| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ponury
Lieutenant

Lieutenant





Posty: 786
Skąd: Gdańsk!
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Gdynia Oksywie - schron pod kościołem

A może wy posiadacie jakieś cenne informacje o tym schronie? Niby dla załogi stoczni, niby nie dokończa fabryka min akustycznych. Podobno bardzo rozległy i nadal sprawny...

http://forum.eksploracja.pl/viewtopic.php?f=127&t=403&start=0

Cytat:
"Jeśli chodzi o schron pod Oksywskim wzgórzem to faktycznie istnieje do dzisiaj. Kolega pp przesadził jednak troszkę z jego opisem. Przestudiowałem jak sądzę większość materiałów dotyczących tamtejszego poligonu torpedowego oraz należących do niego obiektów, ale nie słyszałem nigdy żeby była tam fabryka min akustycznych. Nie neguję jednak tego definitywnie. Być może pan pp posiada więcej informacji.
Z większoci opisów funkcjonowania tamtejszego poligonu wynika jednoznacznie, że obiekt ten zawsze pełnił funkcję schronu. Taką funkcję pełni również teraz. Jest to sporych rozmiarów schron tunelowy. Byliśmy tam wiele lat temu, kiedy na każdym rozgałęzieniu korytarzy wisiał jeszcze plan schronu. Jeden z nich można zobaczyć pod adresem: http://www.skeleton65.republika.pl Schron posiada 5 wejść: 4 śluzy gazowe - 3 znich nmerowane na planie 1,2,3 znajdują się na terenie jednostki wojskowej , Sluza nr 5 jest w wąwozie niedaleko pozostałości baterii Cannet. Trudno powiedzieć, czy na 100% wejście 5 jest na terenie wojskowym, gdyż jeszcze rok temu nie było tam żadnych płotów, ani tablic ostrzegających o tym, że to teren wojskowy. Wejściem nr 4 jest gigantyczny szyb z zainstalowanymi czerpniami powietrza. Zlokalizowany on jest za cmentarzem na Oksywiu - na szczycie wzgórza pod którym schron się znajduje. Na planie tego obiektu szyb oznaczony jest jako "WZ" . Wejście do niego osłania 2 kondygnacyjny schron. Szyb ten posiada 12 półpieter . Klatka schodowa jest metalowa. Każde piętro główne zamykane jest szczelnym włazem z zasuwami ( od spodu ).
Długość korytarzy tego schronu to 1850m."

_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.

Pon 03 Maj, 2010 22:09

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.