| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rumunia i wawelskie skarby

W 1939r. wywieziono część wyposażenia wawelskiej katedry, wg wspomnień jednego z uczestników tamtych wydarzeń zaraz na początku wojny wywiezione przez jakiegoś księdza do Rumunii. Jeden człowiek Question
Cytat:

Wczesną jesienią 1947 roku, po przeszło 8-mio miesięcznych poszukiwaniach, dostałem się w Bukareszcie do osoby, która mogła mi konkretnie powiedzieć, że istotnie wartościowe skarby kościelne wywiezione z Polski w czasie kampanii wojennej 1939 roku znajdują się w Rumunii.

dalej czytamy
Cytat:
Czekało tam dwóch zakonników, którzy zaprowadzili nas do drugiej podziemnej sali, gdzie zobaczyłem dwie wielkie walizy, a w nich piękne naczynia liturgiczne, monstrancje wysadzane brylantami, cyboria, złote pateny, kielichy. Poproszono mnie o podpisanie odbioru waliz wraz z zawartością i ponownie z opaską na oczach wróciliśmy do rezydencji przy ul Cusa Woda. Podziękowałem prowincjałowi za szybkie załatwienie sprawy i zapewniłem, że za parę dni przekażę skarby Kościołowi w Polsce i że nie będzie na ten temat żadnych wzmianek w polskiej prasie.

Cytat:
Z ciekawości zapytałem ojca prowincjała, na ile ocenia wartość tych skarbów. Odpowiedział mi, że ok. 10 mln dolarów amerykańskich, co w obecnych czasach odpowiada sumie 100 mln. dolarów.

Cytat:
W protokole zdawczo-odbiorczym z dnia 17 listopada 1947 roku czytamy jakie przedmioty znajdowały się w walizach. Są to: Cyborium z pokrywą, duże, 7 kielichów, wielkości średniej, 6 paten całych, wielkości średniej, 1 patena uszkodzona,1 mały kielich,1 puchar pozłacany,1 monstrancja artystycznie wykonana, wysadzana kamieniami kompletna, 1 monstrancja wysoka, brak aniołka, lupuli i drzwiczek, 1 monstrancja średniej wielkości, bez lupuli i drzwiczek, relikwiarz z krzyżem, cztery tacki do lovabo, dzbanek większy do lovabo oraz 4 mniejsze dzbanuszki do lovabo.

Cytat:
Przez Węgry, Czechosłowację i Polskę przejechaliśmy już bez większych kłopotów. Na trzeci dzień, po wczesnym śniadaniu ruszyliśmy do stolicy i wkrótce zameldowałem się w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz doręczyłem pocztę kurierską. Ministerstwo zawiadomiło księdza – wysłannika od kardynała Sapiehy, który już czekał w Warszawie i za jakąś godzinę oficjalnie przejął on dwie walizy ze skarbami kościelnymi. Zgodnie z obietnicą ministra spraw zagranicznych w prasie polskiej nie ukazała się żadna wzmianka.

Komunistyczne Ministerstwo informuje kardynała Sapiehę i oddaje złote precozja toż to niepodobne do tego okresu Exclamation
Czy ktoś się spotkał z tą historią Question

Czw 16 Lut, 2006 0:28

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

siwy to nie byly najcenniejsze zabytki liturgiczne z katedy. w chwili wybuchu wojny w skarbu znajdowaly sie przedmioty stanowiace symbole polskiego dziedzictwa kulturowego. Te ktore opisales nie sa nawet opisane jako zabytki-symbole. Nie ma tam "ornatu Piotra Kmity" czy tym podobnych skarbow wawelskich. Jak wiesz te przedmioty zostaly "zabezpieczone" przez urzednikow GG i wpisane do katalogu najcenniejszych dziel sztuki przejetych w Polsce.
Zabytki wywiezione do Rumunii mogly wiec moim zdaniem posiadac przede wszystkim wartosc materialna i byc przedmiotami uzytkowymi, pewnie z XVIII lub XIX wieku. Osobiscie nie wierze tez ze ich wartosc w 1947 roku oceniono na 10 mln dolarow bo nawet wyceny najlepszych obrazow nie przekraczaly tej sumy. a wolalbym miec Leonarda niz 50 kielichow mszalnych majacych po max. 200 lat Uśmiech
Fakt wspolpracy rzadu z wladzami koscielnymi nie jest nienaturalny... cos wlasnie pisze o rewindykacji dobr koscielnych po II wojnie swiatowej. taka wspolpraca ukladala sie dosc dobrze (w zakresie odzyskiwania dobr kultury bo tak traktowano zabytki kosielne).
...ale to moje spekulacje. w tekscie jest za malo konkretow.
gdzies mialem fragmenty wspomnien jednego z ksiezy krakowskiej katedry. opisywal losy zabytkow w czasie wojny... jak sie dokopie do nich to dam Ci znac.

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Czw 16 Lut, 2006 8:34

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytaty pochodzą ze wspomnień exdyplomaty pracującego wtedy w Rumunii, teraz mieszkającego w Kanadzie.
Cytat:
Czekała tu na nas niespodzianka. Rumuńska straż graniczna po sprawdzeniu i ostemplowaniu naszych paszportów, stwierdziła, że chce otworzyć plandekę, która przykrywała nasz ładunek: walizy i książki pani Iłłakowiczówny, ale na to nie mogliśmy pozwolić. Walizy zwróciłyby ich specjalną uwagę, bo były ogromne i na pewno chcieliby zobaczyć, co w nich wieziemy. Nie mogliśmy pozwolić na rewizję, więc spokojnie i z uporem powtarzałem oficerom służby granicznej, że to jest poczta dyplomatyczna i nie mogę zgodzić się na kontrolę. W końcu pojawił się wyższy rangą oficer i powiedział, że jeśli nie zgodzimy się na rewizję, to musimy zawrócić. Kazałem szoferowi zastartować samochód i powiedziałem: ???Gazu, gazu, forsujemy szlaban”.

Prawie Bond w miniaturce Laughing

Czw 16 Lut, 2006 13:11

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

w latach 40. taki numer by nie przeszedl Uśmiech ostrzelano by samochod i tyle. cos za bardzo fantastyczna ta relacja...
_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Czw 16 Lut, 2006 19:04

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Też tak myślę z upływem lat każdy jest bohaterem Wink

Czw 16 Lut, 2006 22:46

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Gdybys wiedzial kto jest ten owczesny eksdyplomata, co o nim sie wie itd. to bylo by mozesz troszke przejzysciej.

Sob 04 Mar, 2006 1:22

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.