| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Vixen
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dokumenty

Witam,
Czy najlepszym dowodem ( na pismie )na pochodzenie członka z rodziny szlacheckiej jest dokument aktu urodzenia wypisany po łacinie?
Czy taki dokumet mozna znalesc w parafii gdzie dana osoba została pochowana?
Dzieki za wszelkie informacje.

Wto 29 Kwi, 2008 21:57

Powrót do góry
hleb
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 276
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ad 1. to zależy, co w takim dokumencie będzie napisane Wink)
ad 2. nie zawsze umieramy tam, gdzie się rodzimy (chodzi o miejscowość). I nie we wszystkich parafiach zachował się komplet metrykaliów
pozdrawiam

_________________
DISCERNERE VERA ET FALSA

Pon 05 Maj, 2008 13:03

Powrót do góry
Tomas88
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 310
Pochwał: 1
Skąd: lubelskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeśli chodzi o stare metryki to na pewno już ich nie ma w parafiach tylko są w archiwum. Metryki przechowuje się 100 lat Uśmiech
_________________
Pozdrawiam
Tomasz

Szczęście to po prostu dobre zdrowie i zła pamięć.
Ernest Hemingway

Wto 19 Sty, 2010 0:33

Powrót do góry
Hexe
Sierżant

Sierżant




Posty: 96
Skąd: z Polski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Akta urodzeń, zgonów i ślubów mające 100 lat trafiają do odpowiedniego archiwum danego regionu. Tak bynajmniej jest z duplikatami w USC. W parafiach można znaleźć unikaty starsze nawet o kilka lat.
Nie spotkałam się jeszcze z żadnym aktem zgonu czy urodzenia w języku łacińskim powyżej roku 1810, bynajmniej na terenach polskich.

Cytat:
Dokumenty

Witam,
Czy najlepszym dowodem ( na pismie )na pochodzenie członka z rodziny szlacheckiej jest dokument aktu urodzenia wypisany po łacinie?
Czy taki dokumet mozna znalesc w parafii gdzie dana osoba została pochowana?
Dzieki za wszelkie informacje

Nie sądzę, żeby takie informacje wpisywane były w akcie zgonu. Vixen jakie lata i jaki rejon cie interesuje?

Wto 19 Sty, 2010 0:45

Powrót do góry
Korsak
Sierżant

Sierżant




Posty: 86
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

po łacinie są napisane wszystkie dokumenty w dawnej Polsce/ przed rozbiorowej/. Żeby było śmiesznie to w WKL pisali je po polsku. Dokument ten nie jest dokumentem szlachcica. Zmarły czy urodzony musi mieć przy nazwisku określenia oznaczające szlachcica- natus, generus.
Honestus - czyli uczciwy dawano np pracownikom na urzędach, piwowarom etc; laborus pracowity dawano chłopom.
pozdrawiam,
MK

Wto 19 Sty, 2010 23:18

Powrót do góry
Hexe
Sierżant

Sierżant




Posty: 96
Skąd: z Polski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki Korsak za wyprowadzenie mnie z ciemnoty. szczerze mówiąc nie spotkałam się dotychczas z takim określeniem. Może dlatego, ze u mnie ino chłopy? Mr. Green

Sro 20 Sty, 2010 0:06

Powrót do góry
Korsak
Sierżant

Sierżant




Posty: 86
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Spoko, cała przyjemność po mojej stonie.
Po pierwsze do "szlachty " należą nie tylko noblesi, ale też ludzie co interesują się tematem.Mają status sympatyka ale nie do wszystkich działów mają dostęp. Jasne ,że czasem głupio dyskutować z "Mądrymi" ale czasem warto sie im przysłuchać.
"Szlachta" ma dość proste ,ale rygorystyczne metody przyjmowania - po prostu musisz byc szlachcicem/szlachcianka na dokumentach, które sprawdzają.
Po drugie byłem na wykładzie w PTH do którego należę i wysłuchałem fascynującej opowieści doktoranta co zrobił pracę ze swojej chłopskiej rodziny. Sam- jak to powiedział- był zdumiony jak wiele Jego rodzina znaczyła w danej wsi, jakie miała znaczenie i udział w jej historii. Tego wcześniej przed doktoratem nie wiedział.
Po trzecie kobiety z uszlachetnieniem siebie mają dużo lepiej. Otóż wychodząc za szlachcica zostajesz szlachcianką. Status ten masz nawet po jego śmierci- chyba ,że wyjdziesz po raz wtóry za nieszlachcica.
Pozdrawiam
MK

Sro 20 Sty, 2010 18:27

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.