| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gelevorn
Schütze

Schütze





Posty: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Herby rodzin : Leszczyńscy i Rekowscy

Poszukuję tych dwóch herbów. Obie rodziny z okolic Pojezierza Kaszubskiego i Krajeńskiego - lecz mogę się mylić. Obie rodziny używały przedrostka "von" bo wiadomo te tereny raczej były niemieckie.

Wto 19 Sie, 2008 21:05

Powrót do góry
żukow
Major

Major




Posty: 1876
Pochwał: 4
Skąd: Bidziny
Archiwum: Prokuratury we Wrocławiu
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Leszczyńscy- herb Wieniawa


Rekowscy- posiadali oni herb własny, ale nijak go znaleźć w internecie, a co dopiero w książkach.

_________________
"W czas wojny potrzebujemy kogoś nowego, komu możemy zaufać, kto poprowadzi ludzi jak jakiś święty. "
— Tupac Amaru Shakur

Nie 24 Sie, 2008 19:14

Powrót do góry
hleb
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 276
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pomógłby trzeci tom herbarza Pragerta [herbarz szlachty kaszubskiej] ale Rekowscy sa dopiero w trzeicm tomie, który czeka na publikacjęWink
ale zajrzyj tu: http://www.rekowski-santos.de/html/wappen.html może będzie coś o herbie... Wink

_________________
DISCERNERE VERA ET FALSA

Nie 24 Sie, 2008 21:42

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Według strony: http://www.jurzak.pl/
do nazwiska Rekowski przypisany jest herb Abdank.

Jeśli chodzi o Leszczyńskich - to było kilka rodów, które posługiwały się różnymi herbami - najsłynniejszy to ww. Wieniawa (pieczętował się nią m.in. król Stanisław Leszczyński).

W załącznikach przegląd herbów przypisanych obu nazwiskom - rysunki pochodzą ze strony http://www.jurzak.pl/

pzdrwm Wyluzowany



Opis załącznika:
Rekowski herbu Abdank

Opis załącznika:
Leszczyńscy - wyszukani

Opis załącznika:
różne herby, którymi pieczętowali się różni Leszczyńscy

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Czw 28 Sie, 2008 14:29

Powrót do góry
hleb
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 276
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

niemniej kaszubscy Rekowscy byli herbu własnego. o ile sie orientuje własnie takiego, jak na przywołanej stronie.
pozdrawiam

_________________
DISCERNERE VERA ET FALSA

Sro 03 Wrz, 2008 18:53

Powrót do góry
Korsak
Sierżant

Sierżant




Posty: 86
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

a może chodzi dkładnie o Wantoch-Rekowskich z Kaszub??
Pozdrawiam,
MK

Sro 06 Sty, 2010 21:30

Powrót do góry
hleb
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 276
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Korsak, ze szlachtą kaszubską to mamy duży problem. A to dlatego, że jej nazwiska ustaliły się dość późno. Kiedyś, było to jakieś 10 lat temu, mój kolega prowadził badania nad szlacheckimi rodzinami Kaszub i wyszło mu na to, że panował tam znaczny galimatias. O ile sobie przypominam, zdarzało się, że jedna rodzina, posiadająca działy w kilku wioskach, używająca jednego przydomka, z każdej wsi pisała się inaczej. Zeby to zilustrować: jeżeli jakiś Wantoch-Rekowski posiadał dobra w Rekowie, Piechowicach, czy Dąbrowie, to w dokumentach mógł występować jako Watnoch Rekowski, Watntoch Piechowski czy Wantoch Dąbrowski, w zależności, której wsi dotyczyła sprawa Wink. Uzywając oczywiście jednego herbu. Ostateczny kształt nazwiska jego potomków zalezał od tego, który z działów odziedziczyli Wink. Podane tu przykłady oparte zostały na danych pochodzących bodaj z XVIIw.
_________________
DISCERNERE VERA ET FALSA

Czw 11 Lis, 2010 18:05

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.