| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 1033
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Równe mnie w tym momencie nie interesuje. Przybliż zagadnienie „archiwum Oresta”.


Szkoda. Bo rozkazy (Клима Савура ) bardzo ciekawe.
Już myślałem ,że co nieco się dowiem od znawcy.

Przybliżę jak Ty mi odpowiesz na kilka moich wczesniejszych pytań.

Sooory ,ale nie jestem tym "ciągłym chłopcem do bicia."

Nie omijaj moich pytań (niewygodne w dyskusji) bo to i niegrzecznie.

Cytat:
zagadnienie „archiwum Oresta”.

W tym momencie to zagadnienie mnie nie interesuje.

p.s

Co do Lwowa byłem w 2004 na rok przed wyjazdem do UK.
Ładne miasto ,rynek i Opera (zwłaszcza schody), dworzec podobny do wrocławskiego ,dobre piwo tylko jedno co mnie zraziło

Te nachalne starsze osoby w mundurach SS Galizien i UPA i chwalące się swoim życiorysem.
To mnie zraziło .


Ostatnio zmieniony przez Ted1 dnia Wto 07 Cze, 2011 16:50, w całości zmieniany 1 raz

Wto 07 Cze, 2011 13:19

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik





Posty: 659
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ted1 napisał:
Cytat:
Równe mnie w tym momencie nie interesuje. Przybliż zagadnienie „archiwum Oresta”.


Szkoda. Bo rozkazy (Клима Савура ) bardzo ciekawe.
Już myślałem ,że co nieco się dowiem od znawcy.

Przybliżę jak Ty mi odpowiesz na kilka moich wczesniejszych pytań.

Sooory ,ale nie jestem tym "ciągłym chłopcem do bicia."

Nie omijaj moich pytań (niewygodne w dyskusji) bo to i niegrzecznie.


p.s

Co do Lwowa byłem w 2004 na rok przed wyjazdem do UK.
Ładne miasto ,rynek i Opera (zwłaszcza schody), dworzec podobny do wrocławskiego ,dobre piwo tylko jedno co mnie zraziło

Te nachalne starsze osoby w mundurach SS Galizien i UPA i chwalące się swoim życiorysem.
To mnie zraziło .


Tak się zastanawiam, dla którego z nas język polski jest językiem ojczystym. Co jeszcze napiszesz? Może o Janowej Dolinie coś dodasz? A może coś o Krymie, a może o Rzymie? A może o spadochroniarzach OUN? O KUN, o „Swobodzie”?
„Archiwum Oresta” Kolego, racz nam wszystkim sprawę przybliżyć, nie klucz, nie myl tropów, śladów nie zacieraj
Pozdrawiam.

Wto 07 Cze, 2011 13:26

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 1033
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Teraz już naprawdę wychodzę ,jak pisałem.


p.s
Nie omijaj moich pytań i myśle ,że coś napiszasz (lub "brat -blizniak" kol.janek11)
-jak było z bulbowcami i Kowpakiem
-kto zamordował "Rysia" -S Basaj
-po co przyszły kurenie w marcu"44 na tereny hrubieszowskie
-dlaczego Niemcy pod koniec "43 przetrzebili "troszkę " UNS-UPA

Ja już niestety będę tylko czytał to co znawcy (bo ja jestem za "cienki" ) napiszą lub jeśli coś napisza ???


Cytat:
Tak się zastanawiam, dla którego z nas język polski jest językiem ojczystym

Dla mnie j.ojczysty to polski ,ale tak się w zyciu złożyło ,że
a) władam i piszę w j.ros. /czytam takżę w ua ,ale pisanie NIE)
-czytam i piszę w j,ang.


Pozdrawiam oresta ,janka11 i wszystkich obserwatorów tej dyskusji.

Wto 07 Cze, 2011 13:52

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik





Posty: 659
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dobra, dobra – piąty raz już „wychodzisz” :Laughing Ale pamiętaj, ja Ciebie nie wypraszam. Dałeś plamę z Sahryniem, później z „archiwum Oresta”, rozumiem, wstyd Cię wygania. A znowu teraz o kowpakowcach i bulbowcach! Nie rozumiesz, że nie ma to związku z Tarnoszynem, Sahryniem i okolicami? Załóż wątki, to pogadamy. Natomiast na pytania, związane z tym terenem chętnie Ci odpowiem. Basaja zabiła UPA, podobno poprzez wkręcenie go w kierat. Był już wtedy w MO, wcześniej to sam wiesz, co robił. Czyli wiesz już za co. Natomiast na tereny hrubieszowskie w marcu’44 przybyła odsiecz dla zaatakowanych ukraińskich miejscowości.
Skoro ja jestem „brat-bliźniak” Janka11, to Ty jesteś pewnie „potomek” H2HSnake’a albo Jara z Roztocza? Bardzo mi miło Pana poznać było Laughing

Pozdrawiam również.

Wto 07 Cze, 2011 14:20

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 1033
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re.

Cytat:
Basaja zabiła UPA, podobno poprzez wkręcenie go w kierat. Był już wtedy w MO, wcześniej to sam wiesz, co robił. Czyli wiesz już za co. Natomiast na tereny hrubieszowskie w marcu’44 przybyła odsiecz dla zaatakowanych ukraińskich miejscowości.


Dzięki za opowiedz w stylu pierwszoklasisty ,który umie się posługiwać komputerem i google..
Nie o to pytałem i nie na taką odpowiedz spłycającą czekałem!

Wszedłem raz jeszcze bo w gorączce dyskusji i Twoich wymijających odpowiedziach i zarazem szukaniu w moich odpowiedziach haków na mnie ,by ich użyć i nie odpowiadać na moje
(chyba zasady dobrego wychowania mówią ,że nie odpowiada się pytaniem na pytanie ..... dopóki nie odpowie sie na poprzednie )

zapomniałem jakie okolicznośći zdecydowały o tym co się stało na rok przed S.


Gwoli wyjaśnienia co się stało na Zamojszczyznie na rok przed Sahryniem

Cytat:
Dekretem z dnia 7.10.1939 roku Führer i Kanclerz III Rzeszy Adolf Hitler mianował Heinricha Himmlera Komisarzem Rzeszy do Spraw Umocnienia Niemczyzny (Reichskommissar für die Festigung deutschen Volkstums). Himmler otrzymał zadanie rozbudowy niemieckiego Lebensraumu na Wschodzie. Powstał Generalny Plan Wschodni (Generalplan Ost), którego realizacja miała trwać przez 20-30 lat po wygranej przez Niemcy wojnie i objąć wysiedleniami kilkadziesiąt milionów Słowian z Polski, Czechosłowacji, Ukrainy, Białorusi, krajów nadbałtyckich i części Rosji. Ich miejsce miała zająć „rasa panów”.

Naszym zadaniem nie jest wcale germanizowanie Wschodu w starym znaczeniu tego słowa, to jest przez nauczanie ludów tam zamieszkałych języka i prawa niemieckiego, lecz doprowadzenie do tego, by na Wschodzie żyła tylko ludność czysto niemieckiego pochodzenia. – mówił Himmler w lipcu 1942r.

W ramach eksperymentu postanowiono przeprowadzić pierwsze próby zniemczenia na ziemiach czterech powiatów woj. lubelskiego: zamojskim, biłgorajskim, tomaszowskim i hrubieszowskim.
Pierwszych wysiedleń dokonano już w listopadzie 1941r. Na wielką skalę realizacja tzw. kleine Plannung będącego częścią Generalplan Ost ruszyła rok później, gdy Himmler wydał rozporządzenie wyznaczające Zamojszczyznę na „pierwszy obszar osadniczy”.

Akcja wysiedleńcza ruszyła w nocy z 27 na 28 listopada 1942 roku we wsi Skierbieszów.
Do marca 1943r. wysiedlono Polaków w liczbie około 51 tysięcy ze 116 wsi Zamojszczyzny.
W drugim etapie akcji (kryptonim Wehrwolf) trwającym od czerwca do sierpnia 1942r. wysiedlono Polaków w liczbie około 60 tysięcy ze 171 wiosek. Na ich miejsce przesiedlano Niemców z Besarabii oraz Ukraińców, którzy mieli żyć w pasach chroniących Niemców przed atakami polskiego podziemia.

Wysiedlenia miały dramatyczny przebieg. Wysiedleńcom pozwalano (i to nie zawsze) zabrać od 10 do 20 kg rzeczy osobistych i żywności. Zwykle akcję przeprowadzano brutalnie – bito, szczuto psami. Część akcji, szczególnie w drugim etapie, miała charakter wysiedleńczo-pacyfikacyjny: strzelano do ludzi, palono domy, wrzucano żywcem do ognia. Bywało, że samoloty bombardowały wsie i strzelały do uciekających. Czasem trudno było odróżnić, czy wieś jest przesiedlana czy pacyfikowana.
Akcji przeciwstawiło się polskie podziemie wzniecając tzw. powstanie zamojskie. Opór stawiło chłopstwo, niszcząc zbiory i paląc swoje zagrody, po to tylko, by nie dostały się Niemcom i uciekając do lasu. Spowodowało to przejściowe wstrzymanie wysiedleń w marcu 1943r. Podjęto je jednak na nowo jeszcze brutalniej podczas operacji Wehrwolf. Niemniej, akcja nie przyniosła Niemcom zamierzonego efektu. Lasy były pełne uciekinierów i rekrutujących się spośród nich partyzantów, żądnych rewanżu. Wzmagała się walka z okupantem.

Specyficzną rolę w tym planie przeznaczył okupant ludności ukraińskiej. Choć i ją (częściowo) przesiedlano, to jednak w znacznie lepszych warunkach niż Polaków. W zamyśle hitlerowców, Ukraińcy mieli stworzyć „pasy ochronne” odgradzające niemieckich kolonistów od polskiej partyzantki. Jednocześnie do wysiedleń i pacyfikacji polskich wiosek okupant używał oprócz swoich jednostek, także oddziały policyjne ukraińskie, szkolone w osławionych Trawnikach, bezrefleksyjnie wysługujące się Niemcom. Według zgodnych relacji świadków, ukraińscy "pomocnicy" wykazywali się szczególnym bestialstwem....

Na tak skrwawioną społeczność polską na Zamojszczyźnie spadło z początkiem 1944 roku nowe nieszczęście – Ukraińska Powstańcza Armia, ..... – podjęła realizację własnego tym razem planu, „usunięcia Lachów” z ziem na wschód od Sanu.
Podziemie zamojskie przejęło rozkazy UPA, o takiej samej treści, jak te dotyczące Galicji. Podjęto decyzję o przeciwstawieniu się ukraińskim formacjom (UPA, SS-Galizien, policja, Ortschutz, SD, wzajemnie się zresztą tu wspierającym) poprzez ewakuację ludności z zagrożonych terenów oraz podejmowanie ataków prewencyjnych i odwetowych.


p.s

Ciekawe czego teraz się "czepisz"

Wto 07 Cze, 2011 18:54

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik





Posty: 659
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A co chcesz jeszcze o Basaju? Nie dość, że odpowiedziałem Ci na pytanie (kto?), to jeszcze napisałem jak i zasugerowałem – dlaczego? Chcesz dokładnie wiedzieć dlaczego, i dlaczego w taki sposób? To ci powiem! Między innymi za Sahryń, za ukraińskie dzieci żywcem przybijane do drzwi! Wystarczy? Coś jeszcze chcesz wiedzieć o śmierci Basaja? A ten drugi cytat, to niby do czego ma prowadzić? A wiesz Ty przynajmniej, kto w ogóle i kiedy zaczął mordować na tamtym terenie? Zielonego pojęcia nie masz o antyukraińskich czystkach w 1942 roku!

Tu znajdziesz, imiennie!
http://www.apokryfruski.org/?page_id=3005

Poza tym na forum już było, wysil się, poszukaj!

Pozdrawiam, ozięble.

Wto 07 Cze, 2011 19:20

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 1033
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

Twoje
Cytat:
Zielonego pojęcia nie masz o antyukraińskich czystkach w 1942 roku!


ja podobnie napiszą:
To Sz.kol. nie ma (tak mi się zdaje ) zielonego pojęcia o akcji hitlerowskiej i jego ukraińskich "pomocników" na Zamojszczyznie na ziemiach czterech powiatów woj. lubelskiego: zamojskim, biłgorajskim, tomaszowskim i hrubieszowskim od marca-listopada"42.
Warto coś poczytać.

p.s

wg. Ciebie mordy na Polakach nie były planowym działaniem UPA, a jedynie próbą wyrugowania z ziem i odpowiedzia na polskie mordy.

Zaprzeczają temu dowody znajdujące się w archiwach SB UON-UPA w postaci rozkazów dowództwa grupy UPA-Północ, a zwłaszcza tajna dyrektywa dowódcy grupy UPA-Piwnycz, Dmytra Klaczkiwskiego, której dowód istnienia został opublikowany w pracy zbiorowej polskich historyków, pod redakcją Władysława Filara "Przed Akcją Wisła, był Wołyń" (Warszawa 2000) *dokładnie na str. 38
Przeczytaj.
Potem dyskutuj.

Wto 07 Cze, 2011 19:37

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik





Posty: 659
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
SB UON-UPA


A zapewniał, zaklinał się – „czeski błąd” Laughing

Pozdrawiam Laughing

Wto 07 Cze, 2011 19:57

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 1033
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

orest napisał:
Cytat:
SB UON-UPA


A zapewniał, zaklinał się – „czeski błąd”



Znowu nie w temacie czyli jak uniknąć odpowiedzi o Zamojszczyżnie i ty co tam zaszło w okresie od marca-listopad"42.


" Sz.Przyjacielu " nie moja wina ,że w polskiej terminologii historyków tego zagadnienia pojęcia

OUN-UPA (wer. prawidłowa)
i
UON-UPA (mniej używane )

są Tożsame.


Przejrzyj kilka książek (zweryfikuj) i wróc do meritum sprawy.

Pięć postów ,same uszczypliwośći ,nic z meritum. Ciekawa dyskusja.
Może coś ciekawego od brata-blizniaka.

_________________________________
orest
- omija w trakcie dyskusji niewygodne kwestie, rozmywa meritum sprawy zbaczając na sprawy poboczne,

Wto 07 Cze, 2011 20:45

Powrót do góry
Janek11
Chorąży

Chorąży




Posty: 176
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ted1 napisał:
Może te pytania nie maja związku z tematem ,ale pozwoliły mi zorientować się i całkowicie się upewnić ,że jak napisał jeden z Waszych adwersarzy /ja go całkowicie popieram
* jak w przysłowiu: wyszło jak szydło z worka
Cytat:
- omija w trakcie dyskusji niewygodne kwestie, rozmywa meritum sprawy zbaczając na sprawy poboczne,

- relatywizuje banderowskie zbrodnie popełnione na Polakach deprecjonując relacje naocznych świadków zbrodni,

- "postbanderowcy" i nowi gloryfikatorzy nazywają tysięczne relacje naocznych polskich świadków – „bajkami”


Wg. waszych opinii panowie: Korman, Poliszczuk, Prus, Masłowskij, Siekierka czy ks. Zaleski - to są – „łgarze i agenci NKWD i KGB” i piszący bajki !?
Posiadacie stosowny wyroku sądu potwierdzającego swoje oskarżenie ?

za Link_ Sro 22 Gru, 2010 9:34

i podjąłem decyzję :
To mój NAPRAWDĘ ostatni post w tym temacie polemiki z Wami.
(do p.Orest i janek11)

Pozdrawiam i żegnam .



Musze przyznać, że fantasta to ty jesteś niezły, w dodatku jeszcze zarozumiały.
Kto tu z Tobą prowadził (jak to szumnie nazywasz) polemikę? Przecież do twoich chaotycznych, nieskładnych, wielokrotnie zmienianych i o trudno uchwytnym sensie postów nie sposób się nawet odnieść.
Kto tu omija jakieś „niewygodne kwestie”. Twoja wiedza póki co jest na tak niskim poziomie, że nie potrafisz nawet dobrze zadać pytania. Opamiętaj się człowieku.

Szkoda mi czasu na tłumaczenie ci twojej indolencji, więc podam tylko jeden przykład.
Podałem datę śmierci „Hałajdy” - 1 IV 1944r. Ty uczepiłeś się informacji, którą znalazłeś w internecie, na ukraińskich stronach (to akurat ci się chwali) i powtarzasz zawzięcie datę 28 III. O ile można dyskutować czy atak UPA na Ostrów miał miejsce 30 czy 31 III a śmierć „Hałajdy” 31 III czy 1 IV to twoja data śmierci (28 III) jest błędna. Nie podjąłem z tobą dyskusji na ten temat, bo twoje źródło było „niskich lotów” i jak ci napisał Orest autor twojego źródła zaczerpnął informacje z książki wydanej kilkadziesiąt lat temu. Napisałem ci tylko, żebyś się za bardzo nie podniecał, gdy znajdziesz jakąś informacje w internecie.
Na tym jednak nie koniec tego tematu, dopisałeś jego dalszy ciąg.
Polecasz mi wyjazd do Wrocławia i zapoznanie się z czasopismem „Na rubieży”. Żeby przejrzeć to czasopismo nie musze jechać do Wrocławia wystarczy że sięgnę do szafki. Tobie natomiast taki wyjazd się przyda, bo nie masz pojęcia o tekstach, które w tym czasopiśmie były zamieszczane. Gdybyś znał szereg relacji tam zamieszczonych na temat ataku UPA na Ostrów nie robiłbyś z siebie błazna i pisał, że „Hałajda” zginął 28 III i jeszcze obrażał się, że nikt nie chce o tym z Tobą dyskutować.
Powtarzam kolejny raz, masz niewielką wiedzę na te tematy, nie znasz nawet publikacji, które tak wychwalasz. Opamiętaj się i zejdź z obłoków na ziemię.

Wto 07 Cze, 2011 21:06

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik





Posty: 659
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ted1 napisał:
" Sz.Przyjacielu " nie moja wina ,że w polskiej terminologii historyków tego zagadnienia pojęcia

OUN-UPA (wer. prawidłowa)
i
UON-UPA (mniej używane )

są Tożsame.


Przejrzyj kilka książek (zweryfikuj) i wróc do meritum sprawy.


Dzięki za wyjaśnienia Uśmiech Bo ja do tej pory myślałem, że tej wersji używają tylko nieuki, bądź zacietrzewieńcy, którym prawidłowy skrót nazwy znienawidzonej organizacji przez gardło (pióro) przejść nie może. Ale jak mówisz, że w „polskiej terminologii historyków są tożsame” … W takim razie używana jest zapewne też pełna nazwa, pomóż koledze (czyli mnie), podaj pełną nazwę w języku polskim, proszę.

Porozmawiamy oczywiście o Zamojszczyźnie i Chełmszczyźnie’42, a jakże, przeszkód nie widzę. Tylko wyjaśnij mi wcześniej, dlaczego tak okrutnie zełgałeś w sprawie Sahrynia (po czym bez słowa, bez cienia skruchy dziewiątą bodajże edycją zmieniłeś post, do którego się odnosiłem), no i w sprawie „archiwum Oresta”. Najpierw załatwimy stare sprawy, a potem przejdziemy do nowych, zgoda, potomku H2HSnake’a i Jara z Roztocza?

Pozdrawiam Uśmiech

Wto 07 Cze, 2011 21:29

Powrót do góry
Kris501
Moderator
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3329
Pochwał: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rozmówców proszę tylko bez wzajemnych docinek, bo to tylko niepotrzebnie zaognia dyskusję.
_________________
pozdrawiam Krzysiek

Per aspera ad astra = Winner

Sro 08 Cze, 2011 8:22

Powrót do góry
1234
Porucznik

Porucznik




Posty: 699
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Glaube napisał:
1234 napisał:
Nie pamiętam strony. Tylko nazwisko - Felicja Masojada.


Strona 91 zalinkowanej książki:
15 czerwca 1943 r. w drodze powrotnej z wyjazdu do Rokitna po leki i środki opatrunkowe została zamordowana przez upowców nauczycielka Felicja Masojada oraz jej służąca i furman. Masojada cieszyła się poważaniem wśród Polaków i Ukraińców, jednym i drugim służyła pomocą w różnych życiowych sprawach, leczyła ich. Do Rokitna wybrała się mimo ostrzeżeń Ukraińca Konstantego K. z Netreby.

Chyba się koledze coś pokiełbasiło albo ja czegoś nie rozumiem.

Hje, hje, a na stronie Yad Vashem kobita jako Sprawiedliwa wśród narodów świata przyporządkowana jest do Polaków. Czym może YV brał pod uwagę przedwojenne obywatelstwo?

_________________
Nasza droga nie wiodła przez stepy
I pustynie ogromne piaszczyste
Dla nas twierdzą była leśna głusza
Wiejskie chaty i pola ojczyste

Sob 30 Lip, 2011 11:26

Powrót do góry
Kris501
Moderator
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3329
Pochwał: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Za wp.pl i Newsweek - "Nie bałem się Polaków, bałem się Ukraińców" opowiada Janusz Morgenstern

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1345,title,Nie-balem-sie-Polakow-balem-sie-Ukraincow,wid,13775085,wiadomosc_prasa.html

_________________
pozdrawiam Krzysiek

Per aspera ad astra = Winner

Pon 12 Wrz, 2011 11:01

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik





Posty: 659
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bał się, a jednakowoż uratował go Ukrainiec
Cytat:
Morgenstern nauczył się ukraińskiego, bywał nauczycielem. Dzięki temu poznał dyrektora szkoły - Ukraińca, który udzielił mu schronienia.


Pozdrawiam Uśmiech

Pon 12 Wrz, 2011 15:56

Powrót do góry
Kris501
Moderator
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3329
Pochwał: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

orest napisał:
Bał się, a jednakowoż uratował go Ukrainiec
Cytat:
Morgenstern nauczył się ukraińskiego, bywał nauczycielem. Dzięki temu poznał dyrektora szkoły - Ukraińca, który udzielił mu schronienia.


Pozdrawiam Uśmiech


Pewnie dlatego, że nie umieszczał wszystkich Ukraińców w jednym worku.

_________________
pozdrawiam Krzysiek

Per aspera ad astra = Winner

Pon 12 Wrz, 2011 18:47

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik





Posty: 659
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Może ... W każdym razie ta "wstawka" nie koresponduje z resztą wspomnień. Morgenstern nie pociągnął tematu, nie wyjaśnił, dlaczego bał się Ukraińców, a Polaków nie. Natomiast to ładnie z jego strony, że wspomniał Ukraińca u którego znalazł schronienie.

Pozdrawiam.

Pon 12 Wrz, 2011 18:58

Powrót do góry
ARIKS
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 354
Skąd: podkarpacie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Skoro mieszkał w tym okresie na Podolu to chyba rzecz jasna, źródło zagrożenia było powszechnie znane.

Moja rodzina z Wołynia nie bała się Niemców a nawet Rosjan lecz właśnie Ukraińców i nigdy im nie wierzyła w zapewnienia itp. Ale jeszcze raz wspominam moją rodzinę ostrzegł mieszkaniec Marcelówki - Ukrainiec o nazwisku Klim.

Pon 19 Wrz, 2011 13:55

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 Strona 4 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.