| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
gold31
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kodeks Hammurabiego

Na steli z Kodeksem Hammurabiego, król stoi ze złożonymi dłońmi przed siedzącym bogiem, który wręcza mu symbol władzy. Jaką wymowę ma ta scena? Czy nawiązuje do tekstu kodeksu? Do którego fragmentu? Uzasadnij swoje zdanie.

Wto 22 Wrz, 2009 17:58

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Na steli z Kodeksem Hammurabiego, król stoi ze złożonymi dłońmi przed siedzącym bogiem, który wręcza mu symbol władzy. Jaką wymowę ma ta scena? Czy nawiązuje do tekstu kodeksu? Do którego fragmentu? Uzasadnij swoje zdanie.


Na upartego to ja tam nie widzę Hammurabiego . Ten co stoi to bóg zwany Utu ( Szmasz) a ten co siedzi to bóg Marduk . Utu był bogiem słońca oraz sędzią na ziemi i niebie . Dlatego to właśnie on daje zbiór praw Mardukowi. Marduk z kolei jest ucieleśnieniem władzy , wszak to on wybiera króla. Można więc uznać , że jest personifikacją władzy Wink

Wto 22 Wrz, 2009 21:27

Powrót do góry
djnocny
Sergente Maggiore

Sergente Maggiore





Posty: 120
Skąd: Bidziny szlahecka wieś
Archiwum: Dane zapisanie na dysku twardym
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ja zgadzam sie z seth i podtrzymuje jego zdanie ... pomieszałes trochę fakty z fikcją ... masz dość dużą wiedze ale nie jest ona uporządkowana pamiętajmy że kodeks hammurabiego pisany był na Stelach czyli pionowych kamiennych tablicach które hammurabi kazał wyryć w miejscach publicznych w babilonie. a to że Bóg wręcza kodeks hammurabiemu to czysta fikcja ... widze w tobie wielki talent historyczny ale musisz kochac chistorię żeby ją rozumieć. Wink

Wto 13 Paź, 2009 18:40

Powrót do góry
żukow
Major

Major




Posty: 1876
Pochwał: 4
Skąd: Bidziny
Archiwum: Prokuratury we Wrocławiu
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Fikcją jest cała scena ofiarowania tablic Mardukowi przez boga Utu (chodź dla twojej wiadomości, tak na wszelki wypadek wyjaśnię ci słowa setha, że można założyć, że Utu to skryba lub jakiś bardzo mądry doradca króla Babilonu, a ten co siedzi to Hammurabi), ale nie zapominaj, że ona też jest częścią historii, ma na nią jakiś wpływ. Ukazuje na stelli z Kodeksem Hammurabiego dokładnie to, w co wierzyć mieli Babilończycy, a nie to, co naprawdę było prawdą. Seth nie pomieszał faktów z fikcją i umie je oddzielić, bo co jak co, ale on się na tym i w ogóle na starożytności świetnie zna, bez ujmy dla ciebie Piotrek Wink
_________________
"W czas wojny potrzebujemy kogoś nowego, komu możemy zaufać, kto poprowadzi ludzi jak jakiś święty. "
— Tupac Amaru Shakur

Wto 13 Paź, 2009 19:20

Powrót do góry
djnocny
Sergente Maggiore

Sergente Maggiore





Posty: 120
Skąd: Bidziny szlahecka wieś
Archiwum: Dane zapisanie na dysku twardym
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

widzę Piotr że niewiesz do kogo odnosił sie ten post Mr. Green
otóż powiedziałem że zgadzam sie w zupełności z seth a post odnosił sie do gold 31

Sro 14 Paź, 2009 7:04

Powrót do góry
żukow
Major

Major




Posty: 1876
Pochwał: 4
Skąd: Bidziny
Archiwum: Prokuratury we Wrocławiu
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Upss, to przepraszam, ale to przez twoje z lekka "chaotyczne". Mr. Green
Co do samego Kodeksu Hammurabiego, czy istnieje jakaś książka odnosząca się do niego lub przybliżająca jego powstanie, lub samo panowanie króla Hammurabiego? Bo muszę się przyznać, że kiedyś zetknąłem się z jedną, ale nie pamiętam tytułu. Dlatego proszę o drobną pomoc. Wink

_________________
"W czas wojny potrzebujemy kogoś nowego, komu możemy zaufać, kto poprowadzi ludzi jak jakiś święty. "
— Tupac Amaru Shakur

Czw 15 Paź, 2009 19:28

Powrót do góry
Chaemuaset
Second Lieutenant

Second Lieutenant




Posty: 316
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Najlepiej sięgnąć do jedynego polskiego tłumaczenia kodeksu (za to z oryginału) Marka Stępnia i innych prac tego autora.

Czw 15 Paź, 2009 21:04

Powrót do góry
djnocny
Sergente Maggiore

Sergente Maggiore





Posty: 120
Skąd: Bidziny szlahecka wieś
Archiwum: Dane zapisanie na dysku twardym
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

tak zgadzam się w 100% z Chaemuaset kodeks z przekładem Marka Stępnia jest doskonały polecam czytałem

Pią 16 Paź, 2009 15:16

Powrót do góry
żukow
Major

Major




Posty: 1876
Pochwał: 4
Skąd: Bidziny
Archiwum: Prokuratury we Wrocławiu
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki wam Wink Nie czytałem, więc z chęcią sięgnę po tą książkę Razz
_________________
"W czas wojny potrzebujemy kogoś nowego, komu możemy zaufać, kto poprowadzi ludzi jak jakiś święty. "
— Tupac Amaru Shakur

Pią 16 Paź, 2009 19:12

Powrót do góry
djnocny
Sergente Maggiore

Sergente Maggiore





Posty: 120
Skąd: Bidziny szlahecka wieś
Archiwum: Dane zapisanie na dysku twardym
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Piotrze ja mam ją w domu także sie znamy to ci pożyczę Razz
_____________
Pozdrawiam Piotr

Pią 16 Paź, 2009 19:29

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

żukow:

Cytat:
Dzięki wam Wink Nie czytałem, więc z chęcią sięgnę po tą książkę


djnocny:

Cytat:
Piotrze ja mam ją w domu także sie znamy to ci pożyczę



Bidziny rządzą Rolling Eyes Czy już pożyczyliście sobie tą książkę Question Jeżeli tak to czekamy z niecierpliwością na relację i wnioski .
Mam małe pytanko do djnocnego. Z którego roku masz wydanie tej pozycji?? Kto był wydawcą ?

Pią 06 Lis, 2009 20:01

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Żukow:

Cytat:
Fikcją jest cała scena ofiarowania tablic Mardukowi przez boga Utu (chodź dla twojej wiadomości, tak na wszelki wypadek wyjaśnię ci słowa setha, że można założyć, że Utu to skryba lub jakiś bardzo mądry doradca króla Babilonu, a ten co siedzi to Hammurabi)



.....i jeszcze sprawa tego "kwiatka" . Do wiadomości czytających bez zrozumienia tekstu: Utu, to nie chyba skryba, ani tłusta ryba, a ten co siedzi to nie jest Hammurabi, dlaczego? seth napisał tak:


Cytat:
Na upartego to ja tam nie widzę Hammurabiego . Ten co stoi to bóg zwany Utu ( Szamasz) a ten co siedzi to bóg Marduk . Utu był bogiem słońca oraz sędzią na ziemi i niebie . Dlatego to właśnie on daje zbiór praw Mardukowi. Marduk z kolei jest ucieleśnieniem władzy , wszak to on wybiera króla. Można więc uznać , że jest personifikacją władzy

Nie 08 Lis, 2009 19:40

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.