| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

No, nie podobno a napewno. Kraków w zasadzie uratowal cala klodzka starowke przed zaglada. To zapadlisko to jak sie nie myle okolice Pl. Wolnosci tam gdzie jest (byl ?) dworzec PKS, tuz przed nasypem kolejowym i wiaduktem. Unikalna metoda scalania gruntow zastosowana na taka skale w starych piwnicach (to nie zadne podziemia a zwykle piwnice) pozwolila na dalsze zamieszkiwanie ludnosci w starych kamieniczkach. W turystycznej trasie podziemnej mozna zobaczyc w jaki sposob wzmocniono piwnice i fundamenty domow.
A jesli chodzi o sama Twierdze to ja mam jedna watpliwosc. Po co w Twierdzy tak skomplikowany i rozbudowany - jak chca legendy - system podziemi? Oczywiscie nie mowie o korytarzach konktrminerskich. Nie znam sie na fortyfikacjach, ale nie widze uzasadnienia dla budowy jakiegos ogromnego projektu w czasch uzytecznosci Twierdzy. natomiast nie wydaje mi sie zeby pod koniec XIX lub na poczatku XX wieku bylo mozliwe ukrycie wielkich robot budowlanych prowadzonych niemalze w srodku miasta. Zanim zacznie sie szukac takich (nomen omen) krecich nor to mysle, ze trzeba postawic pytanie PO CO? Nastepnie odpowiedziec na nie i dopiero podjac jakies dzialania (czyli pojsc na piwo Laughing Laughing Laughing).

_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Pon 14 Mar, 2005 20:53

Powrót do góry
prezesszczepan
Лейтенант

Лейтенант





Posty: 382
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Cytat:
To zapadlisko to jak sie nie myle okolice Pl. Wolnosci tam gdzie jest (byl ?) dworzec PKS

Plac Jedności i dalej jest tam dworzec PKS

_________________
[b:3f0d1b7ecc]Pozdrawiam Wojtek[/b:3f0d1b7ecc]

!!! zobacz tu koniecznie zanim pomyślisz o administratorze!!!!

Pon 14 Mar, 2005 21:14

Powrót do góry
....
Gość

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

1 Nie mam żadnych planów z których by wynikało, że tunele podziemne przechodziły pod Nysą Kłodzką. Jest szeroki tunel komunikacyjny z Twierdzy (podzamcza), do koszar, i magazynów żywnościowych biegnący w kierunku rzeki ale swój bieg kończy w koszarach (żadna tajemnica , czy rewelacja).
2 Skrytkę depozytowa opróżniono, zrobili to prawdopodobnie sami więźniowie stalagu. Po wojnie znaleziono tam jedynie resztki depozytu. Legendy że fanty przenieśli Niemcy nie mają żadnego potwierdzenia. Miejsce to zostało zlokalizowane po wojnie w 1947 r.
3 Podziemia pod miastem są starsze jak sama twierdza.- łączą kościół Wniebowzięcia i Ratusz z Twierdzą Kłodzką. Prawdopodobnie pochodzą jeszcze z okresu gdy w miejscu twierdzy istniał zamek, a później pałac.

Z ciekawostek należy dodać że do Kłodzka przybyli w 1169 Joannici i mieli dwa kościoły na Górze Fortecznej.

Powodzie w Kłodzku raczej nie uczyniły wielkiego spustoszenia w podziemiach. Woda co najwyżej mogła zalać kilkadziesiąt metrów podziemni w rejonie koszar i to nie pod strop, a po ustąpieniu fali powodziowej znikła z chodników. Nie wiem dokąd sięgała woda podczas wspomnianej powodzi, ale nie była to i tak największa powódź w tym stuleciu. Największa była w 1938 r. Woda sięgała do stacji kolejowej, ale wątpię aby pod Nysą biegły jakieś tunele w tym pod pl. Jedności. Jest to teren późnej zabudowy, nie związany z twierdzą i dość odległy od G. Fortecznej i Owczej. Najbliższy ciekawy obiekt to klasztor frańciszkanów, ale on powstał stosunkowo późno i prowadzenie jakichkolwiek podziemni z klasztoru w kierunku pl. Jedności nie miało by sensu. Nie ma też żadnych tuneli w tym rejonie na dostępnych mi planach, może to była kanaliza.



Opis załącznika:
jedna z starszych panoram Kłodzka, pozwala określic zasięg zabudowy miasta.

Wto 15 Mar, 2005 13:14

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Mea culpa!!! Pomylilem nazwy. Wybaczcie, nie jestem z Klodzka... I bynajmniej nie sugerowalem zeby z Twierdzy biegly jakies tunele w tamtym kierunku. O ile sobie przypominam i co wyraznie pokazuje obrazek powyzej to granica starej zabudowy jest Nysa lub kanal Mlynowki. Lecz nadal uwazam, ze jesli ktokolwiek ma hipotezy o wiekszych a nieznanych do tej pory podziemiach to nie najpierw odpowie na pytanie do czego mialy sluzyc?
_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Wto 15 Mar, 2005 15:53

Powrót do góry
....
Gość

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Jak zauważyłeś Krecio zdjęcie te zamieściłem nie przypadkowo, pokazuje on warownie kłodzką przed przejęciem jej przez prusaków. Prusacy przystąpili do budowy twierdzy 1743 i zmienili całkowicie jej dotychczasowy wizerunek. Tak na marginesie zauważ, że Redan Wysoki znajdował się na osobnym wzgórzu, i był oddzielony wąwozem od reszty Góry Fortecznej. Co stało się z wąwozem ?
Zapadanie się podziemni pod starówka następowało sukcesywnie w latach 60, co miedzy było przyczyną katastrofy budowlanej i rozebraniem w 1970 roku komendantury twierdzy (Pałac komendanta) oraz północnej pierzei rynku. Do tego czasu w budynku komendantury mieściło się Muzeum Okręgowe w Kłodzku.
Podziemia pod miastem to fakt. Mają co prawda inny charakter jak chodniki kontrminerskie na północy twierdzy, ale istnieją.

Wto 15 Mar, 2005 20:03

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Alez ja istnienia tych podziemi nie kwestionuje Rolling Eyes Sam w nich lazilem. Tyle, ze to co widzialem to nie jest tym co w tradycyjny sposob nazywamy podziemiami czy lochami. Toz glownie to sa stare piwnice. A cala ta dyskusja tutaj dotyczyc chyba ma podziemi twierdzy?
_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Wto 15 Mar, 2005 22:56

Powrót do góry
prezesszczepan
Лейтенант

Лейтенант





Posty: 382
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Owszem dyskusja tyczy się podziemii Twierdzy więc nie zbaczajmy z tematu do piwnic Bardzo szczęśliwy a, w tych podziemiach to jeszcze dużo ciekawych rzeczy leży............
_________________
[b:3f0d1b7ecc]Pozdrawiam Wojtek[/b:3f0d1b7ecc]

!!! zobacz tu koniecznie zanim pomyślisz o administratorze!!!!

Wto 15 Mar, 2005 23:03

Powrót do góry
....
Gość

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Krecio ma rację co do kwestii piwnic, ale dotyczy do głównie kamienic z podcieniami przy ulicy Czeskiej. Pękania tych budynków zmusiły władze kłodzka do remontu tych kamienic chyba w latach 60-70. Prawdziwe tunele istniały pod komendanturą, browarem, ratuszem i kościołem wniebowstąpienia. Obwały w tych tunelach doprowadziły do pęknięć budynków i rozebrania całej północnej pierzei rynku, części kamienic w północno zachodniej części rynku i budynku dawnej komendantury. Budynek komendantury praktycznie przylegał od tyłu do góry fortecznej i jej umocnień. Istniało tam podziemne połączenie komendantury z twierdzą. Jest to tak samo zrozumiałe jak połączenie twierdzy z koszarami przy ul. Matejki.
Po pożarze ratusza w 1886 odsłonięto podziemia pod nim i loch biegnący w kierunku wsch –zach pod jego płd ścianą. Lochy te łączyły się z chodnikiem biegnącym pod rynkiem od strony kolumny maryjnej do kościoła wniebowstąpienia (ok. 200 m) i na półmoc (ok. 100 m) do browaru. Ratusz był kilka krotne niszczony i przebudowywany. Jaka istniała budowla w miejscu ratusza i jakie było jej przeznaczenie w okresie średniowiecza trudno powiedzieć. Kościół należał do Joannitów sprowadzonych tu w XII w. Poza kościołem Joannici musieli posiadać inne budynki administracyjne w tym również klasztor. Być może właśnie budynki te znajdowały się na miejscu ratusza, co tłumaczyło by podziemne połączenie tych budowli i browaru. Późniejsi Dominikanie tez połączyli swój klasztor krytym chodnikiem z kościołem wniebowstąpienia ale na początku XVII w. jednak nie był to chodnik podziemny.

Po pożarze ratusza Prusacy odbudowali północną – zach,. część ratusza w „stylu militarnym”. W skrzydle tym urzędował komendant. Skrzydło to umieszczone w ratuszu dzieliło do budynku komendantury tylko 25 m , a więc połączono go wykorzystując stare chodniki, - z budynkiem komendantury.

Nie są to jednak wszystkie nie związane bezpośrednio z twierdzą podziemia Kłodzka. W mieście jeszcze jest zabudowana pół, zach część fosy miejskiej. Jedna z najstarszych kanalizacji biegnąca wzdłuż ulic starego miasta upadowo w dół i odchodząca w kilku miejscach niezależnie do starej fosy. Inny ciekawy system podziemi tworzą chodniki kontminerskie w południowo zachodnim skrzydle, gdzie przenikają się one z podziemiami istniejącego tam dawniej kościoła i kaplicy Joanitów.


Ostatnio zmieniony przez .... dnia Sob 19 Mar, 2005 12:25, w całości zmieniany 1 raz

Pią 18 Mar, 2005 2:14

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Bardzo ciekawe info, Underground Laughing

Jak masz jeszcze cos takiego to pisz bo robisz to ciekawie. Mnie przynajmniej sie to podoba.
Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Sob 19 Mar, 2005 10:14

Powrót do góry
....
Gość

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Ratusz po pożarze


Opis załącznika:

Sob 19 Mar, 2005 12:28

Powrót do góry
....
Gość

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Budynek komendantury


Opis załącznika:

Sob 19 Mar, 2005 12:30

Powrót do góry
....
Gość

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Pn-zach skrzydło ratusza z przybudówką gdzie urzędował komendant twierdzy


Opis załącznika:

Sob 19 Mar, 2005 12:31

Powrót do góry
....
Gość

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Remont kamienic z podcieniami przy ul. Czeskiej


Opis załącznika:

Sob 19 Mar, 2005 12:44

Powrót do góry
....
Gość

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Rozebrany fragment północnej pierzejai rynku , bezpośrednio przylegający do twierdzy


Opis załącznika:

Sob 19 Mar, 2005 12:46

Powrót do góry
....
Gość

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Stare miasto


Opis załącznika:

Sob 19 Mar, 2005 13:00

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Ja mam tylko takie cos. Mozna sobie obejrzec jak sie podniosl poziom wody w lipcu 97'. Bylem tam dwa tygodnie po tym kataklizmie.
To tak a propos' mozliwosci zalania piwnic czy podziemi.
No, ale ja nie jestem z Klodzka... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes



Opis załącznika:

_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Sob 19 Mar, 2005 14:45

Powrót do góry
....
Gość

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Jest to kościół i klasztor franciszkanów położony bezpośrednio nad Nysą Kłodzką. Obiekt ten wybudowano stosunkowo późno i nie ma podziemnego tunelu. Właśnie ten klasztor połączono krytym krużgankiem z starówką i kościołem wniebowstąpienia. Połączenie zrealizowano na powierzchni, gdyż kościół leżał stosunkowo nisko i mógłby zostać zalany. Problemem byłoby też przejście pod starą fosą, a przede wszystkim koszty. Budowę tego kościoła (na wyspie Piasek) franciszkanie rozpoczęli stosunkowo późno bo 1628 roku, a cały kompleks z klasztorem ukończono w 1744 roku. Klasztor leży właściwie poza granicą starego miasta i znacznie niżej niż znane mi podziemia.

Sob 19 Mar, 2005 19:54

Powrót do góry
....
Gość

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

klasztor o którym piszesz jest poza starym miastem i bardzo nisko położony


Opis załącznika:

Sob 19 Mar, 2005 20:00

Powrót do góry
prezesszczepan
Лейтенант

Лейтенант





Posty: 382
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

a ja dodam cosik od siebie :











UNDERGROUND gratuluje tak fachowej wiedzy i podejścia do tematu Kłodzka Uśmiech

Dyskusje przeniosłem tutaj : http://obliczahistorii.pl/forum/viewtopic.php?p=3110#3110
ze względu na to iż ostatniu mój post się wolno otwiera,zapraszam do dalszej dyskusji.Ten wątek zamykam
Prezesszczepan

_________________
[b:3f0d1b7ecc]Pozdrawiam Wojtek[/b:3f0d1b7ecc]

!!! zobacz tu koniecznie zanim pomyślisz o administratorze!!!!

Wto 22 Mar, 2005 18:36

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 Strona 3 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.