| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pole bitwy pod Lutynią

Bitwa o prawdę historyczną toczy się w podwrocławskiej Lutyni, gdzie 250 lat temu wojska pruskie rozgromiły dwakroć liczniejszą armię austriacką. Pole bitewne otoczone jest opieką konserwatorską. A to oznacza, że w historycznym miejscu nie można postawić żadnego budynku.

Pole jednej z najsłynniejszych bitew rozegranych na Dolnym Śląsku jest ogromne – kilkaset hektarów pod prawną opieką konserwatora zabytków. Tam budować nie wolno. Na polu bitwy rośnie sad pani Anny. Nie wolno w nim wybudować nawet przechowalni owoców. Rozgoryczenie właścicieli ziemi jest tym większe, że bitwa rozegrała się gdzie indziej.

I o tym w Lutyni wszyscy wiedzą. Na terenie pod opieką konserwatorską odbywały się jedynie przemarsze wojsk. Właściwe historyczne miejsce zajmują teraz prywatne posesje.

Mieszkańcy woleliby mniejsze pole bitwy i najlepiej na gruntach Agencji Nieruchomości Rolnych. Konserwator skłonny jest do negocjacji. Pole bitwy pod Lutynia jest jedynym na Dolnym Śląsku objętym jego opieką.

Warto dodać, że na atrakcyjnym polu bitwy możnaby sporo zarobić. Bo dobrze przygotowane miejsce historyczne zawsze przyciągnie turystów.

[za: http://ww6.tvp.pl/1687,20080728761242.strona]

Czw 31 Lip, 2008 9:33

Powrót do góry
czarnobylski
Porucznik

Porucznik





Posty: 719
Pochwał: 1
Skąd: 53°02' N 18°37' E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

to bardzo ciekawa sprawa. @Leuthen - daj znać jak coś się w tym temacie ruszy.
Swoją drogą po tych przemarszach mogło został trochę zabytków w ziemii i tu działania konserwatora są chyba własciwe. Jednak skoro jest chetny do negocjacji to znaczy, że faktycznie można cos ciekawego tam wymyślić.
Jeżeli prawdą jest, że bitwa była w miejscu obecnego osiedla domków jednorodzinych to nie jest to piewsza taka sytuacja w tym kraju. Niestety. Pod samym Toruniem można kilka tak smutnych zjawisk zaobserwować.

pozdrawiam,

_________________
czarnobylski

Nie zabieraj swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tylko na ziemi

www.krewniacy.pl

Sro 20 Sie, 2008 14:17

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Pole bitwy pod Lutynią

Leuthen napisał:

Mieszkańcy woleliby mniejsze pole bitwy i najlepiej na gruntach Agencji Nieruchomości Rolnych. Konserwator skłonny jest do negocjacji. Pole bitwy pod Lutynia jest jedynym na Dolnym Śląsku objętym jego opieką.


Chyba to jest jedyna motywacja dla gardlowania w tej sprawie Wink

_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Sro 20 Sie, 2008 14:35

Powrót do góry
Krzysiu
Chorąży

Chorąży





Posty: 150
Skąd: Świdnica
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie widziałem tego wcześniej, a szkoda, bo ten dziennikarski tekst to przykład ignorancji i dezinformacji.

Wystarczy sobie policzyć, ile hektarów liczy kwadrat terenu o boku 1 km - dokładnie 100 hektarów. A pol bitwy jest znacznie większe. Pierwsze walki odbyły się między Zakrzycami a Gałowem, tam starło się prawo skrzydło pruskie i lewe austriackie (korpus Nadasdy'ego). Jeszcze bardziej na wschód nastąpiły pierwsze starcia kawalerii. Następnie cały odcinek między Zakrzycami a Lutynią trwała walka na linii odwrotu Austriaków. Najbardziej zaciete walki miały miejsce w samej wsi, oraz na wschód od niej, w stronę Leśnicy. A końcowe walki odbyły się między Lutynią, a Wróblowicami. Najostrożniej licząc, jest to pas terenu o długości 3 km i szerokości 1 km.

Gdyby konserwator objął ochroną strefę manewrów armii pruskiej, byłby to obszar liczący 2 - 3 tysiące hektarów, prawie od Środy Śląskiej.

Po przemarszach i bitwie zostało niewiele, bo służby kwatermistrzowskie pieczołowicie zbierały porzucone elementy wyposażenia. Sami mieszkańcy również "na bieżąco" zużywają do róznych celów znalezione na polu kule żeliwne, ołów czy inne przedmioty. Znacznie więcej ciekawych rzeczy znajduje się w miejscach obozów.

_________________
www.altkreytzen.org.pl

Wto 17 Lis, 2009 17:27

Powrót do góry
marian.45
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 122
Pochwał: 1
Skąd: warszawa
Archiwum: nie wiem co to jest
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie chcę tworzyć nowego wątku więc podłączę się do tego.Niedawno weszła w moje posiadanie niemiecka książka z roku 1907 na temat tej bitwy pod Wrocławiem.W książce jest parę zdjęć prezentujących obecną panoramę pola bitwy.Czyli z przed stu laty jakby nie patrzyć.


Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:


Ostatnio zmieniony przez marian.45 dnia Nie 01 Sie, 2010 15:15, w całości zmieniany 1 raz

Nie 30 Maj, 2010 23:53

Powrót do góry
marian.45
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 122
Pochwał: 1
Skąd: warszawa
Archiwum: nie wiem co to jest
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ciąg dalszy.


Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Pon 31 Maj, 2010 0:01

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Krzysiu, kiedyś sobie policzyłem, że pole bitwy pod Lutynią to w przybliżeniu kwadrat o boku 7 km (czyli całkowita powierzchnia to 49 km kwadratowych), z czego działania wojenne toczyły się na połowie tego obszaru (ok. 25 km kwadratowych).
Marian.45 - bardzo ciekawe zdjęcia. Mógłbyś podać dane bibliograficzne tej książki (autor, tytuł, miejsce i rok wydania)? Z chęcią po nią sięgnę Wink

Wto 15 Cze, 2010 17:53

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Fotki powaliły mnie na kolana Piwo Nawet ta ilość śniegu na zdjęciach, jest prawie zgodna ze stanem faktycznym w dniu bitwy. "Prawie" Wink

Wto 15 Cze, 2010 19:49

Powrót do góry
marian.45
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 122
Pochwał: 1
Skąd: warszawa
Archiwum: nie wiem co to jest
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oto ta książka .


Opis załącznika:

Nie 01 Sie, 2010 15:27

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.