| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Luise
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 14
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

umundurowanie

Prawda to, że kobiety nie znają się na militariach. W każdym razie ja nie znam się na pewno. Razz

Jakie mundury mieli esesmani wchodzący w skład załóg obozów koncentracyjnych? Na filmach, rysunkach czy w niektórych książkach spotykamy się z naprawdę różnymi rzeczami i komuś, kto nie ma o mundurach bladego pojęcia bardzo trudno jest wyciągnąć z tego jakieś sensowne wnioski.
Zatem właśnie... Może ktoś wie, albo zna jakieś ciekawe strony/książki/materiały dotyczące tej niezmiernie nurtującej mnie kwestii?

mam nadzieję, że nie było już takiego tematu... w każdym razie nic podobnego nie znalazłam

Wto 07 Paź, 2008 23:59

Powrót do góry
Wojaroth
Kapitan

Kapitan





Posty: 957
Pochwał: 1
Skąd: Elbląg
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam. Z pewnością nie nosili czarnych mundurów paradnych i wściekle czerwonej opaski ze swastyką (chyba, że ukraińscy strażnicy, ale nie były to te czarne - ssmańskie ). Najczęściej były to standardowe mundury w kolorze feldgrau. Poniżej zamieszczam kilka fotek ukazujących ssmanów odzianych właśnie w takie uniformy. Dodam, że szeregowcy i podoficerowie nosili na głowach często furażerki i feldmutzen. Jeśli chodzi zaś o nadzorczynie, polecam ciekawą stronę...http://www.ssaufseherin.blog.pl/#HISTORIA

p.s. Nadmienię, że zamożniejsi oficerowie sprawiali sobie skórzane płaszcze, które nie były atrybutem każdego oficera SS.



Opis załącznika:
Himmler i Max Pauly (Stutthof)

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:
ss-aufseherin (zdjęcie pochodzi z www.ssaufseherin.blog.pl)

Opis załącznika:
Amon Goeth - komendant obozu w Płaszowie. Na zdjęciu w "polowej szarości"(feldgrau)

_________________
Imię jego 40 i 4...

Sro 08 Paź, 2008 14:00

Powrót do góry
michalc13
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 483
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Z pewnością nie nosili czarnych mundurów paradnych i wściekle czerwonej opaski ze swastyką


Zdarzało się, że nosili vide SS-oberkat Karl Chmielewski, na jego najpopularniejszym zdjęciu w necie widnieje właśnie w takim mundurze.

Sro 08 Paź, 2008 18:56

Powrót do góry
Luise
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 14
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Trochę mi się rozjaśniło. Uśmiech
Dzięki za informacje.

Jakby ktoś jeszcze coś wiedział, to niech się nie krępuje i pisze. Wink

Czw 09 Paź, 2008 0:32

Powrót do góry
Wojaroth
Kapitan

Kapitan





Posty: 957
Pochwał: 1
Skąd: Elbląg
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

michalc13 napisał:
Cytat:
Z pewnością nie nosili czarnych mundurów paradnych i wściekle czerwonej opaski ze swastyką


Zdarzało się, że nosili vide SS-oberkat Karl Chmielewski, na jego najpopularniejszym zdjęciu w necie widnieje właśnie w takim mundurze.


michalc, a możesz dać link do tego zdjęcia ? Noszenie czarnego munduru w czasie służby obozowej nie było regułą i podejrzewam, że zjawisko to występowało raczej w przypadku oficerów wyższego szczebla (komendanci [?]) Niedawno oglądałem film fabularny o Kurcie Gersteinie i z rozbawieniem stwierdziłem,że cała obozowa kadra dowódcza grasowała po obozie w skórzanych płaszczach i obowiązkowo czarnych mundurach.

_________________
Imię jego 40 i 4...

Czw 09 Paź, 2008 9:44

Powrót do góry
michalc13
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 483
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Noszenie czarnego munduru w czasie służby obozowej nie było regułą


Ależ oczywiście, że nie było, zapewne i panom komendantom było szkoda najlepszego ubrania do zakładania na codzień do pracy, no chyba, że zlecili za darmo uszycie paradnego munduru swoim "niewolnikom". Tak jak napisałeś, zamożniejszych było stać na skórzane płaszczyki, choć dla tych co mieli dostęp do magazynów nie był to chyba problem.



Karl Chmielewski, pijak, sadysta, mający na sumieniu wiele ofiar w tym Polaków. Jeśli wierzyć niemieckiej wiki, to zmarł w podeszłym wieku na początku lat 90-tych.

Czw 09 Paź, 2008 18:22

Powrót do góry
Wojaroth
Kapitan

Kapitan





Posty: 957
Pochwał: 1
Skąd: Elbląg
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

michalc, dzięki za zdjęcie. Dysponujesz może fotografiami, które przedstawiają Ukraińców w charakterystycznych czarnych mundurach z jasnymi kołnierzami (błękitne lub szare, dokładnie nie wiem)? Na kilku filmach, m.in. w "Liście Schindlera", widziałem polskiego aktora, który grał Ukraińca z Płaszowa, odzianego właśnie w taki w czarny uniform.
_________________
Imię jego 40 i 4...

Czw 09 Paź, 2008 18:55

Powrót do góry
Wojaroth
Kapitan

Kapitan





Posty: 957
Pochwał: 1
Skąd: Elbląg
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No i dokopałem się, co prawda nie do zdjęcia, a do rysunku, ale wiem już, jak to wyglądało. Otóż czarny mundur, o którym wspominałem należał do Shuma.Poniżej fotka z rysunkiem tegoż.


Opis załącznika:
M.in. takie uniformy nosili ukraińscy zbrodniarze

Czw 23 Paź, 2008 22:34

Powrót do góry
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Najwięcej dowiecie się jak odwiedzicie Muzeum w Oświęcimiu i Brzezince. To troche przybliży owe nutrujące pytania.

Nie 28 Gru, 2008 15:31

Powrót do góry
Orsza
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 28
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A jakie mundury nosili Vłasowcy.Takie jak Vermacht?Wiem,że mieli swoje stopnie i odznaczenia,ale co z mundurami?

Pon 29 Gru, 2008 18:04

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A cóż to jest Vermacht? To coś podobnego do Wehrmachtu?? A przede wszystkim, co Armia Własowa ma wspólnego z załogami kacetów??

Pomysł odwiedzenia PMO też jest genialny, szczególnie w przypadku Luise, która muzeum zna na wylot.

_________________
We are the Pilgrims, master we shall go, always a little further it may be.
Beyond that last blue mountain barred with snow, across that angry or that glimmering sea.

Pon 29 Gru, 2008 18:45

Powrót do góry
Orsza
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 28
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Humana cwaniactwo!!

no masz rację to coś podobnego Exclamation Wiesz dokładnie o co mi chodzi i cwaniakujesz.Temat dotyczy umundurowania to pytam.

Pon 29 Gru, 2008 18:55

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie, temat dotyczy umundurowania załóg obozów koncentracyjnych i jest w odpowiednim do tego dziale.
_________________
We are the Pilgrims, master we shall go, always a little further it may be.
Beyond that last blue mountain barred with snow, across that angry or that glimmering sea.

Pon 29 Gru, 2008 18:59

Powrót do góry
Orsza
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 28
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ok zatem przeprraszam

Pon 29 Gru, 2008 19:27

Powrót do góry
hagen1973
Caporal chef

Caporal chef




Posty: 45
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

..ale czemu nikt z takich "fachowców" nie napisał że ich "waffenfarbe" było brąz.. i symbol totenkopf ( nawet tzw.askariasi czyli np.Litwini , Łotysze ).. ale pewno wiecie to lepiej odemnie..

Wto 28 Kwi, 2009 21:49

Powrót do góry
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

to pewnie trochę rozjaśni temat:
http://www.ushmm.org/uia-cgi/uia_query/photos/key/hoeckeralbums/noframes?max_docs=all&page_len=25

Wto 28 Kwi, 2009 22:35

Powrót do góry
hagen1973
Caporal chef

Caporal chef




Posty: 45
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

..a coś bardziej kolorowego? jak tablice Orsey-a..macie jakieś linki?

Sro 29 Kwi, 2009 22:32

Powrót do góry
malanese
Schütze

Schütze




Posty: 14
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zapraszam do obejrzenie filmu pasażerka Andrzeja Munka.
Tak dosyć dokładnie i zgodnie z prawdą historyczną pokazane są mundury Pań i Panów służących w SS w obozie

Czw 29 Mar, 2012 12:44

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.