.mm.pl/~wwmkiewicz/ws/biografie/biogr_bilewicz.html

Sob 02 Cze, 2012 22:58

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ten Jan Mikołaj to chyba nie mógł się urodzić ok. 1610 r., skoro już w 1622 r. był pisarzem żmudzkim?
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Sob 02 Cze, 2012 23:31

Powrót do góry
ArturJr
Major

Major





Posty: 1836
Pochwał: 9
Skąd: Leśna/Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niestety datę urodzenia trudno będzie ustalić. We wszystkich źródłach, które przejrzałem pojawia się data ok. 1610 (w jednym zaznaczona jest adnotacja *z grubsza). Może to być kilka lat przed 1610, ale wątpię, żeby można było cofnąć tę datę przed 1600 rok.

Sob 02 Cze, 2012 23:51

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pytanie, na jakiej podstawie ktoś podaje to przybliżenie? Obawiam się, że może to być jakaś jedna wątła przesłanka, a rzeczywista data może być sporo wcześniejsza. Są przypadki postaci historycznych, co do których datowanie urodzin różni się o dekadę albo i więcej. W świetle informacji z roku 1622 r., datę urodzin naszego delikwenta określiłbym ostrożnie na "nie później niż ok. 1600 r."
Niestety, nasi przodkowie nie przywiązywali specjalnej uwagi do faktu urodzin Smutny

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Nie 03 Cze, 2012 10:45

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ba w wielu przypadkach nie znamy też daty śmierci i to wcale nie takich tam sobie nietuzinkowych postaci...Na przykład parę postaci "uśmierconych" w tradycji np. Powstania Kościuszkowskiego miało się dobrze długo, długo później Uśmiech Po prostu miast dokumentom w tej mierze zawierzano pamięci ludzkiej a ta... ulotną jest w tej kwestii...
Ale tu warto podtrzymać trop podany przez dV Uśmiech być może ony przodek został mianowany regimentarzem co w wojennej potrzebie XVII wieku nie było wcale takie rzadkie - a w rodowych wspomnieniach - zwłasza po latach Uśmiech urosło to do hetmańskiej rangi Uśmiech Istnieje jakiś w miarę kompletny wykaz osób sprawujących tą było nie było wysoką rangę?
Pozdrawiam

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Nie 03 Cze, 2012 12:40

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wykazu regimentarzy chyba nie ma - ja w każdym razie nie trafiłem. A byłaby to z pewnością długa lista, bo oprócz regimentarzy mianowanych zamiast hetmanów (niektórzy królowie tak robili, by nie wiązać sobie rąk mianowaniem nieusuwalnego hetmana), to jeszcze mamy regimentarzy przeróżnych konfederacji, dowódców którym akurat chwilowo powierzano jakiś większy oddział wojska, wodzów pospolitego ruszenia i diabli wiedzą kogo jeszcze..
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Nie 03 Cze, 2012 15:42

Powrót do góry
porui
Porucznik

Porucznik





Posty: 745
Skąd: Wschodnie rubieże Rzeczpospolitej
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Aha, dzięki wielkie chłopaki. Macie może jakieś wskazówki jak szukać jakichś informacji o przodkach? Na internecie przeczytałem chyba większość stron odnoszących się do mojego rodu, szukanie w księgach parafialnych na chwilę obecną odpada, bo są to tereny dzisiejszej Białorusi.
_________________
"Przez całe me życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nade wszystko inne wyższe dla mnie będzie (...) Służył będę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej do ostatniego tchu, a wszystkie moje czyny i zamiary tej najwyższej służbie podporządkowane będą."

Wto 05 Cze, 2012 15:36

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.