| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Amica
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3596
Pochwał: 18
Skąd: Brenno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ciekawostka z angielskiej prasy

Salve amici Wink

W połowie XVII wieku , w 1648 do redakcji angielskiego czasopisma The Moderate przyszedł list od korespondenta z Warszawy. List był na tyle ciekawy , że nie omieszkano go opublikować. Autor opowiada w nim jak na dwór królewski przybył pewien człowiek, który obiecał wykonać maszynę latającą. Oto jego treść

Cytat:
Obecnie na polskim dworze królewskim przebywa pewien człowiek pochodzący z Arabii, który przybył do władcy Polski. Poprosił go o schronienie i bezpieczeństwo zaś w zamian zaproponował, że sprowadzi do tego kraju maszynę , która jest w stanie unieść się w powietrze. Jego konstrukcja jest tak lekka, że nie wydaje zbyt głośnego dźwięku. Ale z drugiej strony jest tak solidna, że potrafi unieść w powietrze dwóch mężczyzn. Podczas gdy jeden z nich może spokojnie spać drugi utrzymuje maszynę w ruchu. Mniej więcej tak jak zostało to ukazane na starej tapiserii przedstawiającej latającego smoka… Na dworze nie posiadamy zbyt wiele tych maszyn lecz wiemy jak ją zbudować . Mam nadzieję przesłać Państwu jeden egzemplarz w przypadku jeśli projekt sprawdzi się w praktyce, co jeśli chodzi o tego typu inwencje rzadko się zdarza lecz prezentując swą maszynę dawał mocne argumenty na osiągnięcie założonego celu. Dlatego jesteśmy pełni nadziei. Przyrzekł, że to zrewolucjonizuje szybkość działania tradycyjnej poczty. Ta powietrzna będzie mogła pokonać 240 mil w 24 godziny, jak twierdzi. To akurat dosyć mało wiarygodne, dlatego wielu zaczyna mu niedowierzać i obdarza niskim kredytem zaufania. Jednak człowiek na potwierdzenie swoich słów ma stosowne certyfikaty, którymi chce przekonać o pozytywnych rezultatach swoich eksperymentów w innych miejscowościach dzięki czemu miał zyskać podziw i honor. Poza tym, człowiek honoru, na jakiego wygląda, nie mieszał by się w biznesie taki ten mimo tego, że ma do tego predyspozycje i pewną wiedzę w temacie . Ryzykuje tym samym swoje życie: jeśli okaże się , że eksperyment się nie powiedzie dowiedzie tym samym, że jest oszustem. Z resztą bez względu na jego wynik, mamy tu ekspertów , którzy prześwietlą ten jego pomysł i wnioski zawrą w stosownym raporcie; on zaś zobowiązany jest do pokazania próbki swoich umiejętności zanim to uczyni publicznie. Dlatego jeśli eksperyment nie pójdzie zgodnie z jego oczekiwaniami , człowiek ów zostanie wystawiony na pośmiewisko i drwiny.


Całość i oryginał można znaleźć tutaj
Tłumaczenie jest moje , lecz niekompletne Embarassed ze względu na przestarzały język. Bynajmniej z listu nie wynika zbyt wiele. Sugeruje się, że chodzi tutaj o Tytusa Burratiniego - architekta, geografa, archeologa, który w 1646 roku zamieszkał w Warszawie jako dworzanin królewski. W 1648 roku miał skonstruować orniropter- taki prototyp samolotu .

Czy wiadome jest Wam jak skończyły się te próby latania? Czy w polskich źródłach można znaleźć wzmianki o tym epizodzie?

_________________
forum.historia.org.pl
Każdy dzień jest podróżą przez historię

Wto 31 Sty, 2012 0:37

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, o historii "latającego smoka" jest trochę na tej stronie. http://www.samolotypolskie.pl/samoloty/604/100/Boratyni
Pozdrawiam.

Nie 04 Mar, 2012 22:08

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.