| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marcor
Hauptmann

Hauptmann




Posty: 920
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

@ butryk,
ciagle znajdowalem sie jeszcze na innych obliczach historii, a nie na innych obliczach historii polskiej. Jesli zauwazam, ze lotnictwo luftwaffe nie mialo nic innego do roboty, jak sciganie jakiegos pana Grzesiuka za kupa kamieni i w ramach niemozliwosci osiagniecia celu grozenie mu piescia, to sa to juz popisy patrotyczne wynikajace z natury.
Reasumujac iz musialoby byc tu wszystko jednostronne zauwazam iz moja obecnosc tutaj jest zbyteczna. Wracam wiec do mojego fotelika na balkonie, bawcie sie panowie dalej dobrze. Laughing
----- off marcor

Sob 14 Kwi, 2007 20:31

Powrót do góry
michalc13
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 483
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam.

Znaczy, z tego wychodzi, że nie znasz "twórczości" Grzesiuka. To nie zarzut (w żadnym wypadku). Daleko mu do takiego czegoś o czym piszesz:
Cytat:
to sa to juz popisy patrotyczne wynikajace z natury
. Mogę dodać jedno, to książki napisane przez Polaka, który "nie lubił" Niemców. Miał jednak ku temu swoje powody. Wink Zanim napiszesz miażdżącą krytykę warto się nieco zapoznać z tematem.

Pozdrawiam.

Sob 14 Kwi, 2007 21:09

Powrót do góry
pitbull51
Kapral

Kapral





Posty: 54
Skąd: Capital City
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

marcor napisał:
zauwazam iz moja obecnosc tutaj jest zbyteczna.


Właściwie to zakończyłeś, tylko niepotrzebnie wpadłeś nie znając literatury Grzesiuka, po przeczytaniu małego cytatu z książki nie powinieneś wypowiadać się na jej temat.

pozdrawiam.

Pon 16 Kwi, 2007 19:33

Powrót do góry
M1
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

"Połknąłem" tą książke 2 raz w 3 dni, polecam bo jest świetna Bardzo szczęśliwy

Pią 20 Kwi, 2007 1:18

Powrót do góry
marcor
Hauptmann

Hauptmann




Posty: 920
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

@ bitbull,
Jak to juz w zyciu bywa, jeden lubi zapach pomaranczy a drugi zapach skarpetek (noszonych). Laughing
Ta tzw. trylogie rozpoczynalem czytac gdzies na poczatku 70-ych ale porzucilem. Przytoczony tu cytacik przez @ rzepcia nie odbiega wielce od podobnych sensacyjek, ktorymi przesiaknieta jest calosc.
Mysle wiec iz na te i temu podobne tematy istnieje dowolna interpretacja a nie tylko ogolne SUPER.
Dlatego mozesz to dla mnie interpretowac jako nawet "lekture" i podrecznik do historii, ja jednak patrze na to z dystansu.
Sorry, troche trwalo ale bylem rzeczywiscie off i poza domem.
---cu

Czw 10 Maj, 2007 8:33

Powrót do góry
Izrael
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Skąd: Gryf Słupsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ksiazka kozacka, zreszta, jak cala trylogia Grzesiuka. Polecane szczegolnie tym, ktorzy nie moga czytac "normalnej" historii, napisana w swietny sposob.

A slyszeliscie piosenki Grzesiuka? Szwagierkolaska je dobrze grala Bardzo szczęśliwy

Nie 13 Maj, 2007 21:02

Powrót do góry
Mariusz 100
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 144
Skąd: Wrocław/ Rutus PROxima evo2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

do marcor

Mieszkasz w Polsce czy w Rzeszy Niemieckiej?

Sądząc ze masz flage niemiecką albo jestes niemcem albo niemieckim polakiem?? Mniejsza. Co Cię boli w książkach Grzesiuka? To że siedział akurat w obozie hitlerowskim że ze tam spotkał się z nieieckimi bandytami?

Może boli CIę to że nie siedział w obozach rosyjskich i nie ma porównania bo gdyby siedział to pewnie byłby wdzięczny wujkowi adolfowi za wprost krolewskie warunki...

A co do Tworczosci Stanisława Grzesiuka. Jak wiadomo to trylogia więc warto czytać ją po koleii: Boso, 5 lat i na marginesie zycia.

Ksiądz powiedział że głupoty czytasz trzeba było się zapytać katechety (ksiedza) dlaczego uważa że to głupoty? Takie proste pytania zazwyczaj gaszą takich ogolnikow. Ja tylko domyslam sie ze choćby sprawa pogrzebu ojca gdzie Kozak pogonił kleryka bo ten nie chciał iść ze sztandarami robotniczymi. Moim zdaniem zrobił dobrze.

Co do obozowej rzeczywistosci: Grzesiuk wyszedł z założenia że wszystkie nakazy, reguły obozowego zycia mają doprowadzić wiezniow do śmierci. Czy więc mowienie o tym że łamiąc przepisy bał się o życie? Przecież gdyby wykonywal zalecenia władz to zapewne 3 miesiace i end. Wiec uważam że on wogole wyszedł z założenia że już jest trupem i że jeśli chce przezyć MUSI bezwzględnie łamać wszelkie zasady! Jego przewaga nad innymi polegała na tym że wykonując wszystko zgodnie z planem zginie podczas gdy inni myśleli: może niedługo puszczą do domu, może sie skonczy wojna, może to może tamto. Oszukiwali siebie i dlatego gineli. Nie chcieli dopuscic do siebie mysli że są na prostej drodze do śmierci bo to wymagałoby przełamania siebie.

Pon 10 Wrz, 2007 14:33

Powrót do góry
Wolfchen
Schütze

Schütze




Posty: 7
Skąd: Radom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hm, przeczytanie tylko "5 lat kacetu" nie daje pełni obrazu psychiki Grzesiuka i nie wyjaśnia w pełni mechanizmów, którymi się kierował. Dopiero przeczytanie wszystkich trzech książek daje nam pewne poglądy na istotę problemu. Pomijając fragmenty prokomunistyczne, to jednak należy pamiętać, że te książki były na pewno ocenzurowane i część nie została opublikowana, co jednak nie wpływa na rzetelność tekstu dot. Dachau, Mauthausen i Gusen.

Sob 29 Wrz, 2007 11:35

Powrót do góry
hagen1973
Caporal chef

Caporal chef




Posty: 45
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

.. super książka jedna z pierwszych jakie przeczytałem ponad dwadzieścia lat temu... a Stanisław Grzesiuk był idolem mojego starego.. więc i jego muza nie jest mi obca .. pozdrawiam wszystkich którzy mimo zmiany ustroju pamiętają tą postać..

Wto 14 Lip, 2009 20:52

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

szokująca ponadczasowa, nie wierzę w jakieś komunistyczne naloty , Grzesiuk mistrz !!!
polecam pięć lat kacetu , boso ale w ostrogach i na marginesie życia , SUPER podobne wrażenie i jakość ma Wilczur w " Do nieba nie można od razu "

Wto 14 Lip, 2009 22:36

Powrót do góry
michalc13
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 483
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Pomijając fragmenty prokomunistyczne



A co w tym dziwnego? Takie poglądy miało wielu, którzy przed wojną szlifowali bruki i niekoniecznie wiedzieli co się dzieje w ZSRR. Trzeba rozgraniczyć tych, którzy chcieli zmian społecznych w Polsce od tych, którzy jawnie działali na rzecz utworzenia Polskiej Republiki Rad.

Czw 06 Sie, 2009 14:51

Powrót do góry
Glasisch
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 320
Pochwał: 2
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Częśc,
wprawdzie od mojej lektury Grzesiuka upłynęło sporo czasu, to jednak w pamięc wryło się jedno stwierdzenie: "Oświęcim w porównaniu z Mauthausen był sanatorium".

Pozdrawiam
Michał

Pon 09 Lis, 2009 10:56

Powrót do góry
twer49
Major

Major





Posty: 1878
Pochwał: 5
Skąd: Chicago
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
Jesli ktos nie widzial tego filmu o S.Grzesiuku polecam. Kiedys byl na YT, teraz znalazlem go tutaj. Napewno przyblizy Jego postac.
http://patrz.pl/filmy/grzesiuk-chlopak-z-ferajny-1
S.Grzesiuk lubil fantazjowac w swych ksiazkach, szczegolnie kiedy dotyczylo to jego dziecinstwa i okresu dojrzewania. Nie zawsze "trzymal sie faktow". Ale pisac umial. Czytalem ta trylogie po raz pierwszy ponad 30 lat temu. Wracalem do niej kilkakrotnie. I napewno wroce nie raz jeszcze. Polecam.

_________________
Rzeczpospolita to wielki burdel, konstytucja to prostytutka, poslowie to k...y J. Pilsudski

Socjalizm z ludzką twarzą będzie możliwy, gdy będzie miał gołą dupe.

Nie 06 Gru, 2009 2:34

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 Strona 3 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.