| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

polska rewolucja francuska -i radykalizacja i nasi jakobini

Witam serdecznie,

chodzi o temat samosądów i wyroki podczas powstania Kościuszkowskiego,
ile osób związanych z targowicą powieszono w Wilnie i Warszawie ?

pozdr
janek

Nie 03 Lip, 2011 18:21

Powrót do góry
Jacek z Anglii
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 272
Pochwał: 1
Skąd: Anglia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie wiem czy kogokolwiek powieszono w Wilnie. Biskupa Wileńskiego powieszono w Warszawie, bo tu głównie rozgrywała się nasza rewolucja. Dość obszernie opowiada o tym jeden z moich tematów pt. "Konstytucja 3 maja a Kościół katolicki". Zapraszam do dyskusji w tamtym temacie, bo wydaje mi się, że choć tytuły inne to chodzi w sumie o to samo.
http://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=13374

Swoją drogą gotowy scenariusz do przepięknego burzliwo-patriotycznego filmu.
A Wajda "Dantona" nakręcił....

_________________

Żądam zawieszenia godła państwowego w sali plenarnej Konferencji Episkopatu Polski!

A według mnie, taki styl pisma podkreśla cytat Wink

Pon 04 Lip, 2011 1:43

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No i słodziutki wątek "portretowania" czyli wieszania samych portretów...
Cosik mało rewolucyjna ta nasza rewolucja skoro nie wysłano za oryginałami pościgów - gdyby nagrodą było uszlachcenie to chętnych by chyba nie brakowało... Uśmiech
Pozdrawiam

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Pon 04 Lip, 2011 10:58

Powrót do góry
Jacek z Anglii
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 272
Pochwał: 1
Skąd: Anglia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

marek8888 napisał:
No i słodziutki wątek "portretowania" czyli wieszania samych portretów...


O tym też Marku tam napisałem. Nawet odpowiednią rycinę do tego zamieściłem.
Za "oryginały" z pewnością by się zabrano, gdyby były po temu lepsze warunki.
Najfajniejsze w tym jest to, że owych wieszanych "in effigie" prawomocnymi wyrokami polskich sądów pozbawiono majątku na rzecz skarbu państwa, a dziś domagają się zwrotu np. pałacu w Wilanowie i nikt nie potrafi sobie tego przypomnieć i powołać się na takie sądowe orzeczenie.
Właściwie to co tu przypominać skoro w całej niemal edukacji narodowej naszą rewolucję bardzo skrzętnie się pomija.

_________________

Żądam zawieszenia godła państwowego w sali plenarnej Konferencji Episkopatu Polski!

A według mnie, taki styl pisma podkreśla cytat Wink

Pon 04 Lip, 2011 21:02

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jacku,
Z tego co pamiętam w dawnych czasach ciekawy esej na temat postrzegania tej rewolucji przez naszą "pamięć narodową" wysmażył Jerzy Urban - niestety przez solidarnościowe czasy postrzegany w koślawym swietle - ciekawie pokazując dlaczego nie ma szans na to aby kiedykowiek ten zryw doczekał się obiektywnej relacji.
Moim zdaniem świetnie uchwycił też mechanizm pewnej istotnej różnicy w stosunku do Francji wskazując jak prymitywne instynkty tłumu były stopniowo i wielopłaszczyznowo "tonowane" przez właściwą Rzeczypospolitej politykę "ugłaskiwania" i "rozmieniania na drobne"...
Jak napisał właściwa naszym stosunkom chęć utrzymania "status quo" sprawiał, że nawet wielokrotnie większe rzezie i fala egzekucji i tak rozeszłaby się po kościach... Czy to świadczyło o wyższości systemu społecznego RON ?

Pozdrawiam

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Wto 05 Lip, 2011 8:40

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.