| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Badania twierdzy kłodzkiej

Witam! 8)
Mam pytanie:
Czy ktoś może orientuje się, jak wyglądały badania podziemi twierdzy kłodzkiej?
Co po 1945 r., aż po dzień dzisiejszy robiono, kto, gdzie i kiedy? Jakimi środkami?
Pozdrawiam
wars98

Czw 10 Mar, 2005 11:56

Powrót do góry
prezesszczepan
Лейтенант

Лейтенант





Posty: 382
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Na wstępie
Zobacz w tym wątku,piszą co nieco o stanie Twierdzy http://forum.dawneklodzko.boot.pl/viewtopic.php?t=6&start=0

_________________
[b:3f0d1b7ecc]Pozdrawiam Wojtek[/b:3f0d1b7ecc]

!!! zobacz tu koniecznie zanim pomyślisz o administratorze!!!!

Czw 10 Mar, 2005 21:11

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam! 8)
Dzięki za artykuł Zbyszka Rekucia...
Tak, były takie badania o których pisze Zbyszek, ale z artykułów prasowych z lat 1945-1947 wynika, że już wtedy, a więc wcześniej, szukać miano czegoś w podziemiach, tyle tylko, że nie podaje się, kto miał tego zadania się podejmować. To jedno. Drugie to to, że i po 1947 r. próbowano szperać w twierdzy. Nie wiesz może kto, gdzie i kiedy?
Pozdrawiam
wars98

Pią 11 Mar, 2005 16:34

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam! 8)
Odnośnie poszukiwań w twierdzy, to (z tego co mi wiadomo) podejmowano tam następujące działania.
W latach 1945-1948 bliżej nieokreślone wstępne poszukiwania ukrytych dóbr kultury. W ówczesnej prasie ukazywały się na ten temat artykuły.
W 1947 r. miała miejsce wspomniana akcja kpt. Niewęgłowskiego - przypomnę tu, że na "zbadanie" twierdzy przeznaczył on tylko 6 dni Exclamation
A obiekt jest olbrzymi, kto był i widział ten wie.
Twierdza do 1960 r. była użytkowana przez Wojsko Polskie. Czy w tym czasie jakieś inne działania w tym temacie były podejmowane przez wojsko tego jeszcze nie wiem.
Kolejne poszukiwania podejmowano w latach 70-tych, kiedy to zdaje się szukano w obszarze tzw. Rawelinu Polnego. Podobno działać tam miały m.in. Przedsiębiorstwa Poszukiwań Geologicznych z Bolesławca i Wyszkowa oraz Dolnośląskie Przedsiębiorstwo Robót Górniczych Przemysłu Węglowego.
Kolejne działania miały być podejmowane w 1989 lub 1990 r. i w połowie lat 90-tych. Bez rezultatów.
Ktoś coś więcej może wie na ten temat? Jakieś jeszcze przedsiębiorstwa brały udział w tych pracach? Gdzie dokładnie szukano? Jakie były efekty?
Pozdrawiam
wars98

Nie 13 Mar, 2005 12:08

Powrót do góry
Kalfas
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W książce Antkowiaka "Poszukiwanie skarbów ukrytych w Polsce" jest trochę o poszukiwaniach w twierdzy kłodzkiej. MAP przeprowadzał badania w 1994-96 roku. Sprawdzano tunelik wewnątrz Bastionu Dzwonnik, zbiorniki na wodę pod dziedzińcem i podziemny korytarz w zasypanej fosie w rejonie Lunety Orła.

pozdrawiam
Kalfas

Nie 13 Mar, 2005 13:05

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam! 8)
Kalfas! Dzięki za przypomnienie! Uśmiech
Kiedyś, gdzieś czytałem, a nawet widziałem w TV, ale ten ciągły brak czasu... No właśnie - Antkowiak.
Pozdrawiam
wars98

Nie 13 Mar, 2005 13:09

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.