| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marpar
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 219
Pochwał: 1
Skąd: Mielec
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Asasyni- sekta zabójców

Z tego co zauważyłem nikt nie podjął się tego tematu.

Rycerze wracający z krucjat często wspominali o tajemniczych ludziach, zwanych asasynami. Mieli oni żyć wysoko w górach w Syrii i zajmować się podstępnym zabijaniem swoich przeciwników. Potrafili oni niekiedy latami przebywać w otoczeniu ofiary, starannie się maskując, udawając wiernych przyjaciół, zdobywali zaufanie, by wreszcie zabić, osiągnąć swój cel. Przewodzić im miał władca zwany Starcem z Gór.

To wszystko brzmi ciekawie, tylko ile w tym prawdy?

_________________
"Venimus, vidimus et Deus vicit"

Sob 29 Lis, 2008 22:35

Powrót do góry
Radix
Gun So

Gun So





Posty: 92
Skąd: Chełmsko Śl.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie wiem czy to prawda. Ale jak zobaczyłem temat zdziwiłem sie. I myślałem że ktoś za dużo się w Gothic3 nagrał. Ale nic nie wiem sprawdzę tę informacje

Sob 06 Gru, 2008 22:57

Powrót do góry
Radix
Gun So

Gun So





Posty: 92
Skąd: Chełmsko Śl.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ok poszukałem w Google i dużo o tym piszą. Co bym nie przeczytał pisze że asasyni żyli naprawdę może inni powiedzą coś innego na ten temat

Sob 06 Gru, 2008 23:13

Powrót do góry
orzel13
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 428
Skąd: Swindon(GB)
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jasne, żyli na prawdę ale te zabójstwa to chyba mit. Oto co ukochana wiki o tym mówi Bardzo szczęśliwy

Krzyżowcy nazywali nizarytów "asasynami", co wywodzi się od ich pogardliwego arabskiego określenia "hasziszijja", "zażywający haszysz", które w oczach sunnitów miało symbolizować ich bezbożność i amoralność. W Europie asasyni szybko stali się przedmiotem na wpół fantastycznych opowieści, a Raszid ad-Din Sinan na wpół legendarnym "Starcem z Gór". Ostateczną syntetyczną formę tych historii spopularyzował Marco Polo.

_________________
Nie tyle groźny jest rosyjski czołg, co jego pijana załoga.

Sob 06 Gru, 2008 23:22

Powrót do góry
Piotr Wysocki
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 206
Pochwał: 1
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jakieś dwa lata temu w "Polityce" był artykuł o asasynach. Jak ktoś jest zainteresowany to można w archiwum poczytać:

http://www.polityka.pl/archive/do/registry/secure/showArticle?id=3352541

PS. Nie radziłbym czerpać z gier zbyt wielu informacji Wink

Sob 06 Gru, 2008 23:40

Powrót do góry
Radix
Gun So

Gun So





Posty: 92
Skąd: Chełmsko Śl.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
zażywający haszysz
ja jednej stronie wyczytałem że to dlatego bo jak się naćpali to zabijali ale tam głupoty pisali
Bardzo szczęśliwy

Sob 06 Gru, 2008 23:41

Powrót do góry
Piotr Wysocki
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 206
Pochwał: 1
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

"Zażywający haszysz" albo "zjadacze haszyszu". Co to za jedna strona i dlaczego uważasz, że pisali tam głupoty?
Uważasz, że człowiek uzależniony/będący pod wpływem narkotyków nie jest zdolny do zabijania?

Nie 07 Gru, 2008 0:03

Powrót do góry
Radix
Gun So

Gun So





Posty: 92
Skąd: Chełmsko Śl.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
"zażywający haszysz", które w oczach sunnitów miało symbolizować ich bezbożność i amoralność.

tak napisano w Wikipedii czyli to że pod wpływem zabijali raczej odpada. I wcale nie myślę że ćpun nie zabije

_________________
"Jest tylko jedna droga do śmierci dla zawodowego żołnierza: od ostatniego naboju w ostatniej bitwie podczas ostatniej wojny." George Patton

Nie 07 Gru, 2008 0:34

Powrót do góry
MBS
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 238
Skąd: Mielec
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja wiem, że haszysz dawano Spahisom przed bitwą.
A o asasynach nie wiem nic prócz tego, że są dostępni jako 40 osobowy odział w Medieval II Total War. Potem zamieszczę co dali w tej grze w opisie jednostki.

Nie 07 Gru, 2008 10:10

Powrót do góry
Radix
Gun So

Gun So





Posty: 92
Skąd: Chełmsko Śl.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Asasyni pojawiają się w rożnych grach często inni niż byli w rzeczywistości więc grą nie trzeba wierzyć
_________________
"Jest tylko jedna droga do śmierci dla zawodowego żołnierza: od ostatniego naboju w ostatniej bitwie podczas ostatniej wojny." George Patton

Nie 07 Gru, 2008 11:10

Powrót do góry
Marpar
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 219
Pochwał: 1
Skąd: Mielec
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Te zabójstwa lub niedoszłe zabójstwa to tez prawda. Może niektóre przekazy są przesadzone, z pewnością rycerze powracający z krucjat wyolbrzymiali fakty i zaokrąglali liczby. Lecz jedno jest pewne- Asasyni żyli naprawdę.
Czytałem kiedyś, że jeden z przybocznych strażników samego Saladyna, a zarazem jego doradca i zaufany człowiek okazał się Asasynem i o mały włos go nie zabił...

_________________
"Venimus, vidimus et Deus vicit"

Nie 07 Gru, 2008 11:11

Powrót do góry
Piotr Wysocki
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 206
Pochwał: 1
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Radix napisał:
tak napisano w Wikipedii czyli to że pod wpływem zabijali raczej odpada. I wcale nie myślę że ćpun nie zabije


Skąd wywnioskowałeś takie twierdzenie?

Nie 07 Gru, 2008 11:48

Powrót do góry
Radix
Gun So

Gun So





Posty: 92
Skąd: Chełmsko Śl.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A stąd że "w oczach sunnitów miało symbolizować ich bezbożność i amoralność" nic nie pisze o zabójstwach pod wpływem. I zgadzam sie z tobą że człowiek pod wpływem narkotyków jest zdolny do zabójstwa. Ale asasyni jak nazwa wskazuje zabijali naprawdę (ang. assassin- zamachowiec)
_________________
"Jest tylko jedna droga do śmierci dla zawodowego żołnierza: od ostatniego naboju w ostatniej bitwie podczas ostatniej wojny." George Patton

Nie 07 Gru, 2008 12:00

Powrót do góry
Piotr Wysocki
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 206
Pochwał: 1
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W jakim stopniu to, że "w oczach sunnitów miało symbolizować ich bezbożność i amoralność" wyklucza możliwość zabijania?

Nie 07 Gru, 2008 12:07

Powrót do góry
Radix
Gun So

Gun So





Posty: 92
Skąd: Chełmsko Śl.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oznacza to że określenie "zażywający haszysz" pokazywało że nie przestrzegają zasad islamu
_________________
"Jest tylko jedna droga do śmierci dla zawodowego żołnierza: od ostatniego naboju w ostatniej bitwie podczas ostatniej wojny." George Patton

Nie 07 Gru, 2008 12:10

Powrót do góry
Piotr Wysocki
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 206
Pochwał: 1
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No ale co to się ma do zabijania?
Myślisz, że mahometanie nie piją, nie palą, nie zażywają narkotyków, bo Koran im tego zabrania?
A czy wszyscy chrześcijanie przestrzegają postów?
Powiem Ci coś, mój znajomy pił wódkę z muzułmanami. Za pierwszym razem muzułmanin stwierdził, że "zejdźmy do piwnicy żeby Allah nie widział" a drugi zakrył się kocem.

Nie 07 Gru, 2008 12:17

Powrót do góry
Radix
Gun So

Gun So





Posty: 92
Skąd: Chełmsko Śl.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ale dawniej były surowe kary za nie przestrzeganie koranu, chrześcijaninowi nic nie zrobią za złamanie jednego z przykazań a Muzułmaninowi ucinali ręce za picie. Teraz terroryści islamscy zabijają jak wyczują u wiernego alkohol.
_________________
"Jest tylko jedna droga do śmierci dla zawodowego żołnierza: od ostatniego naboju w ostatniej bitwie podczas ostatniej wojny." George Patton

Nie 07 Gru, 2008 12:22

Powrót do góry
Jubenser
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 23
Skąd: Kielce
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Właściwa arabskanazwa "Hashashins"- haszaszyni - palacze haszyszu, dzieki niemu wprowadzali sie w stan transu w którym, gotowi byli nawet w imie Allaha popełnić samobójstwo, ich pierwszy przywódca zwany przez europejczyków Człowiekiem z gór był jednym z najbardziej poszukiwanych i najdroższych arabów za jakich europejczycy na krucjatach wyznaczyli nagrody.

Pon 08 Lut, 2010 14:21

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.