| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4537
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Miny fugasowe.

Witam, znalazłem informację że wynalazcą min przeciwpiechotnych fugasowych ( podmuchowych), był Polak oficer armii carskiej o nazwisku Pluciński. Miny jego konstrukcji zostały użyte w wojnie Rosyjsko - Tureckiej 1877-1878r. Czy są znane jakieś bliższe informacje o tej postaci i jego minach? Pozdrawiam.

Pon 23 Lis, 2009 14:56

Powrót do góry
REMOV
Porucznik

Porucznik





Posty: 637
Pochwał: 4
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Miny fugasowe.

Robert05 napisał:
Witam, znalazłem informację że wynalazcą min przeciwpiechotnych fugasowych ( podmuchowych)
To zdanie z semantycznego punktu widzenia jest całkowicie pozbawione sensu. Fugas z zasady, w języku polskim, to improwizowany ładunek wybuchowy, mina-pułapka, a nie coś, co trzeba "wynajdywać", a pierwsze używano już w XVI wieku, jeżeli nie wcześniej.

Jednym z fugasów - do chyba których nawiązujesz - była wykopana w ziemi jama, odpowiednio wyprofilowana i pochyła w której umieszczano materiał wybuchowy, zaś ten pokrywano deskami i dodawano elementy "odłamkowe", czyli po prostu kamienie. Gdzieś czytałem przykład takiego ładunku, mającego około 35 kg prochu i 5000 kg kamieni, po detonacji tworzących pas rażenia o długości mniej więcej 130 m i szerokości 100 m.

Co to jest mina "podmuchowa" nie wie chyba nikt na świecie no, może osoba, która to tak błędnie tłumaczyła z angielskiego i szukała sobie odpowiedniego słówka do określenia "blast" dajmy na to. Nie wiem, skąd bierzesz te swoje określenia, ale z rzeczywistością nie mają nic wspólnego.

Jeżeli już jakoś koniecznie chcesz nazywać fugasy opisanego przeze mnie typu, to określenie "mina kierunkowa" pasuje bardziej i jest znacznie sensowniejsze.

_________________
War is a game played with a smile; if you can`t smile, grin.
If you can`t grin, keep out of the way until you can. [Winston Churchill]

Wto 24 Lis, 2009 14:54

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4537
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, kolego Remov, "mina przeciwpiechotna fugasowa" to nie jest to samo co "fugas". Pozdrawiam. http://pl.wikipedia.org/wiki/Mina_przeciwpiechotna
http://pl.wikipedia.org/wiki/Fugas

Wto 24 Lis, 2009 18:25

Powrót do góry
Speedy
Porucznik

Porucznik




Posty: 575
Pochwał: 7
Skąd: Wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hej

Ja przepraszam że się wtrącę

Robert05 napisał:
Witam, kolego Remov, "mina przeciwpiechotna fugasowa" to nie jest to samo co "fugas". Pozdrawiam. http://pl.wikipedia.org/wiki/Mina_przeciwpiechotna
http://pl.wikipedia.org/wiki/Fugas


...ale generalnie nie ma w języku polskim czegoś takiego jak "mina fugasowa", niezależnie od tego co ktoś sobie napisze w wikipedii. Najwyraźniej autor zastosował kalkę z języka rosyjskiego w którym słowo "fugasnyj" = "burzący" w sensie pocisku, ładunku wybuchowego itp. Np. "oskołoczno-fugasnyj" = (ros.) odłamkowo-burzący (oskołok = (ros.) odłamek).
Miny przeciwpiechotne mamy odłamkowe - optymalizowane do rażenia celu odłamkami - oraz burzące - optymalizowane do rażenia celu falą uderzeniową detonacji m.w. I mamy też fugasy - czyli miny improwizowane, wykonane np. z elementów innej amunicji, np. bomb lotniczych czy pocisków artyleryjskich, czy z materiału wybuchowego własnej roboty czy czegoś takiego. Od biedy byłbym skłonny zgodzić się z zastosowaniem pojęcia "miny fugasowe" = fugasy.

_________________
Pozdr.
Speedy

Sro 25 Lis, 2009 1:04

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Żeby się nie rozwodzić i nie powtarzać pozwolę sobie zamieścić skany z książki Owołgina "Minno-podrywnoje sriedstwaich razwit'je i primienien'je" z roku 1949.

Pozdrowienia
Grendel



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Sro 25 Lis, 2009 7:43

Powrót do góry
Grot-Dziobecki
Major

Major





Posty: 1908
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja natomiast polecam ciekawego Tygryska - "Smugi ognia". Tam opisana jest polska jednostka korzystająca z tego uzbrojenia.

Sob 28 Lis, 2009 22:55

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4537
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, Grendel dzięki za informacje Piwo. Bardzo fajna książka, czy przypadkiem nie ma w niej informacji innym Polaku o nazwisku Suszyński. Był on również carskim oficerem i podobno miał duży wkład w rozwój współczesnych min odłamkowych przeciwpiechotnych. Wyprzedzając ewentualne uwagi powiem, że takie miny były znane od dawna. W XIII w. Chińczycy skonstruowali pierwsze miny przeciwpiechotne o nazwach "piorun ziemny" i "pszczeli ul". Składały się one z kulistego kadłuba wypełnionego prochem i odłamkami żelaza. Umieszczone w gruncie miny były odpalane ogniowo przy użyciu sznura nasyconego saletrą. Pozdrawiam.

Sob 28 Lis, 2009 23:31

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.