| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
graboluu
Chorąży

Chorąży




Posty: 157
Skąd: Tomaszów Maz.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tomaszów Maz.

Witam jestem tu nowy.Pisze w sprawie okolic Tomaszowa Mazowieckiego.Chiał bym sie zapytac czy wie ktos gdzie były jakies okopy z tej okolicy.Znam świetne miejsca w okolicy Jelenia,Spały, a ineteresuje mnie najbliższa okolica Tomaszowa np: Pilica koło miasta lub lasy. Uśmiech Z góry dziękuje i pozdro Razz

Pią 23 Gru, 2005 11:01

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Okopy? W Tomaszowie Mazowieckim były niemieckie umocnienia nazywane dzisiaj linią Pilicy. Była to rubież obronna utworzona w 1944r, pilickie fortyfikacje składały się z budowanych na lewym brzegu rzeki żelbetowych schronów, rowów przeciwczołgowych, okopów strzeleckich i zasieków z drutu kolczastego. W wielu miejscach przygotowano stanowiska dla broni przeciwpancernej i pola minowe. Obronę twrzyły jednostki IX Niemieckiej Armii Polowej jej dowództwo stacjonowało właśnie w Tomaszowie.
Na ten temat masz nawet odpowiednie publikacje jak np:
Niemieckie fortyfikacje w Tomaszowie Mazowieckim, M. Bednarski.

Pią 23 Gru, 2005 23:09

Powrót do góry
marcel
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Skąd: tomaszów maz.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

bunkry okopy

witam, wokol tomaszowa od strony pilicy okopy ciagna sie kilometrami.w lasach od tomaszowa w strone zalewu sulejowskiego zachowane sa w niewielu miejscach zasieki. lepiej jest w strone miejscowosci spala. tam praktycznie sa wszedzie. oczewiscie pordzewiałe i w kawałkach. po stronie spaly okopy lacza sie z betonowymi bunkrami, twarzac calkiem pokazna siec umocnien. na ciekawe znaleziska nie ma co liczyc, oprucz amunicji. tego akurat jest dosc durzo. warte przegladu sa pozostałosci bunkrow obronnych w poblirzu miejscowosci cykanow. w miare caly pozostal tylko jeden (reszta wysadzona) ale jest ogromny. ciekawie jest tez w oklicy radiostacji za miejscowoscia konewka, widoczne slady bombardowania, no i oczewiscie mnustwo niewypalow. saperzy robia swoje, ale i tak durzo lezy na ziemi. :)

Czw 20 Kwi, 2006 20:06

Powrót do góry
Mum
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 440
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

"durzo" Zniesmaczony

Litosci, jak mozna tak pisac ?
Jest przeciez korekcja tekstu....

Czw 20 Kwi, 2006 20:55

Powrót do góry
graboluu
Chorąży

Chorąży




Posty: 157
Skąd: Tomaszów Maz.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No to ja wiem o tych bunkrach i okopach.Ale nie we wszystkich okopach stacjonowały wojska czekające na kontr ofensywę(chyba tak sie pisze) Laughing .Jedynie w okolicy Spały i Konewki tam jedynie jakas amunicja.A zaraz koło miasta Tomaszów są okopy z których pilnowali przeprawy przez rzeke Pilice.A mnie interesują jakies miejsca gdzie moge liczyc na cos więcej niz amunicja Bardzo szczęśliwy. Amunicja tez mnie cieszy więc jest oki Zdziwiony widze ze nowy poszukiwacz z Tomaszowa Witam i Pozdrawiam.

Pon 01 Maj, 2006 18:35

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.