| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
corolla77
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 23
Skąd: Zabrze
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rozwiązanie Sejmu Śląskiego w 1929 roku

Witam - interesuje mnie działalność Prezydenta Ignacego Mościckiego w 1929 roku, a ponieważ urodziłem się i mieszkam na Górnym Śląsku, także dzieje tego regionu w tamtym roku.
Czy ktoś z Państwa może mi podpowiedzieć, gdzie zostało opublikowane Rozporządzenie Prezydenta o rozwiązaniu Sejmu Śląskiego I kadencji ? W Monitorach pustka. Drugie zagadnienie to data tego rozwiązania - 2 lub 12 lutego. Np Grażyński wojewoda określa ten fakt na 2 lutego (wystąpienie na I Sesji Sejmu Śląskiego II Kadencji).

Ponadto zapraszam

http://laurahuta.blogspot.com

Nie 25 Wrz, 2011 15:49

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Rozwiązanie Sejmu Śląskiego w 1929 roku

corolla77 napisał:
W Monitorach pustka. Drugie zagadnienie to data tego rozwiązania - 2 lub 12 lutego.

A Dzienniki Ustaw Question [http://isip.sejm.gov.pl/VolumeServlet?type=wdu&rok=1929]

Co do daty interesującego Cię wydarzenia - ja wiem o trzech biografiach Grażyńskiego:
1) Aleksander Kamiński, Michał Grażyński 1890-1965, Warszawa 1994
2) Henryk Rechowicz, Wojewoda śląski dr Michał Grażyński, Warszawa-Kraków 1988
3) Jan Łączewski, Michał Grażyński (1890-1965). Sylwetka polityka, Częstochowa 2000

Są też materiały z konferencji o Grażyńskim: Michał Grażyński - wojewoda na pograniczu pod red. Krzysztofa Nowaka, Cieszyn 2000.

Może tam znajdziesz coś, co rozwieje Twoje wątpliwości? Jeśli nie, daj znać na priv (PW) - zastanowimy się, co z tym dalej robić Wink



Pozdrawiam
Leuthen


Uzupełnienie z 30 IX Wink
- H. Rechowicz, Sejm Śląski 1922-1939,
- J.Ciągwa, Autonomia Śląska w okresie II [Drugiej] Rzeczypospolite
- W. Marcoń, Unifikacja województwa śląskiego z II Rzecząpospolitą

Pią 30 Wrz, 2011 7:38

Powrót do góry
corolla77
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 23
Skąd: Zabrze
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rozwiązanie Sejmu Śląskiego w 1929 roku

Witam - w tak zwanym międzyczasie doszedłem do wiedzy, iż Prezydent Mościcki rozwiązał Sejm Śląski I kadencji swoim rozporządzeniem z 12 lutego 1929 (Monitor Polski z 1929 poz. 70). Dziwnym jest, iż rozporządzenie powołuje się na art. 22 Ustawy Konstytucyjnej z dnia 15 lipca 1920 r. zawierającej statut organiczny Województwa Śląskiego (Dz. U. R. P. Nr 73, poz. 497), wskazujący na upływ czasu jako przyczynę rozwiązania Sejmu - konkretnie 5 lat. Licząc 5 lat od września 1922, to już od1,5 roku ten Sejm działał poza prawem. A przecież Grażyński wyrażał swoją euforię, że to gniazdo niemieckich żmij zostało rozwiązane wreszcie. Ponadto dwie ostatnie sesje w styczniu 1929 jakoś nie wskazywały na to,że posłowie wiedzą o rozwiązaniu Sejmu. Dziwne - ale muszę to wyjaśnić.
Dzięki zza pomoc.

http://laurahuta.blogspot.com

Pon 10 Paź, 2011 11:10

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.