| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
sawkowy
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 210
Skąd: Pilchowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

"Twierdza szyfrów" Wołoszańskiego

Co sądzicie o tej książce? Bo z tego co widzę, to już zajęła się nią telewizja - może warto prtzeczytać?

Pon 03 Kwi, 2006 14:13

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

pewnie ze warto przeczytac. to w sumie jedna z pierwszych od wielu lat zbeletryzowanych opowiesci laczacych elementy historii, sensacji, II wojny... pewnie do jezyka literackiego mozna sie jeszcze czepiac, ale czyta sie lekko.
_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Pon 03 Kwi, 2006 16:17

Powrót do góry
sawkowy
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 210
Skąd: Pilchowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pytam, bo mieszkam 20 km od Zamku Czocha (akurat Jezioro Pilchowickie i okolice), a tajemnice tych rejonów wielce mnie fascynują. Wołoszański porusza temat szyfrów i maszyny zwanej ryba-miecz (o ile się nie mylę), a to już temat-klasyka dla historii szpiegostwa (USA-ZSRR). Ciekawe, jakie teraz rozgrywki mają miejsce w świecie wywiadów i kontrwywiadów tych mocarstw i czy któreś z nich rozgrywa się na terenie naszego kraju...

Pon 03 Kwi, 2006 22:32

Powrót do góry
zbV
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 455
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A jak brzmi oryginalna nazwa tej machiny ?
ryba-miecz - to będzie: Fisch-Schwert czy raczej "Schwertfisch". Bo jak Schwertfisch to podziwiam Wołoszańskiego i jego "umiejętności" tłumaczenia. Uśmiech
Schwertfisch alias "Xiphias gladius" = miecznik włócznik (ryba) Exclamation

A James Bamford w "NSA" opisuje o znalezieniu takiej machiny ale koło niemieckiej miejscowości Rosenheim przez oddział TICOM. I też w Saksonii.

Pon 03 Kwi, 2006 23:54

Powrót do góry
sawkowy
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 210
Skąd: Pilchowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

zbV--->Widzę po Twojej wypowiedzi, że pan Wołoszański nie przyłożył się do pracy. Czy w książce jest więcej "baboli", czy tylko ma kłopoty z tłumaczeniem wyrazów obcojęzycznych? Zastanawiam mnie również, jak blisko faktów jest ta książka (zacząłem ją wczoraj czytać i nie ukrywam, że "wchodzi" bardzo lekko).

Wto 04 Kwi, 2006 8:04

Powrót do góry
zbV
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 455
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mam tą książkę ale jeszcze ją nie przeczytałem. Leży i czeka (mam więcej ciekawszych). Myślałem że to na faktach autentycznych a to takie mieszaniny. A ja nie lubię takich mieszanin.
W książce o NSA pisze właśnie o zameczku i ukrytej maszynie do rozszyfrowywania radzieckich szyfrów. O wydobywaniu skrzyń przez amerykańskich specjalistów z TICOM pod dowództwem niejakiego Howarda Campaigne itp... itp.... Zameczek znajdował się niedaleko bawarskiej miejscowości Rosenheim. O Polsce ani słowa.
http://www.film.gildia.pl/newsy/archiwum/2006/03/twierdza_ksiaz

Wto 04 Kwi, 2006 12:43

Powrót do góry
sawkowy
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 210
Skąd: Pilchowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A co z polskim wywiadem, który współpracował ze Sprzymierzonymi? W książce występuje nijaki major Czerny, który wie ponoć zdecydowanie więcej niż koledzy-alianci. Wychodzi na to, że mieliśmy wspaniałą sieć szpiegów w Europie przed 1939. Właściwie oprócz "Pogranicza w ogniu" niewiele znam pozycji dotyczących wywiadu i kontrwywiadu II Rzeczpospolitej i ich działalności podczas II wojny światowej. Może byście podali jakąś ciekawą i rzetelną książkę na ten temat...

Pozdrawiam

Wto 04 Kwi, 2006 14:09

Powrót do góry
sawkowy
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 210
Skąd: Pilchowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ciekawe, dlaczego nie zmienia mi się liczba postów przy profilu... Rolling Eyes

Wto 04 Kwi, 2006 14:10

Powrót do góry
delgado
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 77
Skąd: Berlin, Polsnitz k. Fürstenstein
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak na marginesie to wlasnie dobiegly konca zdjecia do filmu Woloszanskiego w okolicach Walbrzycha i Zamku Ksiaz "Tajemnica twierdzy szyfrow"

Pią 28 Kwi, 2006 15:33

Powrót do góry
sawkowy
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 210
Skąd: Pilchowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A, wiem, wiem, w lokalnej prasie Wołoszański to temat dyżurny... Rolling Eyes

Sob 29 Kwi, 2006 19:55

Powrót do góry
Stary Wirus
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 280
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ale Panowie, uchylcie kapeluszy i zdejmijcie czapki. "Twierdza szyfrów" to PIERWSZA książka p. Wołoszańskiego OPARTA NA FAKTACH Exclamation Exclamation Exclamation Tak było w reklamie. I tylko korci mnie takie pytanie: to co on pisał wcześniej - bajki Question Question Question
SW

_________________
No i cóż z tego, że niektórzy nie są inteligentni. Ważne jest to, że nie chcą się uczyć!

Wto 09 Maj, 2006 23:14

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.