| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nno tak- to ja nie wiedziałem, że nasi partyzanci z II WŚ to terroryści. Laughing Czy podchorążowie w 1830 Wink POwstańcy styczniowi itd.

Cytat:
Napisz proszę jaki jest warunek konieczny i wystarczający , abyś mógł uznać Piłsudskiego za doświadczonego terrorystę?


Nno nie wiem. Spalenie szkoły z dziećmi w środku wrzucenie bomby do kościoła pełnego cywili. Bo akcje ekspropriacyjne do terroryzmu się nie kwalifikują.

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pią 14 Sty, 2011 21:03

Powrót do góry
JerzyS
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 231
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

maxikasek napisał:

Bo akcje ekspropriacyjne do terroryzmu się nie kwalifikują.


Kwalifikują się do bandytyzmu.

Jak UPA prowadziła akcje ekspropriacyjna po lewej stronie Sanu , to co to było. Jak później na drugą stronę Sanu docierali "partyzanci" i rabowali Ukraińców, to co to było?
Rewanż, czy bandytyzm, czy terroryzm?

Działalność sztyletników, to co, jak nie bandytyzm i terroryzm.
Janosik to kto?
-partyzant, powstaniec, terrorysta , czy zbójnik?


"Do najsłynniejszych akcji OB PPS należy zamach bombowy pod Bezdanami. To dzięki tej właśnie akcji marszałek zyskał sobie przydomek „bandyta spod Bezdan” – w ten sposób nazwał marszałka arcybiskup krakowski, Adam Sapieha."

_________________
JerzyS
"Prawdziwa wiedza to znajomość przyczyn."
Arystoteles

Pią 14 Sty, 2011 21:39

Powrót do góry
Woj42
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 302
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja z tym facetem dyskutować nie będę. Bo albo wariat, albo zawodowy opluwacz o polskości. Brudzić się nie zamierzam.

Pią 14 Sty, 2011 21:41

Powrót do góry
JerzyS
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 231
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Woj42 napisał:
Ja z tym facetem dyskutować nie będę. Bo albo wariat, albo zawodowy opluwacz o polskości. Brudzić się nie zamierzam.


Jeśli dlatego , że zacytowałem to:


"Do najsłynniejszych akcji OB PPS należy zamach bombowy pod Bezdanami. To dzięki tej właśnie akcji marszałek zyskał sobie przydomek „bandyta spod Bezdan” – w ten sposób nazwał marszałka arcybiskup krakowski, Adam Sapieha."

to gratuluję Ci Twojego pojęcia polskości.
Gratuluje również znajomości języka polskiego!
Laughing

_________________
JerzyS
"Prawdziwa wiedza to znajomość przyczyn."
Arystoteles

Pią 14 Sty, 2011 22:08

Powrót do góry
Woj42
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 302
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

JerzyS napisał:
To dzięki tej właśnie akcji marszałek zyskał sobie przydomek [b]„bandyta spod Bezdan” – w ten sposób nazwał marszałka arcybiskup krakowski, Adam Sapieha."


1. Źródło (i dowód, że wiarygodne)
2. Akurat nie o to (półżartobliwie użyte - jak można się domyślać) określenie rzecz idzie. rzecz idzie. I proszę byś głupiego nie udawał.
2a. Akurat Książę Kardynał miał swoje powody by Piłsudskiego nie lubić. Gdy osiągniesz jego pozycję też będziesz mógł lekceważąco o wybitnych się wypowiadać.

JerzyS napisał:
to gratuluję Ci Twojego pojęcia polskości.


3. Szczerze mówiąc Twoje gratulacje guzik mnie obchodzą.

JerzyS napisał:
Gratuluje również znajomości języka polskiego!


4. Że niby "o" w trakcie redakcji przeoczyłem? To ewentualnie możesz mi gratulować sokolego wzroku. Ale po całym dniu przy kompie to nawet tego nie.

Pią 14 Sty, 2011 22:21

Powrót do góry
JerzyS
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 231
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Woj42 napisał:

2. Akurat nie o to (półżartobliwie użyte - jak można się domyślać) określenie rzecz idzie. rzecz idzie. I proszę byś głupiego nie udawał.
.


Rozumiem, przeciw twierdzeniu, stawiasz swoje mniemanie.

Może nawet stwierdzisz, że to sam kardynał Sapieha ci to powiedział.
Zamiast dyskutować o przygotowaniach do wojny domowej to próbujesz usilnie rozwalić temat.

Proszę cię jeśli masz jakieś informacje dotyczące przygotowań do rebelii to napisz.
Jeśli masz coś o Klubie Mrówczym , też napisz.
Proszę Cie jednak nie rozwalaj tematu!

_________________
JerzyS
"Prawdziwa wiedza to znajomość przyczyn."
Arystoteles

Pią 14 Sty, 2011 22:55

Powrót do góry
Woj42
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 302
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

JerzyS napisał:
Rozumiem, przeciw twierdzeniu, stawiasz swoje mniemanie.


Jakiemu twierdzeniu? Zszokowany

JerzyS napisał:
Proszę cię jeśli masz jakieś informacje dotyczące przygotowań do rebelii to napisz.


Problem w tym, że Ty informacji nie masz. I usiłujesz sugerować dyskusję o tym niemaniu.

JerzyS napisał:
Jeśli masz coś o Klubie Mrówczym , też napisz.]


Sprawa Klubu Mrówczego jest dość znana, bo w swoim czasie była dość głośna. Tyle, że z przygotowaniami do wojny domowej wiąże się o tyle o ile. Wink

JerzyS napisał:
Proszę Cie jednak nie rozwalaj tematu!


Uczciwie mówiąc - nie da się rozwalić czegoś, co złożone jest wyłącznie z inwektyw, pomówień i konfabulacji. Gdybyś naprawdę chciał dyskutować - a nie jedynie wywołać awanturę, to inaczej byś do sprawy podchodził.

Pią 14 Sty, 2011 23:05

Powrót do góry
ALF
Major

Major





Posty: 1637
Pochwał: 1
Skąd: Mysłakowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

JerzyS napisał:

Ja to nazywam tak jak się na to mówi po polsku to:
BANDYTA!
TERRORYSTA !


Przy takim rozumowaniu, terrorystami są wszyscy działacze niepodległościowi Wink
Bandytyzm jest zbrodnią, która ma na celu osiągnięcie korzyści prywatnych, a jak sam piszesz:
Cytat:
Pieniądze przeznaczono na powstające w Galicji polskie organizacje wojskowe (Związek Walki Czynnej).

Istotą terroryzmu jest to, że przedmiotem działania terrorystycznego są osoby, które nie mają bezpośredniego wpływu na realizację celów jakie chcą osiągnąć organizacje terrorystyczne - to fragment jednej z definicji terroryzmu, z którą nota bene całkowicie się zgadzam. Urzędnicy kolejowi i policjanci byli urzędnikami państwowymi.
I jeszcze jedno. Terroryzm dzisiejszych czasów ma się nijak do działań sprzed DWS. W żaden sposób nie można tych dwóch spraw spinać jedną miarą.

Cytat:
„bandyta spod Bezdan” – w ten sposób nazwał marszałka arcybiskup krakowski, Adam Sapieha."

Ten sam arcybiskup w maju 1935 wydał pozwolenie na złożenie zwłok marszałka Józefa Piłsudskiego w Krypcie Świętego Leonarda na Wawelu. Razz

_________________
Serdecznie Pozdrawiam
Jacek
I.K.O.W. 1885-1945

Pią 14 Sty, 2011 23:45

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Kwalifikują się do bandytyzmu.

Podobnie jak wg Rosjan powstańcy, a wg Niemców Partyzanci czy powstańcy warszawscy. Tym niemniej Polacy ich tak nie nazywają. Niemniej od bandytyzmu do terroryzmu jeszcze bardzo daleka droga.

Cytat:
Jak UPA prowadziła akcje ekspropriacyjna po lewej stronie Sanu , to co to było. Jak później na drugą stronę Sanu docierali "partyzanci" i rabowali Ukraińców, to co to było?
Rewanż, czy bandytyzm, czy terroryzm?

KPisz czy o drogę pytasz? Czy Piłsudski z kompanami wymordowali wszystkich pasażerów pociągu i na stacji? Bo tak kończyły się akcje UPA.

Cytat:
Janosik to kto?

Buahahaha. Janosik to zwkły zbir, którego chłopi utłukli za rabowanie ich dobytku. MOże jeszcze "Pershing" czy "Masa" to też terroryści Laughing


Cytat:
Działalność sztyletników, to co, jak nie bandytyzm i terroryzm.

Podobnie jak działalność lisowczyków (choć to było wówczas standardem podczas wojen). Tylko co to ma do PIłsudskiego i akcji ekspropriacyjnych?

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pią 14 Sty, 2011 23:54

Powrót do góry
JerzyS
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 231
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ALF napisał:



Cytat:
„bandyta spod Bezdan” – w ten sposób nazwał marszałka arcybiskup krakowski, Adam Sapieha."

Ten sam arcybiskup w maju 1935 wydał pozwolenie na złożenie zwłok marszałka Józefa Piłsudskiego w Krypcie Świętego Leonarda na Wawelu. Razz


Wydał to pozwolenie na skutek szantażu powołania wszystkich kleryków do wojska.
Później , aby tradycji stało się zadość , przeniósł trumnę pod dzwonnicę! Laughing

Ciekawie pisze na stronie:
http://www.fara-jaslo.rzeszow.opoka.org.pl/ob-sakr..htm

"Samobójców i zbrodniarzy chowano w osobnym miejscu, najczęściej pod dzwonnicą. "
Czyżby kardynał Sapieha ....wziął odwet za szantaż?

Tam też hitlerowcy podczas okupacji Niemcy wystawili mu warte honorową

_________________
JerzyS
"Prawdziwa wiedza to znajomość przyczyn."
Arystoteles

Sob 15 Sty, 2011 0:06

Powrót do góry
JerzyS
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 231
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

maxikasek napisał:


Cytat:
Jak UPA prowadziła akcje ekspropriacyjna po lewej stronie Sanu , to co to było. Jak później na drugą stronę Sanu docierali "partyzanci" i rabowali Ukraińców, to co to było?
Rewanż, czy bandytyzm, czy terroryzm?

KPisz czy o drogę pytasz? Czy Piłsudski z kompanami wymordowali wszystkich pasażerów pociągu i na stacji? Bo tak kończyły się akcje UPA.



Myślę , że to ciekawy i trudny temat.
Zasługuje na to aby założyć ten temat i podjąć dyskusje bez emocji.

A to , że Piłsudski nie wymordował całego pociągu , to nic dziwnego. Zadanie brzmiało -zrabować i uciec.

Co do akcji UPA to mogę ci nawet podać gdzie stacjonowali ci z UPA.
W samym centrum Rzeszowa 400m od siedziby UB w kamienicy koło zamku, który pełnił rolę więzienia. Była to kamienica przy ul. Pod Kasztanami , lub Dekerta.

Warto przypomnieć napad UPA na Dynów poprzedzony rozpoznaniem lotniczym (kukurużnik) i akcję obronna znajdującego sie w pobliżu -odsiecz Wojska Polskiego, zakończonej ujęciem UPA, gdzie dowódca przedstawił sie jako oficer NKWD i zażądał odstawienia całej grupy do Rzeszowa
Też zasługuje na oddzielny temat! Laughing

Tak dla przypomnienia ostatnim dowódcą UPA był stryj naszego ministra O. był dowodzący rejonem UPA "Zachód" Mirosław Onyszkiewicz "Orest"

_________________
JerzyS
"Prawdziwa wiedza to znajomość przyczyn."
Arystoteles


Ostatnio zmieniony przez JerzyS dnia Sob 15 Sty, 2011 0:31, w całości zmieniany 1 raz

Sob 15 Sty, 2011 0:24

Powrót do góry
ALF
Major

Major





Posty: 1637
Pochwał: 1
Skąd: Mysłakowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jakbyś nie znał przyczyny i skutków. Piłsudski i Sapieha zdecydowali wspólnie, że wawelski pogrzeb Słowackiego był ostatnim, jaki może odbyć się w tym najdroższym dla Polaków sanktuarium. Krypta pod Wieżą Srebrnych Dzwonów od początku miała być miejscem docelowym (zgodnie z umową z rządem). Pamiętaj, że zrobił to mimo dość "osobliwego" podejścia Piłsudskiego do religii katolickiej.
_________________
Serdecznie Pozdrawiam
Jacek
I.K.O.W. 1885-1945

Sob 15 Sty, 2011 0:28

Powrót do góry
JerzyS
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 231
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ALF napisał:
Jakbyś nie znał przyczyny i skutków. Piłsudski i Sapieha zdecydowali wspólnie, że wawelski pogrzeb Słowackiego był ostatnim, jaki może odbyć się w tym najdroższym dla Polaków sanktuarium. Krypta pod Wieżą Srebrnych Dzwonów od początku miała być miejscem docelowym (zgodnie z umową z rządem). Pamiętaj, że zrobił to mimo dość "osobliwego" podejścia Piłsudskiego do religii katolickiej.


Dzięki!
Nie znałem tej umowy.
Z kiedy była ta umowa?
Jak do niej doszło, proszę opisz to!

_________________
JerzyS
"Prawdziwa wiedza to znajomość przyczyn."
Arystoteles

Sob 15 Sty, 2011 0:36

Powrót do góry
ALF
Major

Major





Posty: 1637
Pochwał: 1
Skąd: Mysłakowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie pamiętam, w której książce o tym czytałem, ale polecam artykuł z Przewodnik Katolickiego KLIK
_________________
Serdecznie Pozdrawiam
Jacek
I.K.O.W. 1885-1945

Sob 15 Sty, 2011 0:52

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Przygotowania do wojny były, bo wojna ta wybuchła .
Brały w niej udział wojska wierne rządowi i rebelianci.

No dobra- rebelia była - przewrót majowy tzw., czyli - klasyka- zbrojny zamach stanu.
Ale gdzie ta wojna?
Jaka wojna?
Z Marsjanami?
A tzw. Klubu Mrówczego bym nie przeceniał -bo to juz ideologia dorobiona w Londynie w czasach DWS...
Pozdrawiam

Sob 15 Sty, 2011 1:59

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Założyciel tego tematu, JerzyS, niby Polak, co to ą i ę, zwykle nie używa, z góry nakreślił sobie wiadome tezy, których nie znamy. Z serwowanego bełkotu pseudo historycznego w Jego wykonaniu, wychodzi tylko na jaw nikły stan wiedzy i bezmyślne wklejanie cudzych tekstów.
Starałem się zrozumieć o co temu młokosowi chodzi ? Oczywiście prócz spisku przeciw legalnej władzy, który w.g słów Giertycha, zaczął się jeszcze w Magdeburgu Exclamation a którego głównym pomysłodawcą był "terrorysta" i "rebeliant" Piłsudski.
Z kim tu dyskutować Question Z JerzymS Zniesmaczony:Nie mam na to ochoty, mierzi mnie jego chamska postawa. Przewrót majowy jest dobrze opisany i dziwi mnie że administracja forum pozwala aby człowiek pokroju Jerzego S bezzasadnie pisał w sposób obraźliwy o Piłsudskim. Rewelacje rodem z " Faktu", którymi raczy nas JerzyS, są tak głupie i bezmyślne, że nie ma punktu zaczepienia aby nawiązać jakąkolwiek konstruktywną dyskusję.

Sob 15 Sty, 2011 16:59

Powrót do góry
JerzyS
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 231
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ALF napisał:
Nie pamiętam, w której książce o tym czytałem, ale polecam artykuł z Przewodnik Katolickiego KLIK


ALF
Wielkie dzieki!
Tego nie znałem.
Ciekawe jest zwłaszcza:



"Bałagan w katedrze i nie tylko…
Jakie były motywy arcybiskupa? Już w 1935 i 1936 roku krakowski metropolita zaznaczał, że sarkofag Piłsudskiego jest źle zlokalizowany. Po katedrze włóczą się tłumy, szkolne wycieczki; młodzież „załatwia się po kątach”, po świątyni roznosi się przykry zapach, a lekarze wojskowi dokonują nieustannych poprawek na źle zabalsamowanych zwłokach marszałka. Ruch turystyczny uniemożliwia w świątyni godne sprawowanie liturgii.

Jako arcybiskup, także z nakazu prawa kanonicznego, troszczący się o swoją katedrę, książę metropolita nie mógł godzić się na takie praktyki, graniczące z profanacją świątyni. Miał też pełne prawo do podjęcia stosownych decyzji. Przez dwa lata lojalnie informował o nich rząd, który nie wykazywał skłonności do konstruktywnych negocjacji.

Choć autorytet i zasługi marszałka Piłsudskiego dla niepodległości ojczyzny są niekwestionowane, arcybiskup musiał mieć w pamięci „osobliwy” stosunek Piłsudskiego do religii. Piłsudski został protestantem w celu wzięcia ślubu ze swoją pierwszą żoną – Marią Juszkiewiczową. Była ona rozwódką i miała dziecko z poprzedniego związku. Następnie Piłsudski powrócił na łono Kościoła katolickiego w celu wzięcia ślubu z kolejną kobietą – Aleksandrą Szczerbińską. Takie podejście do spraw wyznania i religii już wówczas budziło sprzeciw wielu ludzi, nie tylko duchownych.

Czas zrobił swoje

Adam książę Stefan Sapieha, arcybiskup metropolita krakowski i kardynał, którego w 1937 roku niektórzy chcieli ciągać przed sąd i wyrzucić z kraju, już dwa, trzy lata później został powszechnie okrzyknięty „niekoronowanym królem Polski”. Podczas gdy sanacyjna elita władzy uciekła w popłochu we wrześniu 1939 r. za granicę, on jeden pozostał w prastarym Krakowie, gdzie czuwał nad polskimi grobami na Wawelu, także nad sarkofagiem Józefa Piłsudskiego. Stąd pomagał Polakom, budząc grozę i respekt nawet u hitlerowskich cyników i oprawców.

Anegdota mówi, że gdy osławiony generalny gubernator Hans Frank zażądał od abp. Sapiehy kluczy od Wawelu, ten wydał je niemieckiemu zbrodniarzowi, dodając:

„Tylko niech pan nie zapomni mi ich oddać, kiedy będzie pan opuszczał Wawel”. "

Po tym się poznaje klasę człowieka!



Jeszcze raz dziekuję! Laughing

_________________
JerzyS
"Prawdziwa wiedza to znajomość przyczyn."
Arystoteles

Sob 15 Sty, 2011 17:56

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Już w 1935 i 1936 roku krakowski metropolita zaznaczał, że sarkofag Piłsudskiego jest źle zlokalizowany. Po katedrze włóczą się tłumy, szkolne wycieczki;
(...) Ruch turystyczny uniemożliwia w świątyni godne sprawowanie liturgii.

Jako arcybiskup, także z nakazu prawa kanonicznego, troszczący się o swoją katedrę, książę metropolita nie mógł godzić się na takie praktyki, graniczące z profanacją świątyń.


Czy ktoś to przypomniał Dziwiszowi w kwietniu 2010 Zszokowany
Tłumy-szkolne wycieczki-profanacja Zszokowany ?
Jakoś inaczej się w teleradiomediach słyszało i widziało, a w gazeciarni czytało Laughing ...

Cytat:
Takie podejście [Józefa Piłsudskiego] do spraw wyznania i religii już wówczas budziło sprzeciw wielu ludzi, nie tylko duchownych.

A to już czysty pragmatyzm - najszybsza - prawnie dopuszczalna- formuła rozwiązania małżeństwa. Za stosowną opłatą, rzecz jasna Rolling Eyes
I tolerowana powszechnie przez kościół kat. - za stosowną opłatą, rzecz jasna
Pozdrawiam

Sob 15 Sty, 2011 20:28

Powrót do góry
ALF
Major

Major





Posty: 1637
Pochwał: 1
Skąd: Mysłakowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zubek napisał:
I tolerowana powszechnie przez kościół kat. - za stosowną opłatą, rzecz jasna


Z jednym wyjątkiem...Henryk VIII Wink

_________________
Serdecznie Pozdrawiam
Jacek
I.K.O.W. 1885-1945

Sob 15 Sty, 2011 20:59

Powrót do góry
JerzyS
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 231
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote="Zubek"]
Cytat:


Czy ktoś to przypomniał Dziwiszowi w kwietniu 2010 Zszokowany
Tłumy-szkolne wycieczki-profanacja Zszokowany ?
Jakoś inaczej się w teleradiomediach słyszało i widziało, a w gazeciarni czytało Laughing ...



Adam książę Stefan Sapieha, arcybiskup metropolita krakowski i kardynał, - miał klasę

Arcy biskup Dziwisz ma kasę.

Słyszałem o kwocie 20 milionów złotych, ale potwierdzenia w źródłach brak.

Zainteresowani milczą!

_________________
JerzyS
"Prawdziwa wiedza to znajomość przyczyn."
Arystoteles

Sob 15 Sty, 2011 21:21

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:


Przygotowania do wojny były, bo wojna ta wybuchła .
Brały w niej udział wojska wierne rządowi i rebelianci.

Były prowadzone działania wojenne z udziałem artylerii i lotnictwa.



Działania wojenne z udziałem lotnictwa Exclamation Kolejny humbug JerzegoS, który poślednio sugeruje bombardowania Laughing
Piłsudski był pewien, ze wystarczy demonstracja siły, a skompromitowane dotychczasową nieudolnością władze, bez szemrania poddały się jego woli. Dlatego siły jakie były do jego dyspozycji rano 12 maja obejmowały 7 pułk ułanów, 22 p.p i kilka mniejszych oddziałów, łącznie ok. 2 tys. ludzi Exclamation Trudno takimi siłami przeprowadzić rebelię, a raczej zamach stanu.
Piłsudski wierzył, że wystarczy jego obecność, aby zażegnać bratobójczy konflikt. Był przekonany, że nie dojdzie do walk i przelewu krwi.To co było zaskoczeniem, to postawa prezydenta Wojciechowskiego. Z pewnością, po "swoim" człowieku nie spodziewał się podobnej reakcji, jaką zobaczył na moście Poniatowskiego. Jego dawny przyjaciel był gotów podjąć zbrojny opór i nie dopuścić do zamachu na legalny rząd.
Postawa Wojciechowskiego wydatnie wpłynęła na decyzje rządu, z Witosem na czele, bowiem, odtąd nikt nie myślał o zawarciu kompromisu z Piłsudskim.
Zadufany w sobie Piłsudski, nie przewidział, że sprawy przyjmą taki obrót. Kiedy zatrzymał się w koszarach 36 p.p na Pradze, powiedział :
" Most Poniatowskiego jest stracony. Rozumiecie, stracony, stracony...." .....gdyby nie fakt, że załoga mostu Kierbedzia była gotowa się poddać..... to kto wie......? Pewnie tylko JerzyS Twisted Evil Jednak wówczas, na wieść że ułani z 7 pułku, przeszli przez ów most, Józef Piłsudski powiedział:
"...na pewno tak nie jest. Nie ma wejścia do Warszawy"
Po zajęciu centrum miasta, doszło do walk z lojalnym wobec rządu 30 p.p. Zginęło 11 żołnierzy.Kiedy opluwany, przez niby historyka JerzegoS, Piłsudski usłyszał strzały powiedział:
Nigdy nie sądziłem, że do tego dojdzie i tu, mimo że nie jestem fanem Marszałka, to wierzę jemu, a nie Jerzemu S. Exclamation i jego bezmyślnie wklepanym tekstom.
Na plus dla Piłsudskiego, należy uznać że działania jego oddziałów nie miały na celu przechwycenie rządu i premiera, bowiem ostatnią rzeczą jakiej chciał Marszałek, byłaby dalsza eskalacja walk w stolicy.
Natomiast rząd, podparty autorytetem generałów dawnej armii K.u.K wezwał na odsiecz oddziały 57 p.p, 10 p.p i 58 p.p.
Prezydent Wojciechowski nie zamierzał kapitulować ani zaprzestać dalszego przelewu polskiej krwi.
Ważne, w kontekście eskalowania tego bratobójczego konfliktu zdanie wypowiada, opluwany tu Piłsudski. Na pytanie Daszyńskiego do czego zmierza, odparł :
Nie wiem

Dlatego brednie i pierdołki w stylu: spisku, finansowania ( czego ?) i tzw. wojny, oraz rebelii, terroryzmu itp, uważam za objaw braku szerszej wiedzy, a za tym i perspektywy, jednego z userów o nicku JerzyS, którego działalność sprowadza się do bezmyślnego wklejania cudzych tekstów na forum IOH.

Nie 16 Sty, 2011 2:27

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
A propos wypowiedzi Setha
Cytat:
JerzyS, którego działalność sprowadza się do bezmyślnego wklejania cudzych tekstów na forum IOH.

To jakoś kolega JerzyS nie przeczytał nawet dokładnie ( no ale- kurde Embarassed - długie jest, ze trzy strony maszynopisu, jak nic Rolling Eyes ) pierwszego z brzegu opracowania internetowego - po "wklepaniu" hasła "przewrót majowy"- o tu:
Cytat:
Przewrót majowy – Wikipedia, wolna encyklopedia2 Przebieg. 2.1 Preludium zamachu. 2.1.1 12 maja. 2.1.1.1 Spotkanie na moście Poniatowskiego ...... Antoni Czubiński: Przewrót majowy 1926 roku. ...
pl.wikipedia.org/wiki/Przewrót_majowy - Kopia - Podobne

Jaś nie doczytał Mr. Green ?
Pozdrawiam

Nie 16 Sty, 2011 12:37

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zubek:

Cytat:
Jaś nie doczytał Mr. Green ?


Ten "Jaś" nie czyta, ten "Jaś" wkleja Laughing

Nie 16 Sty, 2011 15:59

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

JerzyS, jeśli przepisujesz coś co nie jest twoją twórczością, proszę o podanie źródła. Wklejanie cudzych tekstów bez podania źródła nie będzie tolerowane. Kursywa czy pogrubienie to za mało.
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Nie 16 Sty, 2011 17:55

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

de Villars napisał:
JerzyS,

Proście, a będzie Wam dane...
A Panu Gienierału - dzięki Wink

Wto 18 Sty, 2011 1:04

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5 Strona 5 z 5

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.