| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
gold31
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Starożytność

Przeczytaj fragment kodeksu i pomóż mi odpowiedzieć na pytania.

Jam jest król,który zmusił do posłuszeństwa cztery strony świata, ulubieniec bogini Isztar. Gdy bóg Marduk polecił mi,abym dobrze ludźmi rządził, abym dał krajowi dobre kierownictwo, włożyłem prawo i sprawiedliwość do ust kraju,zapewniłem ludziom pomyślność!
& 1.Jeśli ktoś oskarżył o zabójstwo i tego nie udowodnił,poniesie kare śmierci.
& 3.Jeśli obywatel wystąpił w sprawie z fałszywym zeznaniem a prawdziwości słów,które wypowiedział,nie dowiódł,jeżeli jest to spraw gardłowa,człowiek ten zostanie zabity.
& 16.Jeśli obywatel ukrył w swoim domu albo niewolnika, albo niewolnicę z pałacu albo od poddanego pałacu, ana wezwanie herolda nie wyda ich, ten właściciel domu zostanie zabity.

1.Dlaczego król podkreśla,że jest ''ulubieńcem bogini''?
2.Jaki cel stawiał sobie Hammurabi,wprowadzając kodeks?
3.Jakie Twoim zdaniem były efekty wprowadzenia kodeksu w życie?

Sro 23 Wrz, 2009 15:25

Powrót do góry
Amica
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3596
Pochwał: 18
Skąd: Brenno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

1. Przede wszystkim aby pokazać że jego władza pochodzi od bogów i wykonuje ich wolę. A z wolą bogów a co za tym idzie także władcy należy się liczyć
2. Tak to tłumaczy sam Hammurabi w dalszej części kodeksu
"Aby silny słabemu nie szkodził, aby dla sierot i wdów uzyskana została sprawiedliwość, w Babilonie, w miejscu gdzie bóg Anum i bóg Enlil podnieśli głowę, w Esagili, w świątyni, której podstawy są trwałe jak niebo i ziemia, aby się prawem kraj rządził, aby się wyrokami kraj rozsądzał, aby dla poszkodowanego uzyskane było wynagrodzenie, napisałem swe cenne słowa na mej kolumnie i przed moim posągiem (o nazwie) "Król sprawiedliwości" ustawiłem ją"..... Ten, który został skrzywdzony, który wniósł skargę, niechaj przyjdzie przed mój posąg "Król sprawiedliwości", niech przeczyta sobie napis na mej kolumnie, moich cennych słów niechaj wysłucha, moja kolumna niechaj mu objaśni jego sprawę, niechaj zajrzy do jej orzeczeń."
3. Tutaj wymagana jest już Twoja opinia kolego. Sam musisz się wypowiedzieć czy kodeks dobrze spełniał swoją rolę

A tak na przyszłość to zadania domowe lepiej jednak samodzielnie wykonywać. Przynosi to lepsze efekty Wink

_________________
forum.historia.org.pl
Każdy dzień jest podróżą przez historię

Sro 23 Wrz, 2009 15:54

Powrót do góry
djnocny
Sergente Maggiore

Sergente Maggiore





Posty: 120
Skąd: Bidziny szlahecka wieś
Archiwum: Dane zapisanie na dysku twardym
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

po 1.to zgadzam się z Amicą a po 2 to lepiej zadania domowe rozwiązywać samemu potem na lekcjach wiesz o co chodzi.
______________
Pozdrowienia Piotr

Sob 17 Paź, 2009 20:06

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No dobra, a czemu nie dopisałeś tego w poprzednim swoim temacie o kodeksie Hamurabiego ? nie ma sensu tworzyć nowych postów jeśli takowe są już zaczęte, jak znajdę chwilkę to to poprawie, tzn połączę w jedno Rolling Eyes
_________________
Pozdrawiam
Przemek

Nie 18 Paź, 2009 20:23

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.