| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lukaszk101
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 25
Skąd: Opole Lubelskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

I wojna w rejonie Puław, Kazimierza Dln i całej Lubelszczycn

Szukam wszelkich w miarę szczegółowych informacji o walkach w czasie I WŚ na terenie Lubelszczyzny a w szczególności rejonu Puław, Kazimierza Dolnego i Opola Lubelskiego
Będe wdzięczny za wszelkie mapki, kalnedaria, linki czy też tytuły źródeł książkowych.

Pią 04 Lis, 2011 23:16

Powrót do góry
Grot-Dziobecki
Major

Major





Posty: 1908
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

http://trobal.pulawy.pl/taxonomy/term/1?page=17 - tu masz nieco o cmentarzach

Jest też cmentarz pierwszowojenny po drugiej stronie Wisły - zabij, nie pamiętam nazwy, gdzieś na rejonie Kozienice - Puławy.

Sob 05 Lis, 2011 9:56

Powrót do góry
pablo8019
Oberfeldwebel

Oberfeldwebel





Posty: 144
Pochwał: 1
Skąd: Markuszów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Na przyszły rok szykuję coś co Cię - myślę - usatysfakcjonuje w tym zakresie. Tak więc cierpliwości! Wink

Sob 05 Lis, 2011 21:55

Powrót do góry
pablo8019
Oberfeldwebel

Oberfeldwebel





Posty: 144
Pochwał: 1
Skąd: Markuszów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pozostając w tematyce pierwszowojenno-puławskiej zamieszczam poniżej link do mojego kolejnego, niewielkiego artykułu o "gospodarskiej wizycie" Wilhelma II w Korpusie Landwehry, która odbyła się 23 lipca 1915 r. pod Sosnowem niedaleko Puław:
http://www.mmpulawy.pl/artykul/cesarska-wizyta-w-sosnowie-23-lipca-1915-r

Sro 18 Sty, 2012 14:46

Powrót do góry
pablo8019
Oberfeldwebel

Oberfeldwebel





Posty: 144
Pochwał: 1
Skąd: Markuszów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

I coś jeszcze z Lubelszczyzny - niedawno ukazał się tegoroczny numer rocznika "Głos Ziemi Urzędowskiej", w którym znalazł się m.in. mój artykuł nt. walk pod Urzędowem na początku lipca 1915 r.:
http://www.urzedow.pl/gzu11/5.pdf (początek artykułu - str. 46)
Gdyby chcieć go krótko zareklamować to opisuje on wydarzenia, w których każdy znajdzie coś dla siebie: walecznych Rosjan, którzy choć w odwrocie to jednak potrafili zdobyć się na skuteczny kontratak i napędzić niezłego stracha przeciwnikowi; niezłomnych Niemców z 47 Rez. DP, którzy utrzymali swój odcinek frontu nawet w obliczu odwrotu sąsiednich jednostek; dzielnych polskich Legionistów łatających austro-węgierski front i broniących miejscową ludność przed zakusami Moskali (i nie tylko); no i wreszcie nie mniej odważnych żołnierzy armii austro-węgierskiej, którzy choć tym razem dali się zaskoczyć i dostali mocno w skórę to jednak w końcu powstrzymali kontratakującego przeciwnika.
I taka drobna uwaga: nie miałem możliwości autoryzacji ostatecznej wersji artykułu, stąd też np. występujące w tekście i pisane małą literą skróty od "Dywizja Piechoty" czy "Dywizja Piechoty Honvedu" nie są moim pomysłem, a załączonej mapki archiwalnej - wbrew temu co tam pisze - nie znalazłem w albumie o 47 Rez. DP

Wto 27 Mar, 2012 10:15

Powrót do góry
Poznańczyk
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 478
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Artykuł Super
Mam tylko pytanie o "Niniejszy artykuł jest częścią powstającego opracowania nt. przebiegu I wojny światowej na Lubelszczyźnie w latach 1914–1915" mam rozumieć że kiedy się ukaże? I czy będzie to dostępne dla ogółu ludu czy tylko w księgarni w Kraśniku. W szoku
Ewentualnie czy można się załapać na wysyłkę?

Wto 27 Mar, 2012 20:54

Powrót do góry
pablo8019
Oberfeldwebel

Oberfeldwebel





Posty: 144
Pochwał: 1
Skąd: Markuszów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Od czasu wysyłki tego artykułu do Redakcji GZU trochę mi się pozmieniało i porzuciłem projekt stworzenia jednej pozycji o Lubelszczyźnie AD 1914-15 na rzecz mniejszych opracowań w skali poszczególnych powiatów województwa. Na pierwszy ogień pójdzie coś z puławskiego, być może jeszcze w tym roku - będę o tym informował.

Sro 28 Mar, 2012 7:13

Powrót do góry
pablo8019
Oberfeldwebel

Oberfeldwebel





Posty: 144
Pochwał: 1
Skąd: Markuszów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

pablo8019 napisał:
być może jeszcze w tym roku

Z przyczyn organizacyjnych przesunie się to najprawdopodobniej na rok przyszły, ale dzięki temu być może natrafię jeszcze na jakieś nowe materiały...
Na osłodę mała próbka:
http://www.mmpulawy.pl/artykul/nie-tylko-kula-i-bagnetem-grenadierski-batalion-saperow-pod-gora-pulawska-w-1914-r

Nie 13 Maj, 2012 22:39

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.