| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Powstanie w bialostockim gettcie

Panowie,
Historie powstania w warszawskim gettcie kazdy choc odrobine szanujacy sie historyk-amator mniej wiecej zna, natomiast bialostockie powstanie zna naprawde niewielu.Niewiele sie zachowalo dokumentow.Niewielu swiadkow przezylo.Getto o w wiekszosci drewnianej zabudowie splonelo, tak, ze nawet budynki nie przypominaja tamtego koszmaru.Treblinka wchlonela deportowanych...
Tak sie zlozylo, ze wychowalem sie o 200 metrow od chyba ostatniego zachowanego fragmentu muru okalajacego dzielnice zydowska...Bardzo czesto przemierzalem okolice dawnego Umschlagplatz'u.Handlowalem na bazarku wtedy jeszcze zajmujacym plac po dawnym cmentarzu zydowskim...W chyba jedynym ocalalym budynku getta kupowalem wedzona makrele w sklepie Centrali Rybnej...
W miescie przed wojna przewazajaco zydowskim w moich czasach mieszkalo kilka rodzin zapalajacych swiece w szabasowy wieczor.
Niestety nie mam zdjec Getta by sie podzielic.Przykro mi.
Bylbym wdzieczny, by ktos je zamiescil, jesli posiada.
Pozdrowienia
Grendel

Wto 07 Mar, 2006 6:38

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

kilka mam...


Opis załącznika:
plan getta

Opis załącznika:
rabin wielkiej synagogi

Opis załącznika:
zburzone getto

Opis załącznika:
ruiny wielkiej synagogi

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Nie 19 Mar, 2006 17:36

Powrót do góry
Nestor Machno
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 135
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W tej chwili w Białymstoku zachowały się tylko resztki budynków getta, większość z powodu zaniedbania uległa zniszczeniu , a teraz buduje się tam luksusowe mieszkania etc. No i mamy kilka ulic nazwanych po bohaterach getta i jest pomnik (w kształcie szkieletu spalonej synagogi która jest gdzieś wyżej na zdjęciu)
_________________
Psy służą , wilki są wolne

Pią 11 Sie, 2006 15:45

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Budynek, o którym pisałem, że był chyba ostatnim ocalałym, to drewniany, piętrowy dom, gdzie na parterze mieścił się sklep Centrali Rybnej (w latach 70-tych) zaraz obok rogu Malmeda i Piotrkowskiej.
A fragment muru getta zachował się obok boiska Szkoły Podstawowej nr.4
Nie wiem, jak to wygląda teraz.ponad 20 lat tam nie byłem.
Pozdrowienia
Grendel

Pią 11 Sie, 2006 16:26

Powrót do góry
Nestor Machno
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 135
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jest jeszcze budynek starej fabryki żydowskiej na Częstochowskiej (przez 5 lat siedzibę tam mieli na dziko anarchiści o dziwo to dzięki nim budynek jeszcze się nie rozsypał..)
_________________
Psy służą , wilki są wolne

Pią 11 Sie, 2006 16:50

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niestety nie przypominam sobie tego budynku.Gdzie on stoi - przy Alei (hmmm...teraz pewnie się juz ta ulica inaczej nazywa)?
Pozdrowienia
Grendel

Pią 11 Sie, 2006 19:47

Powrót do góry
Nestor Machno
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 135
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przy Alei Piłsudskiego, naprzeciwko basenu przy ulicy Włókienniczej. Zaraz też obok ulicy Żabiej.

Tak apropo powstania to sporo tekstów na ten temat znalazło się w książce pt. "Białostoccy Żydzi" bodajże. Na życzenie mogę znaleźć autora..

_________________
Psy służą , wilki są wolne

Nie 13 Sie, 2006 20:29

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Poprosiłbym.Może uda się zdobyć.
Pozdrowienia
Grendel

Pon 18 Wrz, 2006 17:17

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ciekawa strona o białostockim gettcie znajduje się:
http://www.deathcamps.org/occupation/bialystok%20ghetto.html
mapa getta

ruiny synagogi

płot

ruiny getta


Nie jestem pewien tylko wszystkich ilustracji Question

Wto 19 Wrz, 2006 12:11

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pierwsze zdjęcie opisane jako "ruiny getta" nie było w tymże gettcie wykonane.Zdaje się, że przedstawia ruiny Wielkiej Synagogi, ale ona nigdy nie była w gettcie
Pozdrowienia
Grendel

Wto 19 Wrz, 2006 22:26

Powrót do góry
Nestor Machno
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 135
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Znalazłem w końcu w swoim księgozbiorze te ksiażki. Pierwszy tom wydany został przez Uniwersytet w Białymstoku, 1993, pod redakcją Adama Dobrońskiego. Tom drugi 1997 rok, ten sam wydawca. Ksiązki sa u nas już praktycznie unikatem...
_________________
Psy służą , wilki są wolne

Pon 25 Wrz, 2006 16:36

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dziękuję :)
Może uda się je jakimś cudem zdobyć.
Pozdrowienia
Grendel

Sro 27 Wrz, 2006 7:30

Powrót do góry
Nestor Machno
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 135
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jest jeszcze jedna książka o której zupełnie zapomniałem ,wydana przez Muzeum Wojska w Białymsotku, 2003 rok (A dokładnie Ośrodek Badań Muzeum Wojska) pt. "Żydzi białostoccy" wydana na 60 rocznicę powstania w getcie. Moze jeszcze jest do zdobycia?? Ja ją mam.. W książce nie ma nic o nakładzie jednak..
_________________
Psy służą , wilki są wolne

Pią 29 Wrz, 2006 16:36

Powrót do góry
r27
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

"W chyba jedynym ocalalym budynku getta kupowalem wedzona makrele w sklepie Centrali Rybnej"

sklep rybny jest tuż obok tego ocalałego domu..w którym wcześniej mieszkali ludzie..a obecnie na dole znajduję się sklep monopolowy

nestor budynek się nie rozsypał bo jest solidnie wykonany..tak jak i reszta w okolicy...anarchiści żadnych remontów w nim nie przeprowadzali a jedynie zamieszkiwali
obecnie stoi pusty.....a w sąsiednim jest komis meblowy

znaczna część białostockich Żydów zdolnych do pracy trafiła nie do Treblinki ale do Majdanka gdzie roztrzelano ich w listopadzie 1943r podczas specjalnej akcji

tu ciekawe wspomnienia
http://www.dialog.org/dialog_pl/hbirenbaum-moniek.html

_________________
ALE O CO CHODZI?

Pon 20 Lis, 2006 14:57

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 1033
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re.

Na http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/51,100421,9027456.html?i=0 jest kilka zdjęć z Białegostoku
To samo na http://www.holocaustresearchproject.org/ghettos/bialystokgal/index.html

jedno jest z podpisem
Cytat:
Białystok: deportacja w getcie, 1943. Tłum ludzi o przygasłych twarzach, na plecach worki, kobiety w chustach, w oczach niepewność. Tylko jedna osoba uśmiecha się na tym zdjęciu - niemiecki żołnierz, wprost do obiektywu. Może zdjęcie robi jego kolega? (co ciekawe, na zdjęciu z deportacji z getta w Bielsku Podlaskim - Niemców w ogóle nie widać; Żydów ustawionych w długim szpalerze pilnują jedynie mężczyźni po cywilnemu z pałkami. Kim są?).


Opis powstania na[url=http://pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_w_getcie_białostockim]Link[/url]
oraz http://www.zabludow.com/Bialystok.html

O losie odseparowanych od rodziców dzieciach 4-12lat z getta na Rozkaz przyszedł 17 sierpnia 1943 roku

Foto z getta http://www.holocaustresearchproject.org/ghettos/bialystokgal/Breadline%20in%20Bialystok..html
*klik na next
Straszne czasy i "ludzie (z got mit uns) ,ludziom zgotowali ten los"

p.s
Ciekawy opis do przygotowań do powstania i opis
http://www.myspace.com/zydowskibialystok/blog/533125934

Cytat:
. W gettcie wyłoniło się dwóch przywódców: Mordechaj Tenenbaum - Tamarof, który rozkazał walczyć z wrogiem i Daniel Moszkowicz, który prezentował pogląd, Że należy uciekać z getta do partyzantki i tam walczyć z wrogiem. Po powstaniu w Gettcie Warszawskim podjęto decyzje zbrojnej walki z wrogiem. Należało zgromadzić jak najwięcej broni. Działająca w ruchu oporu Chajka Grossman (Halina Woroneż) i Chasia Bielecka (Halina Stasiak) przemyciły z Grodna karabin maszynowy....Zorganizowano napad na warsztaty mechaniczne przy ul. Kraszewskiego - były to zakłady naprawy broni. W napadzie brali udział Rabin Levin, Natan Goldstein, Wolf Wołkowski i Halki Różycka. Zdobyto 18 karabinów i 6 rewolwerów. W połowie czerwca 1943r. dokonano napadu na Arsenał gestapo przy ul. Sienkiewicza 15. Zdobyto 30 karabinów. Najważniejszymi w zdobywaniu broni Były Chajka Grossman. Chasia Bielicka i Ania Rudy.

Do walki zgłosiło się 1200 - 1400 bojowników, z których 300-400 miało wojskowe przeszkolenie.

http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20091006/WOJNA01/166145239

W 2008 wyszła książka pt. Getto białostockie -dr Ewa Rogalewska z Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.



Opis załącznika:

Sob 07 Maj, 2011 10:47

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.