| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ark(o) Royal
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki





Posty: 1360
Pochwał: 1
Skąd: Tychy i okolice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Skoro o zagadkach mowa...

...to i ja mam jedną: jak nazywał się pierwszy okręt floty Austro-Węgier wyposazony w turbiny parowe. Jaką prędkość max. osiągał?
_________________
"Amon Amarth", "Ensiferum", "Wintersun", "Eluveitie"... czegóż chcieć więcej...

Pon 01 Maj, 2006 1:13

Powrót do góry
harpoon
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki





Posty: 999
Pochwał: 5
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przegrzebuję stany obu flot przed powstaniem Austro-Węgier i nie mam żadnego pomysłu. Zastanawiam się tylko, czy należy do tego pytania podejść w ten sposób, że mamy podać nazwę pierwszego okrętu, który powstał po utworzeniu Austro-Węgier, czy też podać nazwę okrętu, który był w stanie flot, a posiadał turbiny parowe. Co nie zmienia faktu, że trudno mi coś wykombinować.
_________________
"przeszkody są po to, aby je eliminować - problem w tym, że przeszkoda może wyeliminować ciebie"

Pon 01 Maj, 2006 12:04

Powrót do góry
Ark(o) Royal
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki





Posty: 1360
Pochwał: 1
Skąd: Tychy i okolice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

harpoon napisał:
Przegrzebuję stany obu flot przed powstaniem Austro-Węgier i nie mam żadnego pomysłu. Zastanawiam się tylko, czy należy do tego pytania podejść w ten sposób, że mamy podać nazwę pierwszego okrętu, który powstał po utworzeniu Austro-Węgier, czy też podać nazwę okrętu, który był w stanie flot, a posiadał turbiny parowe. Co nie zmienia faktu, że trudno mi coś wykombinować.


Ok, w takim razie podpowiedź Bardzo szczęśliwy : zbudowano go w latach 1908-1910, był traktowany niekiedy jako prototyp serii podobnych (bliźniaczych niemal) bardzo udanych okrętów CK-floty. Więcej nie powiem,bo za łatwe by było Wink

_________________
"Amon Amarth", "Ensiferum", "Wintersun", "Eluveitie"... czegóż chcieć więcej...

Pon 01 Maj, 2006 12:19

Powrót do góry
harpoon
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki





Posty: 999
Pochwał: 5
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie jestem pewien, ale trzeba próbować >>> Erzherzog Franz Ferdinand (typ Radetzky) ?
_________________
"przeszkody są po to, aby je eliminować - problem w tym, że przeszkoda może wyeliminować ciebie"

Pon 01 Maj, 2006 12:26

Powrót do góry
Ark(o) Royal
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki





Posty: 1360
Pochwał: 1
Skąd: Tychy i okolice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

harpoon napisał:
Nie jestem pewien, ale trzeba próbować >>> Erzherzog Franz Ferdinand (typ Radetzky) ?


Pancerniki typu "Radetzky" : 12 kotłów Yarrow, 2 MASZYNY PAROWE o mocy 20 888KM - a więc : ZIMNO! Bardzo szczęśliwy

_________________
"Amon Amarth", "Ensiferum", "Wintersun", "Eluveitie"... czegóż chcieć więcej...

Pon 01 Maj, 2006 12:29

Powrót do góry
harpoon
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki





Posty: 999
Pochwał: 5
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kolejny strzał (jak nie to, to się poddaję, bo nic nie wymyślę, a moje jakiekolwiek notatki dot. floty Austro-Węgier są marne).

Może chodzi o okręt Admiral Spaun (klasa Admiral Spaun), a jego prędkość max. ok. 27w.
A co do tych prototypów, może chodzi o okręty klasy Novara ? A z niej kojarzę okręty Helgoland, Novara, Saida.

_________________
"przeszkody są po to, aby je eliminować - problem w tym, że przeszkoda może wyeliminować ciebie"

Pon 01 Maj, 2006 12:43

Powrót do góry
Ark(o) Royal
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki





Posty: 1360
Pochwał: 1
Skąd: Tychy i okolice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

harpoon napisał:
Kolejny strzał (jak nie to, to się poddaję, bo nic nie wymyślę, a moje jakiekolwiek notatki dot. floty Austro-Węgier są marne).

Może chodzi o okręt Admiral Spaun (klasa Admiral Spaun), a jego prędkość max. ok. 27w.
A co do tych prototypów, może chodzi o okręty klasy Novara ? A z niej kojarzę okręty Helgoland, Novara, Saida.


No i super!! To lekki krążownik "Admiral Spaun". Miał 6 turbin Parsonsa o mocy 25 130KM. Był jedynym okrętem w swoim typie. Na jego podstawie w latach 1911 - 1915 zbudowano serię wymienionych przez Ciebie krązowników typu "Novara" (zwanych też "Ulepszonym typem A.Spaun"). Miały nieco inny napęd: po 2 Turbiny AEG ("Saida" Melms-Pfenniger) o mocy od 29000 do 29619KM. Czyli: Brawo!! Bardzo szczęśliwy

_________________
"Amon Amarth", "Ensiferum", "Wintersun", "Eluveitie"... czegóż chcieć więcej...

Pon 01 Maj, 2006 12:51

Powrót do góry
harpoon
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki





Posty: 999
Pochwał: 5
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To oświeć mnie tylko w jednej kwestii, bo obiło mi się o uszy, że turbiny na okręcie Admiral Spaun były rozdzielone na dwa zespoły. Jeden był odpowiedzialny za utrzymywanie prędkości żeglownej (marszowej), a drugi gdy potrzeba było wyciągnąć maxa. Prawda to, czy też nie, bo na okrętach typu Novara pozbyto się zespołu turbin odpowiedzialnych za prędkość marszową, a osiągnięte w ten sposób nadwyżki masy wykorzystano do powiększenia opancerzenia i uzbrojenia ?
_________________
"przeszkody są po to, aby je eliminować - problem w tym, że przeszkoda może wyeliminować ciebie"

Pon 01 Maj, 2006 12:58

Powrót do góry
Ark(o) Royal
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki





Posty: 1360
Pochwał: 1
Skąd: Tychy i okolice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

harpoon napisał:
To oświeć mnie tylko w jednej kwestii, bo obiło mi się o uszy, że turbiny na okręcie Admiral Spaun były rozdzielone na dwa zespoły. Jeden był odpowiedzialny za utrzymywanie prędkości żeglownej (marszowej), a drugi gdy potrzeba było wyciągnąć maxa. Prawda to, czy też nie, bo na okrętach typu Novara pozbyto się zespołu turbin odpowiedzialnych za prędkość marszową, a osiągnięte w ten sposób nadwyżki masy wykorzystano do powiększenia opancerzenia i uzbrojenia ?


Najprawdopodobniej masz rację. Niestety na 100% tego potwierdzic nie mogę-tak dokładnych danych też nie mam. "Spaun" miał napęd 4-śrubami, pozostała trójka 2-ma. Zwiekszono moc maszyn, lecz V-max nie wzrosła (okręty nieco cięższe). Co ciekawe "Saida" mimo największej mocy maszyn w praktyce okazała się najwolniejsza. W stosunku do "Spauna" zwiekszono artylerię główną (z 7x100mm, na 9x100mm). Potem planowano przezbroic okręty, ale nie doszło do tego -przypuszczalnie brakło czasu, okręty były "koniami roboczymi" CK-floty, brały udział w każdej niemal akcji.

_________________
"Amon Amarth", "Ensiferum", "Wintersun", "Eluveitie"... czegóż chcieć więcej...

Pon 01 Maj, 2006 13:26

Powrót do góry
harpoon
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki





Posty: 999
Pochwał: 5
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jakbym coś znalazł to dam znać, ale do tak dokładnych danych chyba się nie dogrzebię. A co do okrętu Saida to ciekawe z tą największą mocą i najniższą prędkością maxymalną. Pozdrawiam.
_________________
"przeszkody są po to, aby je eliminować - problem w tym, że przeszkoda może wyeliminować ciebie"

Pon 01 Maj, 2006 13:33

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.