| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bluemen123
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czy to toporek średniowieczny?

Witam , proszę o id tego toporka/siekierki oraz wydatowanie. Ma znaki które widać na zdjęciach. Niestety była czyszczona ;/

Ostatnio zmieniony przez bluemen123 dnia Nie 09 Gru, 2012 21:18, w całości zmieniany 1 raz

Nie 31 Paź, 2010 19:53

Powrót do góry
Chaemuaset
Second Lieutenant

Second Lieutenant




Posty: 316
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Prawdopodobnie nawet wczesny. Skąd go wyciągnąłeś? Szkoda, że został tak potraktowany szlifierką =/

Wto 09 Lis, 2010 16:54

Powrót do góry
bluemen123
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Znalazłem go w lesie . Myślałem, że to jakaś zwykła siekierka i dlatego go wyczyściłem elektrolizą i szczotką drucianą niestety ;/ Chciałbym go oddać do muzeum ale nie wiem czy taka czyszczona mi przyjmą ;/ Wiadomo coś więcej o tym toporku? Znalezisko z Mazowsza ok 6-7 km od Wisły

Czw 11 Lis, 2010 21:03

Powrót do góry
Konrado
Porucznik

Porucznik





Posty: 625
Skąd: Mazowieckie
Archiwum: IPN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeśli nie przyjmą go w muzeum, w co wątpię, bo biorą wszystko i wrzucają do magazynu, to z chęcią go przyjmę Uśmiech
_________________
"Jeszcze się taki nie urodził co by każdemu dogodził"

Pią 12 Lis, 2010 14:11

Powrót do góry
werbull
Marynarz

Marynarz




Posty: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wygląda na średniowieczny lub późno starożytny. Dlaczego? Bo na naszych ziemiach w starożytności grasowali różni barbarzyńcy, głównie uzbrojeni w toporki. A co do średniowiecza...nie wiem czy ktoś tutaj w okresie 1000-1500r. walczył za pomocą toporków. Może to być toporek z okresu I wojny światowej, ponieważ taki w lesie porzucony mógł być jakiegoś drwala, którego nagle zastrzelono Wink A wygląd to wiadomo dlaczego taki. Deszcz, zima i ogromne upały Uśmiech Do muzeum nie oddawaj. Na twoim miejscu wziął bym sobie to jako rzecz ,,zdobyczną''

Pozdro.

Sob 13 Lis, 2010 11:45

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

werbull:

Cytat:
A co do średniowiecza...nie wiem czy ktoś tutaj w okresie 1000-1500r. walczył za pomocą toporków



Topór był powszechną i ogólnie dostępną bronią. Szczególnie w okresie średniowiecza.

Chaemuaset:


Cytat:
Prawdopodobnie nawet wczesny.



Jedynym dowodem, że wskazany okres to średniowiecze, jest rozszyfrowanie tego znaku w formie kurzej łapki. Datowanie takiego wykopka po kształcie jest dosyć ryzykowne. Jak widać, nie jest on szczególnie nadgryziony przez korozję, i to pomimo brutalnej ingerencji szlifierką.

Sob 13 Lis, 2010 12:47

Powrót do góry
bluemen123
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Znaki które są na toporku są wśród anglosaskich run(znaków runicznych) ale nie wiem czy to dobry trop. http://www.runewebvitki.com/Rune%20Origins1.htm

Sob 13 Lis, 2010 15:07

Powrót do góry
Chaemuaset
Second Lieutenant

Second Lieutenant




Posty: 316
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Jedynym dowodem, że wskazany okres to średniowiecze, jest rozszyfrowanie tego znaku w formie kurzej łapki.
Topór ten jest zgodny z typologią toporów wczesnośredniowiecznych Nadolskiego. A te znaki mogą być równie dobrze runami, tamgami lub słowiańskimi literami.
Zalecam oddanie go do muzeum. Nawet jeśli teraz nic z nim nie zrobią to wcześniej czy później dokopie się do niego jakiś badacz i na pewno będzie to z korzyścią dla nauki.

Czw 18 Lis, 2010 14:20

Powrót do góry
JakubAleksiej
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 31
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hmm interesujące. Wg. mnie będzie wnioskując po tych runach albo za plemion słowiańskich, albo początki Państwa Polskiego. Najlepiej dorób trzonek i powieś jako trofeum.

Sro 22 Gru, 2010 21:04

Powrót do góry
bluemen123
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A ma ktoś pomysł jak go zakonserwować, żeby go bardziej nie zniszczyć. Toporek będzie w lokalnym muzeum na wiosnę Wink

Wto 28 Gru, 2010 21:57

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie zadne runy a dosc popularna sredniowieczna punca kowalska -pojawiala sie juz na tym forum kilkukrotnie,znalezlismy skarb z takimi sygnaturami pod Gliwicami-obecnie w tamtejszym muzeum.
bylo tu: http://forum.ioh.pl/viewtopic.php?p=82119#82119


Zakonserwowac-sa specjalne srodki-poczytaj dobrze forum,sa i srodki amatorskie ...

Na drugi raz robiac fotki -ustaw obok kawalek linijki lub tasmy mierniczej,a jesli w terenie to cos o klasycznej wielkosci-np 10 cm paczke papierosow czy zapalki -dla porownania wielkosci.bo cos mi sie zdaje ze to spory topor nie toporek

Sro 29 Gru, 2010 1:30

Powrót do góry
bluemen123
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A jak datowany był ten skarb z Gliwic? Czyli ten toporek to wczesne czy późne średniowiecze? Nie jest zbyt duży poźniej podam jego wymiary.

Sro 29 Gru, 2010 8:51

Powrót do góry
bluemen123
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Toporek ma prawie 18cm.

Czw 30 Gru, 2010 21:51

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.